כניסה
הרשמה לניוזלטר

בפעם הראשונה מזה 19 שנים הגיע אסד לביקור בסין. פרשנים ערבים מסבירים מה עשויה להיות המטרה

דורון פסקין | 21 בספטמבר 2023 | חדשות | 2 דק׳

אסד בביקור נדיר בסין. מה הוא מקווה להשיג?

לראשונה מאז 2004 הגיע היום נשיא סוריה בשאר אסד לביקור בסין, אחת המדינות הבודדות שתמכו במשטרו לאורך מלחמת האזרחים שפרצה בשנת 2011. אסד ורעייתו הגיעו לשדה התעופה בעיר האנגג'ואו שבמזרח המדינה, שם ייערך בשבת טקס הפתיחה של "משחקי אסיה 2023", אירוע ספורט בינלאומי, וזאת בנוכחות נשיא סין, שי ג'ין-פינג. משרד החוץ של סין הצהיר שאסד ינכח בטקס הפתיחה יחד עם עוד מנהיגים ממדינות המקורבות לסין כמו מלך קמבודיה, יורש העצר של כווית וראש ממשלת נפאל.

במסגרת הביקור צפוי להתקיים מפגש פסגה בין אסד לשי ג'ין-פינג שיכלול "שיחות מעמיקות" במגוון נושאים. דוברת משרד החוץ הסיני, מאו נינג, אמרה שביקורו של אסד בסין "יעמיק עוד יותר את האמון ההדדי הפוליטי ושיתוף הפעולה בתחומים שונים בין שתי המדינות וידחוף את היחסים הבילטרליים לרמה חדשה".

פרשנים בנושא סוריה מעריכים שהפסגה בין אסד לשי תתמקד בין השאר בנושא הכלכלי במטרה לנסות לחלץ את המשק הסורי מהמשבר בו הוא נתון. הייד הייד, מומחה לסוריה ממכון המחקר הלונדוני צ'טהאם האוס, צופה כי "במוקד הפגישה יהיה ניסיון לשכנע את סין לסייע לתהליך ההתאוששות הכלכלית של סוריה". סין התחייבה במהלך 2017 להשקיע 2 מיליארד דולר בסוריה, אך עד כה לא מימשה הבטחה זו. בנוסף, בתחילת השנה שעברה חתמה סוריה על הצטרפותה ליוזמת הסחר והתשתיות הסינית "החגורה והדרך", אך עד כה גם צעד זה לא הביא לזרם השקעות סיניות משמעותי בסוריה, כך לפי הייד.

נשיא סוריה בשאר אסד | צילום: JOSEPH EID/AFP via Getty Images

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
"לתפיסת האמריקנים, הסנקציות על המתנחלים הן איזשהו ניסיון להזהיר את ישראל שאם היא לא תשתלט על המצב, זה יורחב"

אלעד נבו

פרופ' עמיחי כהן, ראש התוכנית לביטחון ומשפט במכון הישראלי לדמוקרטיה, מסביר בריאיון למגזין אפוק את משמעות הסנקציות שהטילו לאחרונה ארה"ב ומדינות נוספות על מתנחלים ישראלים, ולאן הן עשויות להוביל בהמשך. "הכניסו אותנו לאותה רשימה עם מדינות כמו רוסיה, סין וונצואלה – זה מצב משפיל"

טראמפ ניצח בדרום קרוליינה, מדינת הבית של ניקי היילי

דורון פסקין

הנשיא לשעבר זכה בכ-60% מהקולות והביס את יריבתו, ניקי היילי. עם זאת, היילי הודיעה שתמשיך במרוץ

הונגריה ואיראן סיכמו: מרחיבות את שיתוף הפעולה בין המדינות

דורון פסקין

שרי החוץ של איראן והונגריה ערכו מסיבת עיתונאים משותפת, בה הכריזו על חתימה על "מסמכים אסטרטגיים" ושיתוף פעולה בתחומים כלכליים ומדיניים

ביידן הודיע על 500 סנקציות חדשות נגד רוסיה

דורון פסקין

משרד האוצר האמריקני הצהיר כי "זהו המספר הגדול ביותר של סנקציות שהוטלו מאז הפלישה של רוסיה לאוקראינה"

סומליה מעבירה את השליטה במים הטריטוריאליים שלה לטורקיה

דורון פסקין

השתיים חתמו על הסכם הגנה חדש במסגרתו תקבל טורקיה אחריות כוללת על הגנת השטח הימי של סומליה. מה האינטרסים הגיאו-פוליטיים המעורבים, ומה ירוויח ארדואן מכך?

סין: לפלסטינים יש זכות לעשות שימוש ב"מאבק מזוין" נגד ישראל – לא מדובר בטרור

דורון פסקין

נציג סין אמר את הדברים במהלך היום הרביעי לדיונים בבית הדין הבינלאומי בהאג בנושא "חוקיות הכיבוש הישראלי של שטחים פלסטיניים"

שתפו: