כניסה
הרשמה לניוזלטר

בית המשפט בקולורדו פסל את שמו של טראמפ מלהופיע בקלפיות, בטענה שהוא לקח חלק בהתקוממות. כעת הגיע התיק לבית המשפט העליון, ופסיקתו בנושא עשויה להיות בעלת השלכות מרחיקות לכת

דורון פסקין | 8 בפברואר 2024 | חדשות | 5 דק׳

בית המשפט העליון של ארה"ב ידון היום בפסילת טראמפ מהפריימריז – אלה 4 הכיוונים האפשריים

יום דרמטי צפוי היום (חמישי) בדרך לבחירות לנשיאות ארה"ב 2024. בית המשפט העליון צפוי לדון באחד התיקים המשמעותיים ביותר בתולדות המדינה, תוך בחינת שאלות משפטיות מורכבות שצפויות להשפיע על גורל הבחירות. מדובר בדיון בתיק הידוע בשם טראמפ נגד אנדרסון, בו קובל הנשיא לשעבר על החלטת בית המשפט העליון של מדינת קולורדו, שפסל את שמו מלהופיע ברשימת המועמדים בקלפיות של המדינה.

טראמפ נפסל בקולורדו על בסיס סעיף 3 של התיקון ה-14 בחוקה האמריקנית, שאושר ב-1868, ונועד למנוע מאנשי הקונפדרציה לשעבר להחזיק במשרות ציבוריות אזרחיות או צבאיות. לפי סעיף זה, מי שלקח חלק במרד או התקוממות לא יוכל להיבחר למשרה ציבורית. המחוקקת לשעבר במדינת קולורדו, הרפובליקנית נורמה אנדרסון, טענה שחוק זה חל גם על אירועי ה-6 בינואר 2021, כאשר תומכי טראמפ הסתערו על הקפיטול במחאה על תוצאות הבחירות. על פי הפסיקה של השופטים בקולורדו, טראמפ שימש "בתפקיד ציבורי בארה"ב", ועסק בסוג של המרדה הנכללת בסעיף 3.

מאידך גיסא, המחנה של טראמפ דוחה את הפסיקה מכל וכל, וטוען שפסילתו בקלפי אינה מעוגנת בחקיקה, שכן הנוסח של סעיף 3 קובע כי יש למנוע מאדם כלשהו "להחזיק בתפקיד", אך אין זה מונע ממנו להתמודד עליו בבחירות.

נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ | תמונה: Chung I Ho/The Epoch Times

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
הוסר המכשול האחרון להצטרפות שוודיה לנאט"ו

דורון פסקין

לאחר חודשים של עיכובים, הונגריה אישרה את הצטרפותה של שוודיה לנאט"ו. חברותה של המדינה הנורדית תושלם פורמלית בתוך ימים ספורים

ראש ממשלת הרשות הפלסטינית הודיע על התפטרות הממשלה: "נשארנו נאמנים לשהידים ולאסירים"

דורון פסקין

מוחמד אשתייה הגיש לנשיא הרש"פ אבו מאזן הודעה בכתב על התפטרות ממשלתו, כחלק מהשינויים ברשות על רקע המלחמה, ודרישות הממשל האמריקני להקמת רשות פלסטינית "מחודשת"

הפגנת ענק בברזיל בתמיכה בנשיא לשעבר – וגם בישראל

דורון פסקין

במהלך הפגנת תמיכה בבולסונארו שנערכה אתמול בסאו פאולו הונפו דגלי ישראל, בין היתר על ידי בולסונארו עצמו

"לתפיסת האמריקנים, הסנקציות על המתנחלים הן איזשהו ניסיון להזהיר את ישראל שאם היא לא תשתלט על המצב, זה יורחב"

אלעד נבו

פרופ' עמיחי כהן, ראש התוכנית לביטחון ומשפט במכון הישראלי לדמוקרטיה, מסביר בריאיון למגזין אפוק את משמעות הסנקציות שהטילו לאחרונה ארה"ב ומדינות נוספות על מתנחלים ישראלים, ולאן הן עשויות להוביל בהמשך. "הכניסו אותנו לאותה רשימה עם מדינות כמו רוסיה, סין וונצואלה – זה מצב משפיל"

טראמפ ניצח בדרום קרוליינה, מדינת הבית של ניקי היילי

דורון פסקין

הנשיא לשעבר זכה בכ-60% מהקולות והביס את יריבתו, ניקי היילי. עם זאת, היילי הודיעה שתמשיך במרוץ

הונגריה ואיראן סיכמו: מרחיבות את שיתוף הפעולה בין המדינות

דורון פסקין

שרי החוץ של איראן והונגריה ערכו מסיבת עיתונאים משותפת, בה הכריזו על חתימה על "מסמכים אסטרטגיים" ושיתוף פעולה בתחומים כלכליים ומדיניים

שתפו: