כניסה
הרשמה לניוזלטר

פרופ' אורי חסון מאוניברסיטת פרינסטון, על פריצות דרך בחקר המוח

פרופ׳ אורי חסון | 18 באוגוסט 2017 | מדע וטכנולוגיה | 2 דק׳

"אני יכול 'להעביר זיכרונות' מהמוח שלי אל שלך"

ניסויים שערך פרופ' אורי חסון מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת פרינסטון שבארה"ב, הדגימו שהמוחות שלנו יכולים להשפיע זה על זה. ממצאיו הם חלק ממהפכה שקטה המתרחשת בחקר המוח. עד לא מזמן, כשרצו לחקור איך המוח מעבד פעילות מסוימת, כמו דיבור למשל, בדרך כלל היו מבצעים בדיקות על אדם בודד שישב במעבדה מול מחשב והתמודד עם משימות פשוטות כמו זיהוי מילים. הבדיקות התמקדו בצד המדבר או בצד המקשיב, ולא בדקו את הקשרים בין הדובר למקשיב. התוצאה הייתה שבמשך תקופה ארוכה חשבו, למשל, שהפקת הדיבור והתפיסה שלו נעשים ברובם בחלקים נפרדים של המוח. פרופ' חסון וחוקרים נוספים טוענים שהמודלים האלה לחקר המוח צריכים להשתנות, כיוון שבעולם האמיתי הם פשוט לא עובדים. מוחות מפעילים כוחות על מוחות אחרים ולמעשה הם "מחוברים" איתם ומשפיעים עליהם.


כבר ב-2004 גילינו עד כמה המוחות שלנו יכולים להשפיע זה על זה, וממש להפעיל כוחות זה על זה. בהתחלה בדקנו את חוש הראייה. הקרנו לחמישה צופים את אותם סרטים וגילינו התאמות מרשימות בפעילות המוחות שלהם לאורך הצפייה בסרט. משם המשכנו לבדוק כיוונים נוספים. למשל, השמענו לנבדקים סיפורים, וראינו שבמוחותיהם של מספר הסיפורים, וגם אצל המאזינים לו, מתקיימות פעילויות דומות ומתואמות.

במחקר שפרסמנו לאחרונה, גם ראינו כיצד בעזרת סיפורים, אני יכול "להעביר זיכרונות" מהמוח שלי אל שלך. 18 נבדקים צפו בסרט ואחת מהם תיארה בפרוטרוט את מהלכו של הסרט, סצנה אחר סצנה. 18 נבדקים נוספים, שלא צפו בסרט, האזינו לתיאור המפורט שלה, כפי שהעלתה אותו מזיכרונה. גילינו שהיא הצליחה להעביר לא רע למאזינים את הזיכרונות שלה. בכל סצנה וסצנה, כשהשווינו את הפעילות באזורי המוח השונים, אצל הצופים בסרט מול הפעילות במוחות המאזינים, גילינו שהתרשימים שהתקבלו ממכשיר ה-fMRI אצל שתי הקבוצות היו דומים מאוד זה לזה.

תמונה: Fotolia

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מחקר בארה"ב: 80% מהאמריקנים נחשפו לכימיקל שפוגע בפוריות ונמצא בשיבולת שועל ודגני בוקר

קרן זריהן

כימיקל בשם כלורמקוואט כלוריד, המשמש לגידולים חקלאיים, נמצא באחוזים הולכים וגדלים בגופם של נבדקים אמריקנים, והשלכותיו עלולות להיות מזיקות

כלי הנשק העתידניים מגיעים אל שדה הקרב: "טנק" אוטונומי, יירוט בלייזר ונחילי רחפנים

יובל גומא

חוקרים ובכירים בתעשיית הנשק מספרים על החידושים הטכנולוגיים שאמורים לשנות את שדה הקרב ואת אופי המלחמות בשנים הבאות

התיאוריה של השמש: ״קיים גורם פיזיקלי הפועל מחוץ לכדור הארץ ומשפיע על התפתחות האירועים המתרחשים בו״

רקפת תבור

מחקרים מהעשורים האחרונים טוענים כי לפעילות השמש השפעות פיזיולוגיות וחברתיות בכדור הארץ

"האופן בו אנו תופסים את הזמן עשוי להשפיע על קצב ריפוי המחלות שלנו"

רקפת תבור

מחקרים חדשים שנעשו באוניברסיטת הרווארד חושפים גורם חשוב המשפיע על מהירות ההחלמה שלנו מפצעים וממחלות, ומעוררים שאלות לגבי מה שידוע עד כה על גוף ונפש

מחקר: דיאטת צום לסירוגין לא מספיקה כדי לרדת במשקל

קרן זריהן

חוקרים מדנמרק ומהולנד טוענים כי הצמצום בכמות הקלוריות היומית הוא הגורם העיקרי לירידה במשקל – ולא ההפסקות בין הארוחות

מחקר חדש: לאנשים פעילים גופנית יש מוח גדול יותר

קרן זריהן

האם פעילות גופנית יכולה לחזק את התפקוד הקוגניטיבי, בעיקר בתקופת הזיקנה?

שתפו: