כניסה
הרשמה לניוזלטר

אם ירצה, יוכל הקונגרס האמריקני לנקוט מספר צעדים שעשויים לגרום לארדואן לעשות אחורה פנה. אלא שלעת עתה, נדמה שאין ממש עניין בכך

איל לוינטר | 7 במאי 2024 | מחשבות | 2 דק׳

פרשנות: מה עושה ידידתה הגדולה ביותר של ישראל כדי למנוע מטורקיה לעצור את הסחר איתה?

ב-2 במאי הודיעה טורקיה כי היא עוצרת לגמרי את הסחר עם ישראל. משרד המסחר הטורקי ציין כי "היצוא והיבוא לישראל וממנה הושעו [...] עד שממשלת ישראל תאפשר זרימה רציפה ומספקת של סיוע הומניטרי לעזה". על פי סוכנות בלומברג, הסחר בין ישראל לטורקיה הסתכם ב-6.8 מיליארד דולר בשנת 2023, מתוכם 76% היה יצוא טורקי לישראל.

ההודעה הטורקית הגיעה כמעט חודש אחרי שמשרד המסחר הטורקי הודיע על הגבלת הייצוא של 54 מוצרים לישראל. בהודעה הטורקית נכתב כי ההגבלות יהיו בתוקף עד שישראל תסכים להפסקת אש ולהגברת כניסת הסיוע לרצועת עזה. שר החוץ הטורקי, הקאן פידאן, אמר כי הצעד הגיע לאחר שישראל סירבה לאפשר לטורקיה להצניח סיוע הומניטרי ברצועת עזה, כפי שעושה ירדן למשל. במקביל התגבש משט טורקי שעליו 5,500 טון של סיוע הומניטרי, במטרה "לשבור את המצור על רצועת עזה" ועל הדרך להתעמת עם חיל הים הישראלי (המשט נדחה לעת עתה).

מאז ה-7 באוקטובר החצין נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, את תמיכתו בחמאס. הוא הכחיש כי מדובר בארגון טרור, כינה את חבריו "מוג'הדין" (לוחמי חופש), וטען כי ישראל גרועה יותר מגרמניה הנאצית. ארדואן גם אירח באיסטנבול את ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה, וב-1 במאי הודיע שר החוץ הטורקי כי טורקיה תצטרף לתביעת "רצח העם" של דרום אפריקה נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג.

בית הנבחרים האמריקני, 3 בינואר 2017 | צילום: mark reinstein / Shutterstock.com

שתפו: