כניסה
הרשמה לניוזלטר

איראן לא מעוניינת במלחמה, אבל לא תעבור בשתיקה על הניסיון האמריקני ליישם את “דוקטרינת ביידן” המערערת על ההגמוניה האזורית שלה

יוני בן מנחם | 7 בפברואר 2024 | מחשבות | 3 דק׳

פרשנות: ארה”ב מעוניינת להקים ציר מתון נגד איראן

המלחמה ברצועת עזה בין ישראל לחמאס הביאה גם לגל של התקפות טרור ברקטות ובכטב"מים על הבסיסים האמריקנים בסוריה ובעיראק מצד המיליציות השיעיות הפרו איראניות, וגם לתקיפה של ספינות אמריקניות בים האדום על ידי החות'ים בתימן, שהינם נאמנים לאיראן.

ב-28 בינואר נהרגו 3 חיילים אמריקנים ועוד 47 נפצעו בהתקפה של כטב"מ של המיליציה הפרו איראנית הנקראת "ההתנגדות האסלאמית בעירק" על הבסיס האמריקני בירדן, העוקב אחר פעילות המליציות השיעיות בסוריה ובעיראק.

אולם, הנשיא ביידן מתנהל בזהירות בכל הקשור למשבר במזרח התיכון והעימות הצבאי בין ארה"ב לשלוחותיה של איראן. ביידן עושה הכל כדי להימנע ממלחמה ישירה בין ארה"ב לאיראן. הוא אינו רוצה לסבך את ארה"ב במלחמה אזורית במזרח התיכון, שיהיו לה גם השלכות כלכליות חמורות על העולם כולו, במיוחד בתקופת ההתמודדות על הנשיאות בפעם השנייה.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ויורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, במהלך ביקורו של ביידן בסעודיה, 16 ביולי 2022 | צילום: MANDEL NGAN/POOL/AFP via Getty Images

שתפו: