כניסה
הרשמה לניוזלטר

דור לוינטר

״דרום עזה יהפוך למחנה פליטים ענק. היתר יהפוך לאתר הנצחה, כמו נורמנדי. זה יהיה שטח צבאי סגור והלחימה לא תיפסק״

יגאל כרמון, מייסד ונשיא מכון ממרי, היה אחד משני אנשים בישראל שניבאו מבעוד מועד שתפרוץ מלחמה. בריאיון הוא אומר מה לדעתו עומד לקרות בעשר השנים הקרובות וכיצד צריכה ישראל לנהוג בנושא החטופים ובחזיתות האחרות. הוא מקווה שהפעם יקשיבו לו

אפי איתם: “אחרי המלחמה תוכניות הלימודים, בחירת המפקדים והתנהגות מערכת המשפט יצטרכו להיבנות סביב רעיון חדש: כאן בונים את מדינת היהודים, את מדינת העם היהודי”

תא"ל (מיל') אפי איתם טוען בריאיון למגזין אפוק כי מתנהל כעת קרב בין ציוויליזציות, "ושלנו היא הציוויליזציה היהודית ציונית לאומית שצריכה למצוא את עצמה מחדש עכשיו כדי להודיע לעצמה ולעולם מי היא ומה היא עושה פה"

“היום מקובל לומר – מה שהיה לא יהיה עוד. גם בהיבט של יחסי ישראל-סין אני חושבת שמה שהיה לא יהיה עוד”

גליה לביא, חוקרת יחסי ישראל-סין במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), אומרת בריאיון למגזין אפוק כי התגובה הסינית הרשמית למתקפת הטרור בישראל שקולה לתמיכה בה. "כשיגמר הסיפור הזה, כשישקע האבק, ישראל צריכה לחשוב מחדש על המדיניות שלה כלפי סין"

“הדת המוסלמית היא דת שמדברת על שלטון וזו אפילו מצווה. אם תאיים על שרידות השלטון, הם יתנהגו אחרת לחלוטין, הם יקבלו החלטות רציונליות”

משה פוזיילוב היה עד לא מזמן בכיר בשב"כ שניהל חקירות של בכירי ארגוני הטרור, בהם מרוואן ברגותי, שיח' מחמד אבו טיר, עמאד קוואסמה, אמיר מח'ול (בכיר סוכני החיזבאללה בישראל) ועוד. בריאיון למגזין אפוק הוא מסביר כיצד ניתן לנצח את חמאס, מתוך ניסיונו ארוך השנים

“איראן תכננה את אחדות הזירות. זה מכונה Ring of Fire. הם תכננו טבעת של אש מסביב לישראל. הכול מגובה במסמכים ומחקרים”

שאדי ח'לול ושרית זהבי ממרכז עלמא, מכון מחקר העוסק באתגרי הביטחון של מדינת ישראל בצפון, סוקרים את הכוחות שישראל מתמודדת מולם כעת. "אם לא נעשה כלום עכשיו – כמות האזרחים ההרוגים בצפון תהיה הרבה יותר גדולה ממה שראית בדרום, והזוועות יהיו לא פחות גדולות". מצורף: תוכנית החיזבאללה לכיבוש הגליל

“אני עובדת עם המשפחות, עם האנשים שניצלו מהתופת. צריך להבין יחד איתם מה נתן להם רגע של תקווה, ולחבר אותם למקורות החוסן שלהם”

הפסיכולוגית עינת הרף כשדאי מספרת בריאיון למגזין אפוק על עבודתה עם הניצולים והמשפחות, בדרך למציאת קצה חוט של דרך להתמודד עם הטראומה. "חוויית האימה גדולה מאוד. היו אנשים שיצאנו איתם החוצה לעשות סיבוב, לא משנה איפה, כדי שיוכלו לעשות צעד אחרי צעד ולהאמין שכרגע אין מישהו שיורה עליהם. הם התקשו להאמין לזה"

“השתמשו בצלפים וברחפנים כדי לנטרל את מערך התצפיות. זה היה מהלך מתוכנן שמטרתו לאפשר להם לחדור במספר מוקדים בהפתעה”

תא”ל (מיל’) צביקה חיימוביץ, שבתפקידו האחרון שירת כמפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, מסביר בריאיון למגזין אפוק כיצד להשערתו נטרל החמאס את מערך התצפיות ופרץ את הגדר

“הייתי אומר שאם עד עכשיו הסיכוי לתקיפה באיראן בהובלת ארה”ב היה נמוך, כעת הסיכוי הוא בינוני פלוס”

אור יששכר, יוצא יחידת 8200, המוביל את מחלקת המחקר של תנועת הביטחוניסטים, אומר למגזין אפוק: "כאחד שמכיר את איראן כבר יום יומיים, אני אומר לך בוודאות כמעט מוחלטת שאין שום סיכוי שהדבר הזה היה יוצא לפועל בלי אישור של איראן"

“לא חייבים להיכנס לתוך המנהרות, אפשר להגיע לפירים שלהן ולקבור את המחבלים בתוכן על ידי פיצוץ הפיר ופיצוץ המנהרה. היום יש לצה”ל יחידות שמאומנות לעניין הזה”

אלוף (מיל') מאיר כליפי-אמיר, לשעבר המזכיר הצבאי של שני ראשי ממשלה – אולמרט ונתניהו – מסביר בראיון למגזין אפוק את התנהלותו של צה"ל מול עזה ואת הצפי כלפי הזירות השונות. "אנחנו לא הולכים לעשות מלחמה של שישה ימים ולחזור הביתה. זה יכול להיות חודש או יותר, אם אנחנו באמת מתכוונים למגר את כל יכולות החמאס והג'יהאד האסלאמי בתוך עזה"

עדויות אנשי זק”א – אזהרת קריאה

ריאיונות עם יעקב גינזבורג ומנדי חביב מזק"א, המספרים למגזין אפוק את אשר ראו וחוו במסגרת תפקידם. אזהרת קריאה

קהלני: “אם לבנון תפתח במלחמה צריך לפוצץ את ביירות. את כל מערכות המים והחשמל. שלא יהיה מצב שאנחנו נלחמים נגד חיזבאללה, אלא נגד מדינה. לירות ולהשמיד ולהרוס”

גיבור ישראל תא"ל (בדימוס) אביגדור קהלני בראיון למגזין אפוק: "סליחה שאני אכזרי מאוד, אבל אין לי כוח יותר למשחקים. צריך לירות ולהשמיד ולהרוס. זה או אנחנו, או הם״

אלוף במיל’ גרשון הכהן: כל אב חייב ללמד את בנו להגן על עצמו, צריך לאפשר לכל אזרח העומד בתנאים בסיסיים לשאת נשק

גרשון הכהן, לשעבר מפקד עוצבת געש ומפקד הגיס הצפוני, אומר: "בכל מקום שבו יש אסון המוני שהוא חסר תקדים, האזרח חייב להבין שציפיותיו מהמדינה הן ציפיות שווא כי המדינה לא מסוגלת לטפל באירועים שהם חסרי תקדים"

“בלי נוהל הקש בדלת, בלי אזהרות מוקדמות. האזהרה היחידה – כל מי שיימצא בקרבת חמאס או מתקן של חמאס, דמו בראשו”

פרופ' קובי מיכאל, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי ולשעבר משנה לראש החטיבה הפלסטינית במשרד לעניינים אסטרטגיים, אומר בריאיון: "אני לא בטוח שישראל יכולה לנסח כרגע אסטרטגיה ברורה לטיפול בסוגיית השבויים"

קופרווסר: “הופיע סימן מקדים לכשל הטקטי הזה – כאשר לוחם ולוחמת נהרגו ביוני האחרון בגבול מצרים”

תא"ל (במיל') יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, קצין המודיעין של פיקוד מרכז ומנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים, אומר כי "זה היה אירוע שהראה עד כמה המערכת ברמת תפקוד נמוכה"

“אין שום ברירה אלא לכבוש את עזה, להטיל ממשל צבאי ולטהר את המקום הזה מנוכחות של מחבלים ותשתיות”

ריאיון עם תת אלוף (מיל') אמיר אביבי, יושב ראש תנועת "הביטחוניסטים" ומייסדה. אמיר שירת במגוון תפקידים בכירים בצה"ל, בהם סגן מבקר מערכת הביטחון, ראש לשכת הרמטכ"ל, סגן מפקד אוגדת עזה, מפקד חטיבת שגיא, מפקד גדוד 605 ומפקד בית הספר להנדסה קרבית

“כך פעלו האיינזצגרופן – פלוגות השמדה שנספחו לצבא הנאצי. הן תפסו יהודים בערים, בכפרים וברחובות ורצחו אותם”

יגאל כרמון, מייסד ונשיא מכון המחקר ממרי, המתמחה בעולם הערבי, אומר למגזין אפוק: "הייתה מדיניות מופקרת של עשור ויותר שבה ממשלות ישראל אפשרו לחמאס לבנות את העוצמה הצבאית שלו בכספים קטאריים. ממשלות ישראל אחראיות לבניין האימפריה הצבאית של חמאס בעזה, מתוך תפיסה מוטעית שניתן לקנות מישהו"

המהלך הבא במשחק השחמט העולמי – מארס 2021

ראש המל"ל לשעבר יעקב נגל מדבר על הסכם הגרעין, ויועצו הבכיר של פומפאו מיילס יו מדבר על מדיניות ארה"ב מול סין תחת ממשל ביידן

מבוכים ודרכונים

נכון לכתיבת שורות אלו ישראל היא המובילה בעולם במספר החיסונים לנפש, וממוקמת במקום ה-52 העולמי במספר המתים לנפש. לצד כל זה עולות שאלות אתיות מורכבות – איך להתייחס לסרבני החיסונים? האם הדרכון הירוק הוא פעולה אתית? האם מוסרי לאלץ את הציבור להתחסן? האם אנו באמת בתחילתו של "מדרון חלקלק" שמוביל למקומות אסורים, ועוד. שוחחנו עם שני מומחים לאתיקה – הרב יובל שרלו ופרופ' אסא כשר כדי לקבל את נקודות המבט השונות שלהם