הרשמה לניוזלטר

התנודתיות של השנה האחרונה לימדה כי במקרים רבים המשקיעים שהרוויחו הם אלה שהצליחו לפעול על פי כמה כללים בסיסיים פשוטים – אך קשים ליישום. לפעמים צריך מישהו שיעזור ליישם אותם

תוכן שיווקי | 10 בדצמבר 2020 | תוכן שיווקי | 3 דק׳

מה למדנו מ2020? שהמרכיב הפסיכולוגי בהשקעות גדול ממה שחשבנו

הראל פיננסים

2020 הייתה שנה מאוד יוצאת דופן – ולא רק בגלל הקורונה. הווירוס אמנם שינה את ההתנהלות שלנו בכל היבטי החיים, אבל הביצועים של השווקים הפיננסיים חידדו את אחת התובנות המרכזיות בניהול השקעות: סבלנות ועבודה לפי כללים ברורים מוכיחים את עצמם בכל פעם מחדש.

כשבוחנים את הביצועים של תיקי השקעות בשנת 2020 מגלים כי במקרים רבים, למרבה ההפתעה, לקוחות שהשיגו את התשואה הגבוהה ביותר בתיק ההשקעות שלהם, הם לאו דווקא הלקוחות הכי מתוחכמים, וגם לא אלה שמנתחים לעומק כל ידיעה. אלה לא היו בהכרח בעלי ההשכלה הכי גבוהה או אפילו לא אלה שבחרו את המוצר הכי טוב להשקעה מלכתחילה. הלקוחות שהרוויחו הכי הרבה כסף היו אלה שההתנהגות שלהם עם כסף טובה יותר מאחרים.

זוכה פרס נובל דניאל כהנמן הישראלי אמר כי אם המטרה שלך היא להשקיע במניות לאורך זמן, התבוננות כל יום בתיק שלך זה רעיון רע מאוד, כי אנשים רגישים מאוד להפסדים בטווח הקצר. אם משקיע מסתכל על ההפסדים בתיק שלו ומשווה אותם בראש שלו לשכרו החודשי, אין סיכוי שיחזיק מעמד ולא ימכור. מנגד, אפשר למצוא לא מעט משקיעים כמו רונלד ריד, אמריקאי שהיה פועל נקיון ועבד בתחנת דלק כל חייו וכשהוא נפטר תרם 8 מיליון דולר לצדקה. אלה היו הרווחים שלו מתיק מניות של חברות גדולות שהחזיק כל החיים. התשואה בתיק שלו היתה טובה יותר מזו של הרבה דוקטורים לכלכלה.

השקעות: 80% התנהגות, 20% ידע

בשורה התחתונה, נראה שההתנהגות המתאימה ביותר לעולם ההשקעות דומה לאחד המוצרים הכי פופולריים בו: 80/20. כלומר 80% מהביצועים נובעים מהתנהגות המשקיע ורק 20% מהידע שלו. הקושי בהתמודדות הזו, מחייב לא פעם לנהל את ההשקעות בשיתוף גורם שיעזור לנו להתמודד עם המרכיב הפסיכולוגי המשמעותי הזה.

עולם השקעות זה אולי התחום היחיד שבו אדם בלי השכלה פורמלית, אבל עם התנהגות נכונה, יכול להשיג תוצאות טובות הרבה יותר ממי שיש לו את ההשכלה הפורמלית הכי טובה אבל לא יודע איך להתנהג עם כסף. השנה ראינו אולי את הדוגמה הכי טובה לזה, כולנו יודעים שמי שניסה לתזמן את עיתוי הכניסה לשוק שילם מחיר יקר. מי שמיהר לצאת מהשוק אחרי ירידות של מעל 30% עם פרוץ הקורונה בפברואר, פיספס את כל העליות שבאו מאז.

אחת השאלות שהרבה משקיעים שואלים היום היא האם כדאי להקטין את הסיכון בתיק ההשקעות? בכל זאת, בתקופה הקרובה אנו צפויים לשלל גורמים מייצרי זעזועים כמו כניסה של ממשל חדש בארה”ב, העליות החדות בשווקים בתקופה האחרונה, הגל השני העוצמתי של הקורונה באירופה ובארה”ב והתנודתיות הנלווית לציפיות לחיסון יעיל.

לרוב, כשמדברים על הורדת סיכון בתיק ההשקעות מתכוונים למניות. אנחנו מסתכלים על התנודתיות במניות כמחיר שהמשקיע חייב לשלם כדי להשיג את התשואה הגבוהה יותר של המניות לאורך זמן. מי שמנסה להימנע מהמחיר הזה ע”י יציאה מהשוק, או ע”י הקטנת חשיפה, משלם בסופו של דבר מחיר גבוה יותר בפגיעה בתשואה ארוכת הטווח שלו. קל מאד לצאת מהשוק אבל אף אחד לא יודע מתי זה זמן טוב לחזור. כך למשל מי שמיהר לברוח ממניות הבנקים והנדלן בישראל, אחרי שכבר ירדו השנה מעל 25% – פספס עליות של כמעט 20% בסקטורים האלה מאז תחילת נובמבר.

לכן ההמלצה החשובה ביותר ללקוח היא קודם כל לשמור על תיק השקעות שמתאים לרמת הסיכון שלו לאורך זמן. כלומר לא להגדיל את המרכיב המנייתי, למשל, בגלל שאנחנו רואים עלייה במניות בתקופה מסוימת. שמירה על רמת הסיכון המותאמת ללקוח מבטיחה כי גם כאשר יהיה תיקון בשווקים, זה לא יוביל לבריחה שלו מהשוק, כך שהוא יישאר לאורך זמן ויגיע גם לגל העליות שאחרי הירידות. כמובן שלא מזיק שיהיה לך לצדך מישהו שיחזיק את היד או ייעץ לך גם בתקופה קשה.

לפרטים נוספים ליחצו כאן


אין באמור לעיל משום תחליף לייעוץ (שיווק) השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים והמיוחדים של כל משקיע, ואין באמור לעיל משום הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים ו/או המלצה לפעילות כלשהי בשוק ההון. אפיקי ההשקעות הנזכרים בכתבה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי על ידי הראל פיננסים. הכותב ו/או חברות בקבוצת הראל פיננסים ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בכתבה זו, ו/או לנהל מכשירי השקעה בתחום הנזכר בכתבה זו.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
נתי טוקר מדה-מרקר מראיין את מגזין אפוק – הראיון המלא

צוות אפוק

בתחילת אוקטובר החליטה מ', כתבת צעירה מדה-מרקר, להתחזות לעובדת בחברת תרופות ו-ויטמינים...

“כשאומרים שיש כאן מאבק בין ימין לשמאל, מהו המאבק? זה מאבק בין פיל לזבוב. זה לא מאבק אמיתי”

מאיה מזרחי

הכול התחיל בארוחת ערב ראש השנה,...

“להערכתי יתרחש עימות גלובלי ב-2020, וצה”ל ייכנס קרקעית לעומק סוריה”

איל לוינטר

פרופ' דוד פסיג הוא חוקר עתידים המתמחה בחיזוי מגמות...

איך עובדים הקולות הפנימיים שכולנו שומעים

מאיה מזרחי

לפני 600 שנה, אישה בשם מרג'ורי קאמפ עזבה את ביתה בקינגס לין שבאנגליה ונסעה לפגוש את הנזיר הקדוש ג'וליאן. רבים...

השורשים המפתיעים של הקומוניזם

כריס צ'אפל, צוות אפוק

פרק א' - איך הכול התחיל כבר 11 שנה שהעיתונאי ג'ושוע פיליפ חוקר את מקורות הקומוניזם וההשפעות שלו במערב, ובכל פעם הוא מגיע לגילויים...

מדריך השדה לאסטרטגיות ולטקטיקות מנהיגות של קצין ב”אריות הים”

מאיה מזרחי

שיעור א' - תתנתק המחלקה של ג'וקו וילינק (Jocko Willink), בחור צעיר שהצטרף...

זה בעצם הפוך: מדוע שוויון הוא עיקרון שגוי

איל לוינטר, מאיה מזרחי, רקפת תבור

יער האמזונס שבדרום אמריקה הוא אחת מהמערכות האקולוגיות המגוונות ביותר בעולם. מדענים קטלגו בו כ-16,000 זנים...

אמנות הצמצום

מאיה מזרחי

ז׳אן פייר דה ויליה, או בקיצור JP, הוא אחד ממאמני הכושר העשירים ביותר בעולם, אף על פי שקרוב לוודאי מעולם לא שמעתם עליו. אולי כי יש לו רק שמונה לקוחות...

שתפו: