כניסה
הרשמה לניוזלטר

ב-31 באוגוסט 2022 קיבלו הבוסטרים של פייזר ומודרנה את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA). לאחר…

צוות מגזין אפוק | 22 בדצמבר 2022 | חדשות | 2 דק׳

מה יעילות הבוסטרים החדשים?

ב-31 באוגוסט 2022 קיבלו הבוסטרים של פייזר ומודרנה את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA). לאחר האישור המליץ ה-CDC לתת אותם לאנשים בגילים 12 ומעלה. לאחר מכן החלו לתת אותם בישראל.

הבוסטרים מותאמים לזני האומיקרון השונים. הם מכילים אלמנטים מתת-הווריאנטים BA.4 ו-BA.5 של (וריאנט) האומיקרון. פייזר ומודרנה לא סיימו לבצע בדיקות קליניות, והציגו רק נתוני בדיקות פרה-קליניות שנעשו על עכברים. הם גם הציגו נתוני בדיקות קליניות שנעשו על שילוב שונה - עם תת ווריאנט BA.1 - המעניק לדברי החברות הגנה גם נגד BA.4 ו-BA.5.

כעת, מחקר חדש שנערך ברשת המרכזים הרפואיים "קליבלנד קליניק" בקרב 10,800 עובדים שקיבלו את אחד הבוסטרים, טוען כי יעילותם (efficacy) של הבוסטרים עומדת על כ-30% (בעבר דרש ארגון הבריאות העולמי שכדי שחיסון יאושר צריכה להיות לו יעילות של 50%). החוקרים ניתחו מידע החל מה-12 בספטמבר, מעט אחרי שהבוסטרים אושרו לשימוש. הם סיכמו את מחקרם באמירה כי נמצאה "השפעה הגנתית צנועה של החיסון נגד קוביד-19, בקרב מבוגרים בגיל העבודה". עם זאת, המחקר עדיין לא עבר ביקורת עמיתים או פורסם בכתב עת מדעי, ולכן לא ניתן להעריך בשלב זה את איכותו או מהימנותו.

צילום: David Ryder/Getty Images

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
תושבים בסין מדווחים על עלייה חדה במקרי מוות מקורונה לאחר ראש השנה הסיני

קרן זריהן

"אני יודע שהרבה אנשים מתו לאחרונה. בתי הלוויות מלאים ואין מקום לשים את הגופות", סיפר תושב העיר יאנצ'נג

"יש לבטל את ההסכם השערורייתי עם לבנון על הגבול הימי"

קרן זריהן

פרופ' ירון זליכה, החשב הכללי של משרד האוצר לשעבר, קורא לבטל את ההסכם הימי שנחתם עם לבנון ב-2022: "אין שום היגיון שאנו נוותר על שטחים ריבוניים של מדינת ישראל כדי לקבל שקט, ואפילו שקט לא קיבלנו"

ביידן: "התקווה שלי היא שעד יום שני הבא תהיה לנו הפסקת אש"

אורן שלום

את הדברים אמר נשיא ארה"ב בביקור בגלידרייה בניו יורק כחלק מתוכנית לילה שהתארח בה

עשרות שיגורים לאורך היום לעבר צפון הארץ; חוסל בכיר בג'יהאד האסלאמי

צוות מגזין אפוק

עדכונים ודיווחים שוטפים לאורך כל היום

הוסר המכשול האחרון להצטרפות שוודיה לנאט"ו

דורון פסקין

לאחר חודשים של עיכובים, הונגריה אישרה את הצטרפותה של שוודיה לנאט"ו. חברותה של המדינה הנורדית תושלם פורמלית בתוך ימים ספורים

בג"ץ התכנס הבוקר לדיון בעתירות לגיוס בני הישיבות. אלה עיקרי הדברים שעלו בדיון

אלעד נבו

מספר ארגונים עתרו לבית המשפט העליון בדרישה לאכוף את חוק שירות הביטחון על בני ישיבות, על רקע פקיעתו של חוק הגיוס ביולי הקודם

שתפו: