הרשמה לניוזלטר

להגיד שהעולם משתנה בקצב מסחרר כבר מזמן הפך לקלישאה שחוקה, אך הדבר לא היה הופך לכזו אילולא היה נכון. אבל כמה בדיוק העולם השתנה? עד כמה הוא עתיד להשתנות בשנים הקרובות ואיפה השינויים האלה יפגשו אותנו בחיי היום יום שלנו? התשובה היא אורבן טק וההסבר לפניכם

תוכן שיווקי | 13 בפברואר 2020 | תוכן שיווקי | 3 דק׳

אורבן טק: מה זה ואיך זה קשור לערי המחר

נראה שערי העתיד כבר ממש עוד רגע כאן, כבר היום ניתן לראות פיתוחים שונים “שמחכימים” את סביבת המגורים שלנו. הצפי הוא שמגמה זו תתחזק עם השנים, עד שאיזורי המגורים שלנו יהפכו למה שקרוי “עיר חכמה” – שבין היתר תהפוך לכזו, על ידי שימוש ב”אורבן טק”. למעשה, זה לא הרבה יותר עתידני מאשר הסקייטבורדים המרחפים שראינו ב”בחזרה לעתיד 2″ כי בלי ששמנו לב, אורבן טק כבר חלחלה לתוך חלק מהערים שלנו, ובעיקר הצפופות שבהן.

התחזיות הנוכחיות חוזות שעד שנת 2050 לא פחות מ-70% מאוכלוסיית העולם תתגורר בערים. תחזית זו הופכת את הצורך בפיתוח הערים החכמות ואת ההשקעה בהן לכזו שכדאי לשקול במסגרת ניהול תיק ההשקעה שלנו. כבר היום ניתן למצוא לא מעט חברות וסטארטאפים, כולל חברות ישראליות, שעובדות על פיתוחים בתחום האורבן טק.

מה זה אורבן טק בכלל?

בשנים האחרונות הופכות הערים למוקד המגורים המועדף על תושבים במרבית המדינות, מה שיוצר עומס, צפיפות, פקקים, בעיות חניה וכיו”ב במטרופולינים הגדולים והקטנים כאחד. “עיר חכמה” היא מודל של עיר מודולרית שאמורה לעשות בקרה בזמן אמת לשירותים ותשתיות באופן שיקטין ואולי אף יעלים, את הבעיות שמביאה הגירה לערים ובמקביל תשפר את איכות חיי התושבים, זאת באמצעות שימוש בטכנולוגיות מידע ותקשורת מתקדמות.

“אורבן טק” הוא שם כולל למגוון תעשיות טכנולוגיות חדשניות, שעתידות לייעל ערים ומרחבים עירוניים. בין אם מדובר על תשתיות תקשורת מהירות – שתדרשנה ככל שהערים תמשכנה לגדול – תאורת רחוב חכמה וחסכונית ואפילו אופטימזציה לרמזורים בעיר כדי להתמודד עם העומסים העתידיים – כל תכליתה של האורבן טק היא לאפשר חיים אורבניים נוחים, מחוברים ויעילים. בנוסף, הציפיה היא ששימוש בטכנולוגיה מתקדמת כזו תאפשר לעשות מהפך דיגיטלי וטכנולוגי לשירותים עירוניים אנלוגיים או מיושנים, בצורה אחראית כלכלית.

במקביל, ישנם פיתוחים שלא קשורים באופן ישיר לשיפור תשתיות כמו חניה או פקקים. פיתוחים אלה עתידים לשפר את איכות חייהם של התושבים עצמם. דוגמאות לכך הם הקורקינטים, נסיעות משותפות וחללי עבודה משותפים, שחוסכים באנרגיה. אבל נדמה, כי עדיין רחוקה הדרך עד שנגיע לאותן ערים חכמות שיודעות לווסת את הפקקים באופן כמעט מושלם, להפחית את זיהום האוויר, זיהום הרעש והאור.

Shutterstock

מה נדרש כדי להקים ערים חכמות עתירות באורבן טק ומיהם המשקיעים?

בשל מורכבותה, כדי לממש את חזון העיר החכמה נדרשת השקעה משמעותית בפיתוח ובהמשך גם בהורדה לשטח של הטכנולוגיות החדשות. באירופה, חלק מערי הבירה נהנות כבר מהשקעה שכזו, אולם ערים קטנות יותר כרגע לא זוכות לה.

כמו כל פיתוח, גם כאן, ישנם מספר שחקנים משקיעים. חלק מהם הן קרנות הון סיכון שעד לאחרונה לא ששו להשקיע בפיתוחים של אורבן טק. בין השנים 2016-2018 154 סטארטאפים בתחום ערים חכמות קיבלו בסך הכל כ-7% מההשקעות לאורבן טק. אולם לאחרונה מסתמן שינוי בתחום, בין היתר בשל הרצון של הערים לשמר את התושבים הצעירים ולהיות אטרקטיביות עבור תיירים, שברוח התקופה יעדיפו במקרים רבים לטייל בערים נוחות ומתקדמות מבחינה תשתיתית.

המשקיעים מזהים את המגמה הזו ולכן חל שינוי גם ברצון שלהם להשקיע בפיתוחים שכאלה. כך למשל, החליט לאחרונה אחד הבנקים בשוויץ על הקמת קרן השקעות חדשה שתשקיע בחברות בתחום הערים החכמות וכיום היא מנהלת כמיליון דולר ועוד הזרוע נטויה. המטרה של הקרן היא לאתר חברות שמסייעות בפיתוח הערים הקיימות מתוך מטרה להפוך אותן ל”ערים חכמות”.

נראה שאנחנו צפויים לראות בשנים הקרובות יותר ויותר חברות וסטארטאפים בנושא פיתוח מוצרים ושירותים לערים חכמות ואפשר להניח שבהתאמה, גם היקף ההשקעה באותן הערים ילך ויצמח, לכן, לראייתנו, כדאי לשקול שילוב של השקעה בחברות מסוג זה גם בניהול תיק השקעות קטן.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
נתי טוקר מדה-מרקר מראיין את מגזין אפוק – הראיון המלא

צוות אפוק

בתחילת אוקטובר החליטה מ', כתבת צעירה מדה-מרקר, להתחזות לעובדת בחברת תרופות ו-ויטמינים...

המדע של ההצלחה באמצעות איפוק עצמי

מאיה מזרחי

סבא שלי זכרונו לברכה, היה אחד האנשים המאופקים ביותר שהכרתי. הוא מיעט בדיבור, גם איתנו הנכדים. הוא בקושי אכל,...

“אנחנו רוצים להציל את המערב מהפוסט מודרניזם”

יאן יקיאלק, צוות אפוק

אני פוגש את שר החוץ של ברזיל ארנסטו אראוּחוֹ בוושינגטון הבירה. השיחה אורכת כ-45 דקות...

הסדר הקוסמי והאיזון המושלם על פי ויליאם שייקספיר

מאיה מזרחי

מרבית עם ישראל למד בתיכון את "המלט", המחזה הנודע של ויליאם שייקספיר (1616-1564), המתאר את...

כיצד נגטיביות שולטת בכל היבט בחיינו ואיך ניתן לשלוט בה בחזרה

דינה גורדון

רוי באומייסטר (Baumeister) היה סטודנט מחקר צעיר לפסיכולוגיה באוניברסיטת...

“למה אין אצלכם 50 אחוז נשים?”

הדס סלונים

לפני מספר חודשים הפקנו את ערב הגאלה השנתי של "אפוק טיימס", אירוע חגיגי שמלווה בארוחת ערב, מינגלינג וכמובן...

ארה”ב גולשת למחוזות האבסורד

איל לוינטר

בחודש שעבר גלשה ארה"ב למחוזות האבסורד. טוויטר אסרה על דונלד טראמפ לצייץ בפלטפורמה שלה, אבל אפשרה לשליט איראן, האייתוללה חמינאי,...

“להערכתי יתרחש עימות גלובלי ב-2020, וצה”ל ייכנס קרקעית לעומק סוריה”

איל לוינטר

פרופ' דוד פסיג הוא חוקר עתידים המתמחה בחיזוי מגמות...

שתפו: