כניסה
הרשמה לניוזלטר

פרופ’ ירון זליכה, החשב הכללי של משרד האוצר לשעבר, קורא לבטל את ההסכם הימי שנחתם עם לבנון ב-2022: “אין שום היגיון שאנו נוותר על שטחים ריבוניים של מדינת ישראל כדי לקבל שקט, ואפילו שקט לא קיבלנו”

קרן זריהן | 27 בפברואר 2024 | חדשות | 4 דק׳

“יש לבטל את ההסכם השערורייתי עם לבנון על הגבול הימי”

ב-11 באוקטובר 2022 חתמו ראש ממשלת ישראל דאז יאיר לפיד, ונשיא לבנון מישל עאון, על הסכם המסדיר את הגבול הימי בין ישראל ללבנון, שהיה נתון במחלוקת בין המדינות במשך עשרות שנים. המחלוקת התמקדה באזור חיץ משולש ששטחו 860 קמ"ר, ושתי המדינות תבעו עליו ריבונות ובלעדיות כלכלית על מאגרי גז טבעי שעשויים להימצא בו.

במסגרת ההסכם, ויתרה ישראל על השטח הימי המשולש שהיה במחלוקת, וקו הגבול שורטט כפי שדרשה לבנון. לבנון סירבה לחתום על מסמך משותף עם ישראל, ולכן כל אחד מהצדדים חתם בנפרד מול האמריקנים. ההסכם כלל מכתב ערבויות בו התחייבה ארה"ב לזכויותיה הביטחוניות והכלכליות של ישראל, בתרחיש בו חיזבאללה או גורם אחר יאיים על קיום ההסכם.

בישראל נמתחה בשעתו ביקורת על ההסכם, בין היתר בשל העובדה שנחתם על ידי ממשלת מעבר לקראת בחירות, ושמדובר במסירת שטחים למדינת אויב ללא תמורה. המצדדים בהסכם טענו שהוא יתרום לשקט הבטחוני מול לבנון והחיזבאללה. לנוכח המלחמה העכשווית, נשמעים שוב קולות הקוראים לבטל את ההסכם, ביניהם פרופ' ירון זליכה, החשב הכללי במשרד האוצר לשעבר, וכעת ראש בית הספר לחשבונאות, כלכלה וניהול כספים בקריה האקדמית אונו.

עשן עולה באזור גבול הצפון כתוצאה מחילופי אש בין צה"ל לחיזבאללה, 18 בנובמבר 2023 | צילום: Ayal Margolin/Flash90

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
להיכנס לראש של שליט איראן – התוכנית של ח’אמנאי

איל לוינטר, מאיה מזרחי

ספר שפרסם המנהיג העליון של איראן מפרט את תוכניתו לגבי ישראל

פרשנות: אף על פי שרוב המרוקאים תומכים בפלסטינים, שיתוף הפעולה הצבאי עם ישראל ילך ויתחזק

איל לוינטר

מרוקו מנהלת מירוץ חימוש מול אלג'יריה, בו ישראל משחקת תפקיד חשוב

פרשנות: מולדובה תנסה להתקרב לאיחוד האירופי, בעוד פוטין ינסה לחתור תחתה

איל לוינטר

באוקטובר ייערך במולדובה משאל עם על תיקונים לחוקה שיאשרו את הרצון המולדובי להצטרף לאיחוד האירופי. זאת במקביל לבחירות לנשיאות - תחתן תנסה האופוזיציה לחתור

פרשנות: מדוע גוברים הסיכויים שטהרן תאיץ בהמשך את תוכנית הגרעין שלה

איל לוינטר

מתקפת הטילים והכטב”מים האיראנית נגד ישראל יצרה שתי אדוות שעשויות להוביל בסופו של דבר להאצת תוכנית הגרעין, בהנחה שמדיניות הממשל האמריקני תישאר ללא שינוי

פרשנות: לאן מתקדמת מלחמת הצללים בין ישראל לאיראן

יוני בן מנחם

הסלמה צבאית בין איראן לישראל היא רק עניין של זמן

שתפו: