כניסה
הרשמה לניוזלטר

מלאך המוות של אושוויץ״, כך היה הכינוי של ד״ר יוזף מנגלה, בפי האסירים במחנה ההשמדה הידוע…

״מלאך המוות של אושוויץ״ תעתע בכולנו

מלאך המוות של אושוויץ״, כך היה הכינוי של ד״ר יוזף מנגלה, בפי האסירים במחנה ההשמדה הידוע ביותר לשמצה, בתקופת השלטון הנאצי. לפי העדויות שנאספו, הוא שלח 400 אלף אסירים, גברים, נשים וטף, אל מותם בהינף יד. במאות אחרים, רובם יהודים ומיעוטם צוענים, הוא ערך ״ניסויים מדעיים״ אכזריים שתכליתם הייתה להנדס בני אדם ולעצב גזע ״מושלם״. אבל בתום מלחמת העולם השנייה הוא הצליח להימלט ולתעתע בכל אלו שניסו למצות איתו את הדין. במשך 47 שנים הוא המשיך בחיים רגילים, מחליף זהויות, שמות ומקומות כמו גרביים, עד מותו משבץ בגיל 67 בברזיל.

יכולתו של מנגלה לתעתע במחפשים אחריו התגלתה לקראת סיום מלחמת העולם השנייה. כשמנגלה חש שמפלתה של גרמניה קרבה והולכת, הוא נמלט לצ׳כוסלובקיה  כשהוא לבוש במדי קצין ורמאכט, והצטרף ליחידת בית חולים שדה ממונעת. כאשר יחידתו עברה לשטח ההפקר בין הכיבוש הרוסי לאמריקני, הוא נתפס והוחזק כשבוי מלחמה על ידי צבא ארה״ב. הוא שוחרר לאחר שהצליח לתעתע באמריקנים, שלא הצליחו לעמוד על זהותו האמיתית. 

עם שחרורו הוא המשיך לנהוג בזהירות כאשר מצא מסתור נוח למספר שנים בחווה בבוואריה, גרמניה. כאשר אבק המלחמה שקע מעט, הוא הצליח בעזרת משפחתו, ארגון קצינים נאצים בשם ״אדלוויס״ וכמרים קתולים, לברוח בשנת 1949 דרך איטליה לארגנטינה, שם מצאו פושעים נאצים רבים מקלט.

שתפו: