כניסה
הרשמה לניוזלטר

הפסיכולוג ד"ר ג'ושוע קולמן טוען מתוך שנים של ניסיון בעבודה עם מטופליו, כי ככל שאנו מנסים להתחמק מרגשות כואבים כמו כעס, חרטה, פחד או אבדן, כך אנו מסתבכים יותר בתוכם. במקום זאת הוא מציע גישה שונה: "קבלה רדיקלית" שלהם

מאיה מזרחי | 8 בינואר 2024 | פסיכולוגיה | 15 דק׳

הכוח המרפא של "קבלה רדיקלית"

יש אנשים שדברים איומים קורים להם: הם מאובחנים במחלה חשוכת מרפא; עוברים תאונה הפוגעת בתפקוד שלהם; נבגדים על ידי בעל או אישה; או מאבדים ילד. "גם כאשר מתמזל מזלנו להימנע מאירועי ענק משני חיים כאלה, אנו מתמודדים עם אכזבות, עם כאבים או עם השפלות במהלך מרבית חיינו", אומר לי ד"ר ג'ושוע קולמן (Joshua Coleman), פסיכולוג בעל קליניקה פרטית המסייע כבר ארבעה עשורים למטופלים להתגבר על סבל באמצעות שיטה המכונה "קבלה רדיקלית".

קולמן מספר שהגיע לנושא לאחר שנותר אובד עצות מה לומר לכמה מחבריו או לקוחותיו שהגיעו אליו לטיפול עקב סבל גדול שחוו בחייהם. "באלפי השנים האחרונות נצברה חוכמה רבה הקשורה לטיפול בסבל. בדתות המערב והמזרח דיברו על זה בדרגות כאלו או אחרות, ופילוסופים כמו אריסטו, סוקרטס והסטואים עסקו בכך. ולמרות זאת, לא ידעתי מה לומר לאישה שאובחנה בסרטן השחלה בדרגה 4, לחבר שנפצע קשה בעמוד השדרה או להורים שילדיהם הבוגרים כבר אינם רוצים שום קשר איתם – תחום בו התמחיתי ב-15 מתוך 40 שנותיי כפסיכולוג".

אף לא אחד אימן את קולמן כיצד להשיב על שאלות קשות כמו: "האם אי פעם אוכל להתגבר על הסרטן?" "האם בעתיד אוכל שוב ללכת?" ו"האם בתור הורה, אמות לבד על מיטת בית החולים, מבלי שילדיי ינחמו אותי?" "אני בטוח שהגבתי בצורה מגושמת וחסרת יעילות בשנים הראשונות. אבל בהמשך, ככל שעבדתי עם יותר הורים שילדיהם ניתקו איתם קשר וערכתי מחקר דרך 'מרכז הסקר של אוניברסיטת ויסקונסין', המסוכם בספר החדש שלי Rules of Estrangement (2021), גיליתי אט אט עיקרון חשוב הקשור ב'קבלה רדיקלית': ככל שאנו מנסים להתחמק מהמציאות הכואבת או להימנע ממנה, כך אנו מסתבכים יותר בזרועותיה".

צילום: Shutterstock

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
למצוא את משמעות החיים דרך "מסע הגיבור"

מאיה מזרחי

קבוצת חוקרים רצתה לבדוק מה קורה לאנשים המתארים את סיפור חייהם לפי דפוס החוזר בכל המיתוסים והסיפורים הגדולים משחר ההיסטוריה

20 אסטרטגיות צבאיות לניצחון במלחמה (וגם בחיים)

מאיה מזרחי

לוחמה אישית, לוחמה מאורגנת, לוחמה הגנתית ולוחמה התקפית - רב מכר שכתב הסופר רוברט גרין כולל אסטרטגיות מועילות רבות שיכולות לסייע לנו להבין טוב יותר את המצב הנוכחי, ולהתכונן לבאות

מעבר לרגיל: הנערה מצ'רנוביל שזכתה בזהב

דינה גורדון

מה עוזר לאדם להתעלות מעבר לקשיים הפיזיים והנפשיים שלו? סיפורה של אוקסנה מאסטרס שנולדה בתנאים הקשים ביותר והגיעה למקומות גבוהים בקריירה שלה הוא דוגמה לכוח הרצון והרוח

"אני עובדת עם המשפחות, עם האנשים שניצלו מהתופת. צריך להבין יחד איתם מה נתן להם רגע של תקווה, ולחבר אותם למקורות החוסן שלהם"

דור לוינטר

הפסיכולוגית עינת הרף כשדאי מספרת בריאיון למגזין אפוק על עבודתה עם הניצולים והמשפחות, בדרך למציאת קצה חוט של דרך להתמודד עם הטראומה. "חוויית האימה גדולה מאוד. היו אנשים שיצאנו איתם החוצה לעשות סיבוב, לא משנה איפה, כדי שיוכלו לעשות צעד אחרי צעד ולהאמין שכרגע אין מישהו שיורה עליהם. הם התקשו להאמין לזה"

מהארכיון: הכוח של הנחמדות

מאיה מזרחי

האם התפיסות שלפיהן להיות נחמד זה להיות חלש, משעמם ולא יוצלח הן נכונות? מה אומרים המחקרים? האם מה שנחשב לחולשה הוא למעשה כוח?

6 שיעורים מהביוגרפיה של אילון מאסק

דינה גורדון

כיצד הפך מאסק מילד שספג מכות קשות בבית הספר לאחד האנשים המצליחים בעולם? מה ניתן ללמוד על סגנון הניהול שלו? מדוע הוא לוקח סיכונים שנראים בגדר הבלתי אפשרי? ואיך הוא מניע עובדים לעמידה ביעדים?

שתפו: