כניסה
הרשמה לניוזלטר

רודיון רסקולניקוב, גיבור ספרו של דוסטוייבסקי, "החטא ועונשו", מוצא את עצמו בפני התלבטות קשה. הוא סטודנט…

ד"ר משה רט | 9 במאי 2023 | מחשבות | 5 דק׳

החיפוש אחר ה"חלקיק המוסרי"

רודיון רסקולניקוב, גיבור ספרו של דוסטוייבסקי, "החטא ועונשו", מוצא את עצמו בפני התלבטות קשה. הוא סטודנט עני ברוסיה, בעל שאיפות גדולות להתקדם בחיים ואף להיטיב לחברה, אולם לשם כך הוא זקוק לכסף. בעלת הבית שלו היא אישה זקנה וגלמודה, רעת מזג ושנואה על כולם. אם ירצח אותה וייקח את כספה, יוכל רסקולניקוב להגשים את כל חלומותיו. הוא יכול לעשות זאת בלי להיתפס, ואיש לא יצטער על מותה. אולם למרות כל השיקולים ההגיוניים, הן רסקולניקוב והן הקוראים מרגישים שמדובר בחטא נורא ואיום, ששום דבר אינו מצדיק אותו. אבל למה בעצם?

כ-120 שנה מאוחר יותר, בסרט "שליחות קטלנית 2", התייצב ג'ון קונור הילד מול הרובוט "המחסל", אותו מגלם ארנולד שוורצנגר, וקרא לעברו: "אתה לא יכול להסתובב ולהרוג אנשים סתם כך!" המחסל, אטום וחסר רגשות מאחורי משקפי השמש שלו, שאל בפשטות: "למה?" קונור הצעיר נותר מבולבל וללא תשובה. ובאמת, למה?

המוסר הוא תופעה מופלאה בבריאה, כמעט על טבעית. לכל יצור חי יש שאיפות טבעיות לשרוד, לשגשג, להשיג הנאות ולהתרחק מכאב. אולם התחושות המוסריות של בני האדם מורות לנו פעמים רבות לפעול בניגוד מוחלט לתשוקות הכי בסיסיות הללו. בשם המוסר, אנשים נדרשים, פעמים רבות, לכבוש את ייצרם, לוותר על מימוש תשוקותיהם הגדולות ביותר, להקריב את נוחיותם, ממונם ורכושם, ולפעמים, אפילו, להקריב את חייהם. כך למשל, אוסר המוסר ליטול את חייו של אדם אחר, גם אם אפשר להרוויח מכך הרבה מאוד, ואפילו אם אדם יאבד את חייו בשל כך. הדרישה המוסרית הזו מוטמעת בנו חזק כל כך, שחכמי הגמרא לא ראו צורך לבסס אותה על הכתובים, אלא על סברה פשוטה. כאשר פנה אדם אחד לרבה וסיפר לו שאדון עירו ציווה עליו להרוג מישהו, או שיהרוג אותו, השיב לו רבה: "מה ראית שדמך אדום יותר מדמו?" (סנהדרין עד, א). הסברה נשמעת הגיונית, אבל לכאורה התשובה המתבקשת לכך היא: "עצם העובדה שזה דמי שלי, הופכת אותו לחשוב יותר עבורי מאשר דמו של אחר!" מדוע עליי למות, לדכא את יצר החיים הבסיסי ביותר שלי, כדי שמישהו אחר יוכל לחיות?

Shutterstock

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
פרשנות: הניצחון של ביידן בעימות בין איראן לישראל

יוני בן מנחם

על פי גורמים אמריקנים וערבים, כך פעל נשיא ארה"ב מאחורי הקלעים במטרה לתמרן בין ישראל ואיראן בעימות ביניהן

דעה: תגובה צבאית נגד איראן או כיבוש רפיח?

יוני בן מנחם

מדוע ישראל עשויה להתקשות לפעול מול איראן ומול רפיח במקביל, ולכן תיאלץ לבחור

פרשנות: ישראל לא יכולה להסכים למשוואה החדשה של איראן

יוני בן מנחם

העימות בין ישראל לאיראן נכנס לשלב חדש בו איראן מנסה להגביל את חופש הפעולה הצבאי של ישראל במזרח התיכון

פרשנות: הכישלון של סינוואר בחודש רמדאן

יוני בן מנחם

סינוואר נחל כישלון בניסיון לנצל את חודש רמדאן להבעיר את שטחי יו"ש וערביי ישראל. כעת הוא מטיל את יהבו על איראן שתציל את שלטונו ברצועת עזה

פרשנות: הנשיא ביידן איבד את היכולת להרתיע את איראן

יוני בן מנחם

ההתקפות של "ציר הרשע" בראשות איראן על ישראל שואבות עידוד מהמדיניות של נשיא ארה"ב במזרח התיכון בשלוש השנים האחרונות

חשש בעזה: ישראל תנצל את המצב החדש שנוצר כדי להאיץ את כיבוש רפיח | פרשנות

יוני בן מנחם

אתמול הודיע צה"ל על גיוס שתי חטיבות מילואים לצורך הפעילות הצבאית ברצועת עזה הצפויה להתגבר

שתפו: