כניסה
הרשמה לניוזלטר

ידוע שהגנים משפיעים על התכונות שלנו. אבל מחקר חדש מדגים שלא תמיד מדובר בגנים שלנו – בחלק מהמקרים דווקא הגנים של החברים או השכנים שלנו משפיעים עלינו יותר. “אחת המשמעויות תהיה שנפסיק לבדוק רק את המצב הרפואי של אינדיבידואל, ונתחיל לכלול בבדיקות גם את האנשים שלידו”, אומרת ד”ר אמלי באוד, ממובילי המחקר

רקפת תבור | 14 באפריל 2017 | מדע וטכנולוגיה | 11 דק׳

הגֶּנים של השכן ממול, מפעילים את הגֶּנים שלנו

הכנס שאליו הגיעה ב-2012 שינה לחלוטין את הנתיב המחקרי שלה. זה היה לקראת סוף לימודי הדוקטורט ואחד הדוברים, חוקר טיפוח והשבחה גנטית של בעלי חיים, אמר משהו שממש סיקרן אותה. "הוא אמר שהוא יכול לחזות טוב יותר את משקלו של חזיר, אם ידע פרטים לא רק על הגנים של החזיר עצמו אלא גם על הגנים של החזירים האחרים שחיים לצדו בדיר", סיפרה ד"ר אמלי באוד מהמכון האירופי לביו-אינפורמטיקה בראיון לאפוק טיימס.

כיצד הגנים של חזירים אחרים קשורים למשקלו של החזיר? האפשרות הזו נראתה לבאוד לא הגיונית. אמנם במשך שנים ידוע שהתנהגותן של חיות המשק השכנות משפיעה על קצב הגידול של חיה שגדלה לצדן. למשל, כשחזיר גדל בסביבה אלימה ותחרותית הוא יגדל לאט יותר בהשוואה לגור חזירים שיגדל בסביבה שלווה ונעימה. אבל היא אף פעם לא שמעה על מישהו שחקר את ההשפעות הגנטיות הקשורות בכך.

אילוסטרציה: Fotolia

שתפו: