כניסה
הרשמה לניוזלטר

אלון אולמן לא ציפה שריאתו תקרוס בשיא הקריירה הצבאית שלו. אחרי שהפך ל"איש ברזל", הוא השתכנע, ומשכנע אחרים, כולל בכירים במשק, שאין דבר בעולם שהם לא מסוגלים לעשות

דינה גורדון | 18 במרץ 2013 | פסיכולוגיה | 9 דק׳

כולנו איירון-מן

אלון אולמן היה מ"נערי הזהב" של חיל הים, מדריך ראשי בקורס חובלים, מפקד ספינת טילים, ומבחינתו בדרכו לתפקיד מפקד חיל הים. אבל למישהו היו תכניות אחרות בשבילו. באמצע הקריירה המפוארת מלאך המוות ביקר אצלו פעמיים. אולמן קורא לזה "היקום או אלוהים דופקים לך בראש עם פטיש: אתה לא בדרך הנכונה".

היום הוא מנטור עסקי ואישי, שמתוך נפתולי הסיפור האישי שלו צמחו בהצלחה מסחררת הרצאות וסדנאות להעצמה ארגונית ואישית, כל אחת מהן מול קהל של מאות אנשים, ביניהם מנכ"לים של החברות הגדולות במשק. בהרצאות שלו הוא פרפורמר סוחף, משהו בין כוכב רוק לרקדן, למטיף נלהב. הוא פצצת אנרגיה, קופץ, רץ, מתרוצץ, אש להבה, כל הגוף כספית, מלהיב את הקהל בלהט, לא נח לרגע.

את סיפורו האישי שמעתי מפיו לראשונה בריאיון בביתו בשכונת דניה בחיפה, וגם שם באותו להט שאי אפשר לעצור. דבריו של אולמן נשמעים לפעמים פשוטים, אבל המציאות דרשה ממנו קצת יותר.

"כשהלכתי בתור סגן אלוף ותיק עם לוח מחיק לעשות חוג בית אצל זקנים שעשו לי טובה, נתנו לי 600 שקל במזומן והייתי צריך לקנות מקרן שעלה 3000 שקל. מישהו הבטיח לי שאני אעשה תוך תקופת זמן מסוימת עשרת אלפים שקל בשעה? לא, אף אחד לא הבטיח לי. מי יבטיח לי? וזה המקום שבו רוב האנשים יוותרו ולא יעשו כלום".

ההתחלה היתה לפני 48 שנה בקריות. "גדלתי במשפחה זעיר בורגנית ממוצעת בקרית מוצקין", מספר אולמן, "ועשיתי כל מה שצריך, ואפילו די טוב". במהלך השירות הצבאי שלו הוא סיים תואר ראשון בכלכלה בהצטיינות, תואר שני במנהל עסקים בהצטיינות, ואקדמיית הצי הבריטי המלכותי בהצטיינות יתירה. אבל בתוך כל זה משהו כרסם בפנים. "הרגשתי כל הזמן שלא ייתכן שהחיים האלה זה רצף של מטלות שצריך לבצע אותן. זה לא יכול להיות. אבל זה מה שזה היה. ובגיל 35 הייתה לי כרס, שחור מתחת לעיניים וכאבי גב, וכל היום הייתי עצבני".

מאיפה בא הכוח

פתאום באמצע החיים, באמצע טיול בטורקיה ביקר אותו מלאך המוות בפעם הראשונה בדמות אירוע נדיר של קריסת ריאה. הוא ניצל בנס וזכה לביקור שני אחרי ארבע שנים וחצי, שבעקבותיו עשו לו מה שאולמן קורא "ניתוח מחוף לחוף". שברו את הצלעות, כרתו שליש ריאה, הדביקו, תפרו, ושלחו אותו מתוקן הביתה. במבט לאחור אולמן מתאר את האירוע: "היקום או אלוהים אומרים לך שוב פעם, בן אדם, תתעורר".

קצת לפני גיל 40 הוא משתתף בקורס של סגני אלופים ופוגש חברה שרצים, מתאמנים למרתון. "עולה לי איזה רעיון הזוי להצטרף אליהם כי זה נופל יום לפני יום ההולדת שלי. ותוך שלושה חודשים וחצי מאותו יום אני רץ את המרתון הראשון שלי בחיים, ובדרך החבר'ה לקחו אותי גם לתריאטלון". ומאותו רגע הדברים מתחילים להתגלגל במהירות בכיוון בלתי צפוי עוד יותר.

"אני רץ מרתון עם בחור נמוך קומה וכסוף שיער, שמספר לי על תחרות שנקראת 'איירון מן', או 'איש ברזל'. תחרות ספורט מאוד ארוכה של שחייה, אופניים, ומרתון ברציפות, הכול יחד 226 קילומטר, שצריך לסיים תוך 17 שעות. אני מסתכל על הבן אדם הזה ואומר לו: אתה הולך לעשות את זה? הוא מסתכל עלי חזרה ואומר: ואתה?"

אחרי הרבה לבטים ופחדים הוא מחליט להירשם לתחרות איש הברזל ולהתאמן עם מאמן אישי. "כשהתחלתי להתאמן זה נראה לי מפחיד. כשאתה רוכב בפעם הראשונה 100 קילומטר וכואבות לך הרגליים אתה שואל את עצמך: איך אעשה 180 קילומטר?"

כל אחד יכול

אלון אולמן
"איך ייתכן שתחת אותם תנאים, תמיד חלק מהאנשים יתלוננו ויקרסו ותמיד יהיו כאלה שיצליחו, לא חשוב מה יקרה" – צילום: תומר פולטין

"אני באריזונה, אפריל 2006", ממשיך אולמן, "עומד לזנק לאיירון מן הראשון בחיים שלי. יש לי תמונה כזאת שאני חוצה את קו הסיום בחושך, בלילה, עטוף בדגל ישראל, שומע שמכריזים את שמי ברמקול, וכל הקהל שואג ומריע. ובנקודה הזאת, אנשים מיסטיים קוראים לזה הארה. בלי להיכנס ליותר מידי סופרלטיבים, קורה שם משהו, באמת, זה אירוע מכונן. מאותו רגע לא הייתי אותו בן אדם. הבנתי שזה לא רק עניין פיזי, שיש פה גם ממד מנטלי, רגשי ורוחני, ושאם אני יכול לעשות את זה, אז כולם יכולים. ואולי אפשר לעשות ככה גם כסף, עסק, זוגיות, תרומה לעולם, לא משנה מה, איירון מן כזה כמטאפורה. ואז אחזה בי תשוקה מטורפת לספר לכולם שהם יכולים להיות כל מה שהם רוצים, מה שהם בוחרים.

"פתאום קלטתי שהיו צריכים להתרחש כמה דברים כדי שאצליח לסיים איירון מן, ושחייב להיות להם הסבר או נוסחה כלשהי. הדבר היפה הוא שלימים הבנתי שזה לא היעד שגרם לזה, אלה לא כנפי הצניחה, או מיליון דולר בחודש. זה האדם שאתה הופך להיות כדי להיות ראוי ליעד הזה. היקום מדויק מאוד. אף בן אדם לא משיג יעד שהוא לא ראוי אליו. אם מישהו מרוויח מיליון שקל בחודש, יש סיבה לזה. הוא מביא ערך ברמה כזאת. הוא הביא את עצמו. הוא יצר סיטואציה מסוימת, אחרת זה לא היה קורה".

"היה לי חלום שאעשה דוקטורט על מה משותף לכל האנשים הגדולים והקבוצות הגדולות", אמר אולמן, "כי הבנתי שכל הזמן חייתי בתחושה שיש עקרונות שעובדים. ואז חלחלה לי ההבנה שאתה לא צריך להיות אדם מיוחד, כל אחד יכול. מאותו רגע אחז בי הטירוף הזה, שאמרתי, אני רוצה למצוא את הידע הזה, את המושגים האלה. לדעת לדבר, להסביר את זה, להבין, לקחת את זה הלאה".

"שמתי לעצמי מטרת חיים – למפות מה עושה את ההבדל בין אנשים. איך ייתכן שתחת אותם תנאים, תמיד חלק מהאנשים יתלוננו, יקרסו ויהרסו, יגלגלו עיניים לשמיים ויגידו שאין מה לעשות. אבל תמיד גם יהיה חלק שיצליח, לא חשוב מה תעשה איתם: תזרוק אותם לבור עם עקרבים, תכסה אותם במכסה ותדרוך עליהם, אחרי שנתיים העקרבים רוקדים סטפס מרוצים וכולם מרגישים טוב.

"התחלתי לקרוא כל ספר שיכולתי לשים עליו את היד. סימנתי אנשים בעולם שהם גדולי עולם בתחום הזה. הלכתי אליהם, פיזית. שנה אחר כך, ב-2007, עשיתי את האיירון מן השני שלי באוסטריה. זה גם היה יום השחרור שלי מצה"ל. יצאתי לפנסיה ועשיתי הרצאה הנקראת 'איירון מן, סיפורו של איש הברזל'. הייתי בשוק ממה שזה עשה. אנשים התחילו לרוץ.

"ואז בא אלי אדם מתחום הביטוח ואמר לי: תקשיב, הייתי בחמש הרצאות שלך ושינית לי את החיים. קח שליש מתקציב ההדרכה לעשרה מפגשים עם העובדים שלי ותעשה להם מה שעשית לי. התוצאות היו מטורפות. היו אנשים שהעלו בשלושים אחוז את המכירות שלהם, היו במאה, והיו גם במאתיים אחוז. והיו שעשו שינויים בחיים שלהם. הבנתי שיש פה משהו ממש רציני. ואז פתחתי את החברה הראשונה שלי שנקראת 'פריצת גבולות'".

מה תהיה כשתגדל

בהרצאות שלו שואלים אותו: "כל אחד יכול להיות מנכ"ל IBM?" התשובה שלו היא: לא כל אחד יכול להיות מנכ"ל IBM, אבל כל אחד יכול להיות הגירסא הכי טובה של עצמו. "על סמך עשרות אלפי אנשים שכבר עשיתי איתם את זה, כל אחד יכול להרוויח פי 17, יכול להביא ערך יותר גדול לעולם, יכול שהילדים ידברו אליו יותר בכבוד".

מה אתה עושה עם חברות שמגיעות אליך?

"אני משקף לאנשים שאפשר לקחת שליטה על החיים האלה, ומראה להם גם איך".

תן דוגמה

"לא מעט מנכ"לים קוראים לי ומספרים על הממשלה, על התנאים ועל הרגולציה ולמה אי אפשר להשיג מה שצריך. יש להם הרבה סיבות למה אי אפשר. הבעיה היא שברוב הפעמים האנשים מתמקדים במה אי אפשר ולמה זה לא יכול לקרות. לעומתם, המנצחים תמיד מתמקדים באיך כן. המנצחים בעסקים הם אנשים שבמשך שנים התמקדו באיך כן. אלה אנשים שכל הזמן מבינים שהם כותבים את הסרט. יש מיתון או רגולציות? הם חושבים איך אני מכפיל את העסק בזמן מיתון.

"כשמגיע אלי מנכ"ל, אני קודם כל מברר איתו מה הוא היה רוצה להשיג. למה הוא היה רוצה להשיג את זה; למה הוא לא הגיע לשם; מה קשה בזה; מה קשה לו; מה קשה לארגון; מה היה קורה אם הוא כן היה מגיע לשם; אלו מחירים הארגון משלם היום כשהוא לא הגיע לשם; יש כל מיני כלים".

לא מעט מנכ"לים יגידו לך, אנחנו רוצים להרוויח יותר כסף…

"אתה רוצה להרוויח יותר כסף? אין בעיה, איך העסק שלך מרוויח כסף? מה ה'מאני מייקינג' מודל שלו? אני שואל שאלות, ואז הוא מתחיל להסביר לי. אני אומר אוקיי, זה מודל הכסף שלך, מעולה. מה הם שני הדברים, או יכולת אחת, שאם היו משתנים בעסק שלך, הייתה להם השפעה גדולה על מודל הכסף שלך? אז למה הם לא השתנו עד עכשיו? מה צריך לקרות כדי שזה ישתנה? ואני עוזר לו לחולל את השינוי הזה".

"איך ייתכן שתחת אותם תנאים, תמיד חלק מהאנשים יתלוננו ויקרסו ותמיד יהיו כאלה שיצליחו, לא חשוב מה יקרה" – צילום: תומר פולטין
איך?

"כדי להבין איך אני חייב להסביר משהו. יש ארבע סיבות בגינן אנשים או קבוצות לא משיגים את מה שהם רוצים בחיים, אני אדבר על שתיים. הראשונה נקראת 'החוקים'. רוב האנשים לא מבינים איך העולם הזה עובד. יש חוקים לכל דבר. למשל, כולם יודעים מה זה חוק המשיכה. אם הייתי רוצה למסור לך את העט, הייתי בקלות מוסר לך את העט. גם בניהול יש חוקים, אבל הרבה אנשים לא מבינים אותם. למשל, הם חושבים שאנשים הם חפצים – אתה אומר לו, הוא עושה. הם אומרים לאנשים שלהם להיות שמחים ובמוטיבציה. אבל אנשים צריך להנהיג, לא לנהל. יש המון חוקים בדברים האלה.

"הסיבה השנייה היא שאנשים לא מבינים מה הם באמת רוצים. כשאנשים אומרים שהם רוצים יותר כסף, זה בולשיט, מה זה יותר כסף? אני מתחיל לשאול אותו שאלה על השאלות. ואז הוא מבין מה הוא רוצה באמת. אנשים מבוגרים בעולם המערבי יודעים בכל דקה נתונה מה הם לא רוצים. יש אנשים שרוצים שהזוגיות שלהם תהיה הצלחה לפחות באותו קנה מידה כמו העסק; ושגם הילדים יצליחו באותו קנה מידה; והוא עצמו רוצה להרגיש טוב עם הגוף שלו לפחות באותו קנה מידה. אם כל אחד מהדברים האלה לא קורה, יש פער. פער זה מתח נפשי. פער זה איפה אני רוצה להיות ואיפה אני נמצא. זה מייצר מתח נפשי. אני יודע לעזור לו לסגור את הפער הזה. יש לי את המודלים שלי – נוסחה של שישה שלבים להשיג כל מטרה".

תן דוגמה מעשית של חברה שבאה אליך

"בזק בינלאומי קראו לי כדי להפוך את כל תודעת המכירה בחברה. הם רצו לגרום לאנשים להתאבד באמת על לקוחות. לגרום לבן אדם שמדבר מול לקוח להרגיש כאילו זה העסק של אמא שלו ואין לקוח שהוא מאבד. האתגר היה איך לגרום לכל בן אדם שם להרגיש שהוא אלוף.

"מנכ"ל שמרוויח שלושה מיליון שקל מרגיש כך באופן טבעי. כשהוא קם בבוקר הוא יטרוף את העולם בשביל להביא את היעדים שלו. אחרת הוא לא היה מגיע גם לאן שהוא הגיע. אבל יתר העובדים באים בזמן והולכים בזמן וב-90 אחוז מהזמן שהם נמצאים בעבודה הם חושבים על דברים אחרים. את יודעת על מה הם חושבים? על מה הם יעשו כשהם לא יהיו שם. באיזה עולם הם? הם העבירו כרטיס. הם יושבים על כיסא. בשום עולם אחר הם לא שם. לא בעולם הרגשי. לא במוטיבציה. אתה בכלל לא יודע איפה הכישרון שלהם. לרתום את הכישרון של אנשים, את הטירוף ואת היכולות שלהם אולי נראה דבר פעוט, אבל זה לא. זה מה שאני עושה.

"אני עוזר לאנשים לראות שגם אם אתה לא יודע מה לעשות, אתה יודע שיש דרך, רק אתה עוד לא יודע אותה, שזה הבדל גדול מאוד".

החלום הנועז של אולמן זה להגיע למיליוני אנשים בישראל וגם למשפיענים. "זה יכול להיות פולטיקאי בכיר, זה יכול להיות אלפיון עליון. כי זה מטוטלת. אם בן אדם כזה משתנה, והוא רואה את העולם טיפה אחרת, הכול מסביבו יכול להשתנות".

מעורר מחשבה? לתגובות ומחשבות ניתן לכתוב לנו ל:
לחץ כאן

"איך ייתכן שתחת אותם תנאים, תמיד חלק מהאנשים יתלוננו ויקרסו ותמיד יהיו כאלה שיצליחו, לא חשוב מה יקרה" - צילום: טלי שיאצו

כולנו איירון-מן

אלון אולמן לא ציפה שריאתו תקרוס בשיא הקריירה הצבאית שלו. אחרי שהפך ל"איש ברזל", הוא השתכנע, ומשכנע אחרים, כולל בכירים במשק, שאין דבר בעולם שהם לא מסוגלים לעשות

דינה גורדון | 18 במרץ 2013 | פסיכולוגיה | 9 דק׳

"איך ייתכן שתחת אותם תנאים, תמיד חלק מהאנשים יתלוננו ויקרסו ותמיד יהיו כאלה שיצליחו, לא חשוב מה יקרה" - צילום: טלי שיאצו

אלון אולמן היה מ"נערי הזהב" של חיל הים, מדריך ראשי בקורס חובלים, מפקד ספינת טילים, ומבחינתו בדרכו לתפקיד מפקד חיל הים. אבל למישהו היו תכניות אחרות בשבילו. באמצע הקריירה המפוארת מלאך המוות ביקר אצלו פעמיים. אולמן קורא לזה "היקום או אלוהים דופקים לך בראש עם פטיש: אתה לא בדרך הנכונה".

היום הוא מנטור עסקי ואישי, שמתוך נפתולי הסיפור האישי שלו צמחו בהצלחה מסחררת הרצאות וסדנאות להעצמה ארגונית ואישית, כל אחת מהן מול קהל של מאות אנשים, ביניהם מנכ"לים של החברות הגדולות במשק. בהרצאות שלו הוא פרפורמר סוחף, משהו בין כוכב רוק לרקדן, למטיף נלהב. הוא פצצת אנרגיה, קופץ, רץ, מתרוצץ, אש להבה, כל הגוף כספית, מלהיב את הקהל בלהט, לא נח לרגע.

את סיפורו האישי שמעתי מפיו לראשונה בריאיון בביתו בשכונת דניה בחיפה, וגם שם באותו להט שאי אפשר לעצור. דבריו של אולמן נשמעים לפעמים פשוטים, אבל המציאות דרשה ממנו קצת יותר.

"כשהלכתי בתור סגן אלוף ותיק עם לוח מחיק לעשות חוג בית אצל זקנים שעשו לי טובה, נתנו לי 600 שקל במזומן והייתי צריך לקנות מקרן שעלה 3000 שקל. מישהו הבטיח לי שאני אעשה תוך תקופת זמן מסוימת עשרת אלפים שקל בשעה? לא, אף אחד לא הבטיח לי. מי יבטיח לי? וזה המקום שבו רוב האנשים יוותרו ולא יעשו כלום".

ההתחלה היתה לפני 48 שנה בקריות. "גדלתי במשפחה זעיר בורגנית ממוצעת בקרית מוצקין", מספר אולמן, "ועשיתי כל מה שצריך, ואפילו די טוב". במהלך השירות הצבאי שלו הוא סיים תואר ראשון בכלכלה בהצטיינות, תואר שני במנהל עסקים בהצטיינות, ואקדמיית הצי הבריטי המלכותי בהצטיינות יתירה. אבל בתוך כל זה משהו כרסם בפנים. "הרגשתי כל הזמן שלא ייתכן שהחיים האלה זה רצף של מטלות שצריך לבצע אותן. זה לא יכול להיות. אבל זה מה שזה היה. ובגיל 35 הייתה לי כרס, שחור מתחת לעיניים וכאבי גב, וכל היום הייתי עצבני".

מאיפה בא הכוח

פתאום באמצע החיים, באמצע טיול בטורקיה ביקר אותו מלאך המוות בפעם הראשונה בדמות אירוע נדיר של קריסת ריאה. הוא ניצל בנס וזכה לביקור שני אחרי ארבע שנים וחצי, שבעקבותיו עשו לו מה שאולמן קורא "ניתוח מחוף לחוף". שברו את הצלעות, כרתו שליש ריאה, הדביקו, תפרו, ושלחו אותו מתוקן הביתה. במבט לאחור אולמן מתאר את האירוע: "היקום או אלוהים אומרים לך שוב פעם, בן אדם, תתעורר".

קצת לפני גיל 40 הוא משתתף בקורס של סגני אלופים ופוגש חברה שרצים, מתאמנים למרתון. "עולה לי איזה רעיון הזוי להצטרף אליהם כי זה נופל יום לפני יום ההולדת שלי. ותוך שלושה חודשים וחצי מאותו יום אני רץ את המרתון הראשון שלי בחיים, ובדרך החבר'ה לקחו אותי גם לתריאטלון". ומאותו רגע הדברים מתחילים להתגלגל במהירות בכיוון בלתי צפוי עוד יותר.

"אני רץ מרתון עם בחור נמוך קומה וכסוף שיער, שמספר לי על תחרות שנקראת 'איירון מן', או 'איש ברזל'. תחרות ספורט מאוד ארוכה של שחייה, אופניים, ומרתון ברציפות, הכול יחד 226 קילומטר, שצריך לסיים תוך 17 שעות. אני מסתכל על הבן אדם הזה ואומר לו: אתה הולך לעשות את זה? הוא מסתכל עלי חזרה ואומר: ואתה?"

אחרי הרבה לבטים ופחדים הוא מחליט להירשם לתחרות איש הברזל ולהתאמן עם מאמן אישי. "כשהתחלתי להתאמן זה נראה לי מפחיד. כשאתה רוכב בפעם הראשונה 100 קילומטר וכואבות לך הרגליים אתה שואל את עצמך: איך אעשה 180 קילומטר?"

כל אחד יכול

אלון אולמן
"איך ייתכן שתחת אותם תנאים, תמיד חלק מהאנשים יתלוננו ויקרסו ותמיד יהיו כאלה שיצליחו, לא חשוב מה יקרה" – צילום: תומר פולטין

"אני באריזונה, אפריל 2006", ממשיך אולמן, "עומד לזנק לאיירון מן הראשון בחיים שלי. יש לי תמונה כזאת שאני חוצה את קו הסיום בחושך, בלילה, עטוף בדגל ישראל, שומע שמכריזים את שמי ברמקול, וכל הקהל שואג ומריע. ובנקודה הזאת, אנשים מיסטיים קוראים לזה הארה. בלי להיכנס ליותר מידי סופרלטיבים, קורה שם משהו, באמת, זה אירוע מכונן. מאותו רגע לא הייתי אותו בן אדם. הבנתי שזה לא רק עניין פיזי, שיש פה גם ממד מנטלי, רגשי ורוחני, ושאם אני יכול לעשות את זה, אז כולם יכולים. ואולי אפשר לעשות ככה גם כסף, עסק, זוגיות, תרומה לעולם, לא משנה מה, איירון מן כזה כמטאפורה. ואז אחזה בי תשוקה מטורפת לספר לכולם שהם יכולים להיות כל מה שהם רוצים, מה שהם בוחרים.

"פתאום קלטתי שהיו צריכים להתרחש כמה דברים כדי שאצליח לסיים איירון מן, ושחייב להיות להם הסבר או נוסחה כלשהי. הדבר היפה הוא שלימים הבנתי שזה לא היעד שגרם לזה, אלה לא כנפי הצניחה, או מיליון דולר בחודש. זה האדם שאתה הופך להיות כדי להיות ראוי ליעד הזה. היקום מדויק מאוד. אף בן אדם לא משיג יעד שהוא לא ראוי אליו. אם מישהו מרוויח מיליון שקל בחודש, יש סיבה לזה. הוא מביא ערך ברמה כזאת. הוא הביא את עצמו. הוא יצר סיטואציה מסוימת, אחרת זה לא היה קורה".

"היה לי חלום שאעשה דוקטורט על מה משותף לכל האנשים הגדולים והקבוצות הגדולות", אמר אולמן, "כי הבנתי שכל הזמן חייתי בתחושה שיש עקרונות שעובדים. ואז חלחלה לי ההבנה שאתה לא צריך להיות אדם מיוחד, כל אחד יכול. מאותו רגע אחז בי הטירוף הזה, שאמרתי, אני רוצה למצוא את הידע הזה, את המושגים האלה. לדעת לדבר, להסביר את זה, להבין, לקחת את זה הלאה".

"שמתי לעצמי מטרת חיים – למפות מה עושה את ההבדל בין אנשים. איך ייתכן שתחת אותם תנאים, תמיד חלק מהאנשים יתלוננו, יקרסו ויהרסו, יגלגלו עיניים לשמיים ויגידו שאין מה לעשות. אבל תמיד גם יהיה חלק שיצליח, לא חשוב מה תעשה איתם: תזרוק אותם לבור עם עקרבים, תכסה אותם במכסה ותדרוך עליהם, אחרי שנתיים העקרבים רוקדים סטפס מרוצים וכולם מרגישים טוב.

"התחלתי לקרוא כל ספר שיכולתי לשים עליו את היד. סימנתי אנשים בעולם שהם גדולי עולם בתחום הזה. הלכתי אליהם, פיזית. שנה אחר כך, ב-2007, עשיתי את האיירון מן השני שלי באוסטריה. זה גם היה יום השחרור שלי מצה"ל. יצאתי לפנסיה ועשיתי הרצאה הנקראת 'איירון מן, סיפורו של איש הברזל'. הייתי בשוק ממה שזה עשה. אנשים התחילו לרוץ.

"ואז בא אלי אדם מתחום הביטוח ואמר לי: תקשיב, הייתי בחמש הרצאות שלך ושינית לי את החיים. קח שליש מתקציב ההדרכה לעשרה מפגשים עם העובדים שלי ותעשה להם מה שעשית לי. התוצאות היו מטורפות. היו אנשים שהעלו בשלושים אחוז את המכירות שלהם, היו במאה, והיו גם במאתיים אחוז. והיו שעשו שינויים בחיים שלהם. הבנתי שיש פה משהו ממש רציני. ואז פתחתי את החברה הראשונה שלי שנקראת 'פריצת גבולות'".

מה תהיה כשתגדל

בהרצאות שלו שואלים אותו: "כל אחד יכול להיות מנכ"ל IBM?" התשובה שלו היא: לא כל אחד יכול להיות מנכ"ל IBM, אבל כל אחד יכול להיות הגירסא הכי טובה של עצמו. "על סמך עשרות אלפי אנשים שכבר עשיתי איתם את זה, כל אחד יכול להרוויח פי 17, יכול להביא ערך יותר גדול לעולם, יכול שהילדים ידברו אליו יותר בכבוד".

מה אתה עושה עם חברות שמגיעות אליך?

"אני משקף לאנשים שאפשר לקחת שליטה על החיים האלה, ומראה להם גם איך".

תן דוגמה

"לא מעט מנכ"לים קוראים לי ומספרים על הממשלה, על התנאים ועל הרגולציה ולמה אי אפשר להשיג מה שצריך. יש להם הרבה סיבות למה אי אפשר. הבעיה היא שברוב הפעמים האנשים מתמקדים במה אי אפשר ולמה זה לא יכול לקרות. לעומתם, המנצחים תמיד מתמקדים באיך כן. המנצחים בעסקים הם אנשים שבמשך שנים התמקדו באיך כן. אלה אנשים שכל הזמן מבינים שהם כותבים את הסרט. יש מיתון או רגולציות? הם חושבים איך אני מכפיל את העסק בזמן מיתון.

"כשמגיע אלי מנכ"ל, אני קודם כל מברר איתו מה הוא היה רוצה להשיג. למה הוא היה רוצה להשיג את זה; למה הוא לא הגיע לשם; מה קשה בזה; מה קשה לו; מה קשה לארגון; מה היה קורה אם הוא כן היה מגיע לשם; אלו מחירים הארגון משלם היום כשהוא לא הגיע לשם; יש כל מיני כלים".

לא מעט מנכ"לים יגידו לך, אנחנו רוצים להרוויח יותר כסף…

"אתה רוצה להרוויח יותר כסף? אין בעיה, איך העסק שלך מרוויח כסף? מה ה'מאני מייקינג' מודל שלו? אני שואל שאלות, ואז הוא מתחיל להסביר לי. אני אומר אוקיי, זה מודל הכסף שלך, מעולה. מה הם שני הדברים, או יכולת אחת, שאם היו משתנים בעסק שלך, הייתה להם השפעה גדולה על מודל הכסף שלך? אז למה הם לא השתנו עד עכשיו? מה צריך לקרות כדי שזה ישתנה? ואני עוזר לו לחולל את השינוי הזה".

"איך ייתכן שתחת אותם תנאים, תמיד חלק מהאנשים יתלוננו ויקרסו ותמיד יהיו כאלה שיצליחו, לא חשוב מה יקרה" – צילום: תומר פולטין
איך?

"כדי להבין איך אני חייב להסביר משהו. יש ארבע סיבות בגינן אנשים או קבוצות לא משיגים את מה שהם רוצים בחיים, אני אדבר על שתיים. הראשונה נקראת 'החוקים'. רוב האנשים לא מבינים איך העולם הזה עובד. יש חוקים לכל דבר. למשל, כולם יודעים מה זה חוק המשיכה. אם הייתי רוצה למסור לך את העט, הייתי בקלות מוסר לך את העט. גם בניהול יש חוקים, אבל הרבה אנשים לא מבינים אותם. למשל, הם חושבים שאנשים הם חפצים – אתה אומר לו, הוא עושה. הם אומרים לאנשים שלהם להיות שמחים ובמוטיבציה. אבל אנשים צריך להנהיג, לא לנהל. יש המון חוקים בדברים האלה.

"הסיבה השנייה היא שאנשים לא מבינים מה הם באמת רוצים. כשאנשים אומרים שהם רוצים יותר כסף, זה בולשיט, מה זה יותר כסף? אני מתחיל לשאול אותו שאלה על השאלות. ואז הוא מבין מה הוא רוצה באמת. אנשים מבוגרים בעולם המערבי יודעים בכל דקה נתונה מה הם לא רוצים. יש אנשים שרוצים שהזוגיות שלהם תהיה הצלחה לפחות באותו קנה מידה כמו העסק; ושגם הילדים יצליחו באותו קנה מידה; והוא עצמו רוצה להרגיש טוב עם הגוף שלו לפחות באותו קנה מידה. אם כל אחד מהדברים האלה לא קורה, יש פער. פער זה מתח נפשי. פער זה איפה אני רוצה להיות ואיפה אני נמצא. זה מייצר מתח נפשי. אני יודע לעזור לו לסגור את הפער הזה. יש לי את המודלים שלי – נוסחה של שישה שלבים להשיג כל מטרה".

תן דוגמה מעשית של חברה שבאה אליך

"בזק בינלאומי קראו לי כדי להפוך את כל תודעת המכירה בחברה. הם רצו לגרום לאנשים להתאבד באמת על לקוחות. לגרום לבן אדם שמדבר מול לקוח להרגיש כאילו זה העסק של אמא שלו ואין לקוח שהוא מאבד. האתגר היה איך לגרום לכל בן אדם שם להרגיש שהוא אלוף.

"מנכ"ל שמרוויח שלושה מיליון שקל מרגיש כך באופן טבעי. כשהוא קם בבוקר הוא יטרוף את העולם בשביל להביא את היעדים שלו. אחרת הוא לא היה מגיע גם לאן שהוא הגיע. אבל יתר העובדים באים בזמן והולכים בזמן וב-90 אחוז מהזמן שהם נמצאים בעבודה הם חושבים על דברים אחרים. את יודעת על מה הם חושבים? על מה הם יעשו כשהם לא יהיו שם. באיזה עולם הם? הם העבירו כרטיס. הם יושבים על כיסא. בשום עולם אחר הם לא שם. לא בעולם הרגשי. לא במוטיבציה. אתה בכלל לא יודע איפה הכישרון שלהם. לרתום את הכישרון של אנשים, את הטירוף ואת היכולות שלהם אולי נראה דבר פעוט, אבל זה לא. זה מה שאני עושה.

"אני עוזר לאנשים לראות שגם אם אתה לא יודע מה לעשות, אתה יודע שיש דרך, רק אתה עוד לא יודע אותה, שזה הבדל גדול מאוד".

החלום הנועז של אולמן זה להגיע למיליוני אנשים בישראל וגם למשפיענים. "זה יכול להיות פולטיקאי בכיר, זה יכול להיות אלפיון עליון. כי זה מטוטלת. אם בן אדם כזה משתנה, והוא רואה את העולם טיפה אחרת, הכול מסביבו יכול להשתנות".

מעורר מחשבה? לתגובות ומחשבות ניתן לכתוב לנו ל:
לחץ כאן

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
לגדל את הילד "הלא מושלם" המושלם

דינה גורדון

אולי שמעתם את סיפורו של ניק וייצ'יץ' שנולד בלי ידיים ורגליים ולמד להיות עצמאי, לשחות, לגלוש, לשחק גולף ולהרצות בפני מיליוני אנשים ברחבי העולם. מה שפחות מוכר הוא הסיפור שמאחורי סוד הצלחתו – המשברים, "האהבה הקשוחה" שקיבל מהוריו, והאמונה הבלתי מתפשרת באלוהים – שגרמה לו להיות אדם מעורר השראה

נקודה למחשבה: תפסיקו "להיכנס לנעליים" של העובדים

דינה גורדון, איל לוינטר

ניהול

שקרנים לא מביטים לך בעיניים?

דינה גורדון

מחקרים שהתפרסמו בשנה האחרונה מפריכים תפיסות שהיו מקובלות בניתוח שפת גוף. גבריאל רעם, מרצה ומומחה לתקשורת אל מילולית, מגיב לדברים

השראה: הביולוגית שהתיידדה עם לווייתן מוזר, ולמזלה נשארה בחיים

מייקל נאפולס

לווייתנים גדולי סנפיר הם "הענקים הנדיבים" של האוקיאנוס. עם משקל ממוצע של 36,000 ק"ג, הם האהובים ביותר על תצפיתנים, כי הם מתקרבים

מהארכיון: גזור ושמור: חשיבה יצירתית – השיטות למציאת פתרונות

רקפת תבור

באמצעות תבניות חשיבה קבועות שניתן ללמוד בתהליך פשוט ומהיר, תוכלו למצוא פתרון יצירתי לכל בעיה, כמעט

מעצבים לך את הבחירה

דינה גורדון

מחקרי שיווק מעמיקים גילו מה משפיע על הבחירה שלנו. "ארכיטקטים של בחירה" מנסים להיעזר בתגליות האלה כדי לגרום לנו לקנות יותר, או לבחור במה שהם מעוניינים שנבחר. איך הם עושים את זה?

שתפו: