כניסה
הרשמה לניוזלטר

חקלאים ברחבי אירופה ממשיכים להביע חוסר שביעות רצון מהמדיניות הירוקה של ממשלותיהם. זה האפקט הצפוי

איל לוינטר | 11 בפברואר 2024 | גיאו-פוליטיקה | 2 דק׳

פרשנות: מחאת החקלאים באירופה – מה עשויות להיות ההשלכות?

רקע

חקלאים ברחבי אירופה יצאו בחודש שעבר לרחובות כדי להביע חוסר שביעות רצון מהמדיניות של ממשלותיהם. בגרמניה נצפו ההפגנות הגדולות ביותר, בהן השתתפו אלפי חקלאים שחסמו את הערים הגדולות במחאה על הקיצוץ בסובסידיות לחקלאות. בצרפת החקלאים חסמו כבישים מהירים ונעו לעבר עיר הבירה במחאה נגד עליית המחירים והמדיניות הירוקה.

בשנים האחרונות חקלאים במערב אירופה מפגינים נגד תקנות סביבתיות שמטרתן להפוך את הסקטור החקלאי ל"נקי" יותר באמצעות הפחתת פליטות החנקן והפחמן, איסור על שימוש בחומרי הדברה מסוימים ועוד. החקלאים טוענים כי התקנות משיתות עליהם עלויות כספיות מופרזות. בהולנד, למשל, יצאו החקלאים להפגנות רחבות היקף (ב-2019) לאחר שהממשלה הודיעה כי היא מתכוונת לסגור חוות ולצמצם את מספר בעלי החיים, בניסיון להקטין את פליטות החנקן. מחאות אחרות היו בספרד ובצרפת, שם מחו על התוכניות הממשלתיות להגביל את השימוש במים ובחומרי הדברה ולהעביר תקנות סביבתיות מסוימות.

בחודש שעבר התרחשו הפגנות גם במזרח אירופה (בולגריה, פולין ורומניה), שם מחו החקלאים נגד החלטת האיחוד האירופי להסיר את המכס על ייבוא של מוצרים חקלאיים מאוקראינה. מהלך זה הציף את השוק בתבואה זולה שגרמה לירידת מחירים ופגעה ביצרנים המקומיים (החקלאים) במזרח אירופה.

צילום: Morris Mac Matzen/AFP via Getty Images

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
ביידן: "התקווה שלי היא שעד יום שני הבא תהיה לנו הפסקת אש"

אורן שלום

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי הוא מקווה שעד סוף השבוע ניתן יהיה להשיג הסכמה לשחרור החטופים על ידי חמאס בתמורה לאסירים בישראל

הוסר המכשול האחרון להצטרפות שוודיה לנאט"ו

דורון פסקין

לאחר חודשים של עיכובים, הונגריה אישרה את הצטרפותה של שוודיה לנאט"ו. חברותה של המדינה הנורדית תושלם פורמלית בתוך ימים ספורים

ראש ממשלת הרשות הפלסטינית הודיע על התפטרות הממשלה: "נשארנו נאמנים לשהידים ולאסירים"

דורון פסקין

מוחמד אשתייה הגיש לנשיא הרש"פ אבו מאזן הודעה בכתב על התפטרות ממשלתו, כחלק מהשינויים ברשות על רקע המלחמה, ודרישות הממשל האמריקני להקמת רשות פלסטינית "מחודשת"

הפגנת ענק בברזיל בתמיכה בנשיא לשעבר – וגם בישראל

דורון פסקין

במהלך הפגנת תמיכה בבולסונארו שנערכה אתמול בסאו פאולו הונפו דגלי ישראל, בין היתר על ידי בולסונארו עצמו

"לתפיסת האמריקנים, הסנקציות על המתנחלים הן איזשהו ניסיון להזהיר את ישראל שאם היא לא תשתלט על המצב, זה יורחב"

אלעד נבו

פרופ' עמיחי כהן, ראש התוכנית לביטחון ומשפט במכון הישראלי לדמוקרטיה, מסביר בריאיון למגזין אפוק את משמעות הסנקציות שהטילו לאחרונה ארה"ב ומדינות נוספות על מתנחלים ישראלים, ולאן הן עשויות להוביל בהמשך. "הכניסו אותנו לאותה רשימה עם מדינות כמו רוסיה, סין וונצואלה – זה מצב משפיל"

טראמפ ניצח בדרום קרוליינה, מדינת הבית של ניקי היילי

דורון פסקין

הנשיא לשעבר זכה בכ-60% מהקולות והביס את יריבתו, ניקי היילי. עם זאת, היילי הודיעה שתמשיך במרוץ

שתפו: