כניסה
הרשמה לניוזלטר

בניגוד לציפיות של כולם, הצליח הבחור ההודי הצעיר לענות תשובות נכונות בזו אחר זו במשחק הידוע…

יניב ניצן | 9 בינואר 2015 | פסיכולוגיה | 4 דק׳

שחמט שמשנה סדרי עולם

בניגוד לציפיות של כולם, הצליח הבחור ההודי הצעיר לענות תשובות נכונות בזו אחר זו במשחק הידוע ״מי רוצה להיות מיליונר״. כך נפרשת בפנינו דמותו של ג׳מאל מאליק בסרט המפורסם: ״נער החידות ממומביי״. דרך תשובותיו של ג׳מאל במשחק מתגלה לצופים בכל פעם שכבה שונה מסיפור חייו.

גבול דמיוני ולא נוקשה קיים בין המשחק למציאות והיכולת של האחד להשפיע על האחר. כמעט כל משחק שהפך פופולרי בחברה השפיע על הקהילה שאימצה אותו לתרבותה. השחמט, אותו משחק פשוט למראית עין, המורכב מלוח בן 64 משבצות ו-32 כלים בסך הכול, השפיע עמוקות על קהילות רבות במהלך ההיסטוריה: אבירים למדו אסטרטגיה דרך משחק השחמט, אימפריות כמו בריה״מ השתמשו בו כדי להוכיח את עליונותם השכלית על שאר העמים, והיה גם מי שראה בו סמל לרומנטיקה ואהבה.

גארי קספארוב, אלוף עולם לשעבר, לוקח בשנים האחרונות את המשחק למחוזות חדשים. למקום שאמור להשפיע על חייהם של רבים. קספארוב נולד ב-1963 בעיר באקו, לאב יהודי ואם ארמנית (שמו המקורי גארי ויינשטיין). בגיל 22 הפך להיות אלוף העולם הצעיר בהיסטוריה כשניצח את יקיר המשטר הסובייטי: אנטולי קרפוב.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
למצוא את משמעות החיים דרך "מסע הגיבור"

מאיה מזרחי

קבוצת חוקרים רצתה לבדוק מה קורה לאנשים המתארים את סיפור חייהם לפי דפוס החוזר בכל המיתוסים והסיפורים הגדולים משחר ההיסטוריה

הכוח המרפא של "קבלה רדיקלית"

מאיה מזרחי

הפסיכולוג ד"ר ג'ושוע קולמן טוען מתוך שנים של ניסיון בעבודה עם מטופליו, כי ככל שאנו מנסים להתחמק מרגשות כואבים כמו כעס, חרטה, פחד או אבדן, כך אנו מסתבכים יותר בתוכם. במקום זאת הוא מציע גישה שונה: "קבלה רדיקלית" שלהם

20 אסטרטגיות צבאיות לניצחון במלחמה (וגם בחיים)

מאיה מזרחי

לוחמה אישית, לוחמה מאורגנת, לוחמה הגנתית ולוחמה התקפית - רב מכר שכתב הסופר רוברט גרין כולל אסטרטגיות מועילות רבות שיכולות לסייע לנו להבין טוב יותר את המצב הנוכחי, ולהתכונן לבאות

מעבר לרגיל: הנערה מצ'רנוביל שזכתה בזהב

דינה גורדון

מה עוזר לאדם להתעלות מעבר לקשיים הפיזיים והנפשיים שלו? סיפורה של אוקסנה מאסטרס שנולדה בתנאים הקשים ביותר והגיעה למקומות גבוהים בקריירה שלה הוא דוגמה לכוח הרצון והרוח

"אני עובדת עם המשפחות, עם האנשים שניצלו מהתופת. צריך להבין יחד איתם מה נתן להם רגע של תקווה, ולחבר אותם למקורות החוסן שלהם"

דור לוינטר

הפסיכולוגית עינת הרף כשדאי מספרת בריאיון למגזין אפוק על עבודתה עם הניצולים והמשפחות, בדרך למציאת קצה חוט של דרך להתמודד עם הטראומה. "חוויית האימה גדולה מאוד. היו אנשים שיצאנו איתם החוצה לעשות סיבוב, לא משנה איפה, כדי שיוכלו לעשות צעד אחרי צעד ולהאמין שכרגע אין מישהו שיורה עליהם. הם התקשו להאמין לזה"

מהארכיון: הכוח של הנחמדות

מאיה מזרחי

האם התפיסות שלפיהן להיות נחמד זה להיות חלש, משעמם ולא יוצלח הן נכונות? מה אומרים המחקרים? האם מה שנחשב לחולשה הוא למעשה כוח?

שתפו: