כניסה
הרשמה לניוזלטר

תפיסת המנהיגות השתנתה באופן ניכר לאורך השנים – מתקופת אלכסנדר הגדול ועד לימינו. מה מקור סמכותו של מנהיג? והאם מנהיגים נולדים או נוצרים?

מאיה מזרחי | 9 באוגוסט 2022 | פסיכולוגיה | 7 דק׳

מהארכיון: האם כל אחד יכול להיות מנהיג? אלכסנדר הגדול כמקרה בוחן

עיון בביוגרפיות הרבות שנכתבו על אחד מגדולי המצביאים והמדינאים בהיסטוריה – אלכסנדר הגדול (אלכסנדר מוקדון) – רומז שהתשובה לשאלה "האם כל אחד יכול להיות מנהיג?" היא "כן". אלכסנדר מתואר בהן כגבר אתלטי ואמיץ, אסטרטג גאון אבל אכזר, שהמציא תחבולות וביצע תמרונים מפתיעים שסייעו לו לכבוש שטחים ביוון, באימפריה הפרסית ובמרכז אסיה. מרבית הביוגרפיות מייחסות חשיבות עליונה לתבונתו וליכולותיו בשדה הקרב – כישורים הניתנים ללמידה או לפיתוח אחרי אימון רב.

על פי גישה זו, אדם שילמד ויישם את תכונותיהם של מנהיגים גדולים בהיסטוריה, כמו מוקדון, וישים את ידיו על הכלים והאסטרטגיות המתאימות, יוכל אולי להגיע לתפקידי מנהיגות בכירים. "מפקד גדוד", "מנהל בכיר בחברת היי טק" ואפילו ראש ממשלה – כולם תיאורטית נמצאים בהישג ידו, אם ינקוט פעולות מתאימות.

הגיוני? לא ממש, טוען ההיסטוריון, פרופ' פרד ניידן מאוניברסיטת צפון קרולינה, שנבר בחייו של מוקדון וחיבר על כך ספר בשם "חייל, כומר ואלוהים". בריאיון אמר לנו ניידן כי בסיס התפיסה הזו שגוי. מחברי הביוגרפיות על מוקדון התמקדו בידע הארצי שהיה לו ופספסו גורם מרכזי בחייו המשנה לגמרי את התמונה.

BalkansCat-Shutterstock.com

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מהי "מחלה X", ומדוע ארגון הבריאות העולמי מתכונן אליה?

קרן זריהן

בשנים האחרונות נערך ארגון הבריאות העולמי לתרחיש של התפרצות המגפה הבלתי צפויה הבאה

"כחוקר אני רוצה לייצר מול המחבל מצב שהוא מספר לי את צפונות ליבו. אני רוצה לדעת דברים שיעזרו לי להציל אנשים"

איל לוינטר

משה פוזאילוב נחשב לבכיר חוקרי השב"כ בשני העשורים האחרונים. בריאיון למגזין אפוק הוא נכנס לראשם של מחבלים, מדבר על שיטות שכנוע שלמד במהלך חקירות שב"כ, מתייחס לתפיסה האמריקנית של המזרח התיכון וגם צולל לפתרון ביום שאחרי

השתלטות הכסף הזר: קטאר, סין וערב הסעודית קונות את האקדמיה

איל לוינטר

הן מזרימות מאות מיליוני דולרים לאוניברסיטאות, מנסות לקנות את שתיקתן ומרחיבות אט אט את השפעתן האידאולוגית, המנוגדת לערכי המערב. כך זה נראה

"בחוגים משפיעים מאוד יש אידיאולוגיה שלטת המחלקת את העולם למדכאים ולמדוכאים"

מאיה מזרחי

מבט על האידיאולוגיה ששוטפת את האוניברסיטאות ומצדיקה אונס, עריפת ראשים ותמיכה בטרור

תוכנית האו"ם לצנזורה של חופש הדיבור ממשיכה לקרום עור וגידים

אלכס ניומן

דוח חדש של אונסק"ו מציין שמותר להגביל את חופש הדיבור, כל עוד זה נעשה בהתאם לסטנדרטים בין-לאומיים לפגיעה בחופש הדיבור

"מלכת היופי של סדאם" שהפכה לשגרירה המפתיעה של ישראל

יאן יקיאלק

מלכות יופי רבות קראו ל"שלום עולמי", אך סארה עידאן היא מלכת יופי מזן חדש. "הגיע הזמן שמוסלמים כמוני, מוסלמים שבאמת יודעים מהו גודל הסכנה של האסלאם הרדיקלי, ירימו את קולם"

שתפו: