כניסה
הרשמה לניוזלטר

ד”ר דב מימון, עמית מחקר בכיר במכון למדיניות העם היהודי, מסביר על מצבה של הקהילה היהודית באירופה, ובדגש על צרפת, לנוכח הדמוגרפיה המוסלמית

יובל גומא | 7 בינואר 2024 | מחשבות | 6 דק׳

“אני כל הזמן שומע יהודים בגרמניה, בצרפת ובבריטניה האומרים לי: אין לנו סיכוי. זה נגמר”

"ליהודי אירופה יש נרטיב הנמשך למעשה כבר יותר מ-2,000 שנה, שאומר שכאשר יש גל אנטישמיות צריך להרכין את הראש, לקבל כמה מכות, ובתקווה גם לקום מחדש לאחר שהכול יעבור. במשך 2,000 שנות גלות, שיטת הפעולה הזו עבדה איכשהו, מה גם שלא היו לנו אפשרויות אחרות, שכן מדינת ישראל טרם הוקמה", אומר ד''ר דב מימון, עמית מחקר בכיר במכון למדיניות העם היהודי, אשר מְרַכֵּז את פעילות המכון בתחום המשכיות החיים היהודיים באירופה וכתיבת תוכניות חירום לעלייה מצרפת.

"עם זאת, אני חושב שהנרטיב הזה של יהודי אירופה כבר אינו מחזיק מים. מאז ה-7 באוקטובר המסכות נפלו, וברור כעת לכול שאירופה היא לא מקום בטוח עבור היהודים. אנחנו שומעים, למשל, על יהודים רבים בצרפת שהורידו את המזוזות מפתח הבית; הסירו את שמות המשפחה מהאינטרקום; על יהודים שאינם נוסעים במוניות, כי נהגים רבים הם מוסלמים; שלא עושים משלוחים הביתה – ואם הם עושים, אז הם מחכים למטה כדי שהשליח לא יידע באיזו דירה הם גרים. ממש עכשיו, דקה לתוך השיחה שלנו, קיבלתי הודעה מיו''ר הקרן לזכר השואה בצרפת שכתבה: 'אנחנו בסכנה גדולה'".

תגדיר את הסכנה הזו.

צילום: Shutterstock

שתפו: