כניסה
הרשמה לניוזלטר

כיצד לפתח קשיחות? סטיב מגנס, יועץ לפיתוח מיומנויות מנטליות עבור קבוצות ספורט מקצועיות, יוצא בספרו האחרון “תעשו דברים קשים” נגד המסרים שהועברו לנו בתקשורת ובסרטים, ומלמד עקרונות נכונים יותר לפיתוח קשיחות

איל לוינטר | 4 בספטמבר 2023 | פסיכולוגיה | 18 דק׳

״לימדו אותנו שאם ברצונך להוציא את המיטב מקבוצה מסוימת, עליך להיפטר מהשחקנים החלשים ולהקשיח את הנותרים. יש רק בעיה אחת עם המודל הזה – הוא לא עובד״

ב-1954 עזב מאמן הפוטבול פול "הדוב" ברייאנט (Paul "Bear" Bryant) את אוניברסיטת קנטקי, ועבר לאמן את קבוצת הפוטבול של אוניברסיטת טקסס A&M. הגעתו הפיחה תקווה שקבוצת הפוטבול של האוניברסיטה סוף סוף תשגשג ותצליח.

ברייאנט ידע שכדי לחולל שינוי, הוא יצטרך להקים את הקבוצה מחדש. לכן, עם כניסתו לתפקיד לקח את כל קבוצת M&A, שכללה כמעט 100 שחקנים, למחנה אימונים בעיירה טקסנית קטנה הממוקמת 225 קילומטר מערבית לעיר אוסטין, או ליתר דיוק – באמצע שום מקום. הקבוצה ציפתה בקוצר רוח למחנה. אלווד קטלר (השחקן המרכזי בהתקפה של הקבוצה) נזכר מאוחר יותר: "הייתה אמורה להיות בריכה, דשא ירוק ויפה. ציפיתי לזה... חשבתי שזה יהיה כמו חופשה".

המאמן ברייאנט חשב אחרת. הוא היה נחוש להקשיח את קבוצתו, להפריד בין "החלשים" ל"חזקים" ובין "העשבים השוטים" לבין היתר, ולהחדיר רוח קרב בקבוצה. "המתקנים היו כל כך עלובים, שרק מבט בהם היה מייאש אותך", כתב ברייאנט מאוחר יותר. גם מגרש הפוטבול עליו התאמנו לא היה טוב. למעשה זה לא היה ממש מגרש. נוסף על כך, בדיוק הכה בעיירה גל חום עז, אחד הקשים שנרשמו אי פעם באזור. עיתון ה"יוסטון פוסט" דיווח כי האימונים היו ברוטליים: "הם ערכו משחק מלא והשחקנים התחילו להקיא בכל מקום".

אילוסטרציה: מגזין אפוק

שתפו: