כניסה
הרשמה לניוזלטר

מחקרים מהעשורים האחרונים טוענים כי לפעילות השמש השפעות פיזיולוגיות וחברתיות בכדור הארץ

רקפת תבור | 8 בפברואר 2024 | מדע וטכנולוגיה | 15 דק׳

התיאוריה של השמש: ״קיים גורם פיזיקלי הפועל מחוץ לכדור הארץ ומשפיע על התפתחות האירועים המתרחשים בו״

לעבודת הדוקטורט שלו שהוגשה ב-1918 לאוניברסיטת מוסקבה, בחר הביו-פיזיקאי הרוסי אלכסנדר צ'יז'בסקי (Chizhevsky) נושא נועז. הוא ניסה להבין האם יש הסבר ביולוגי-פיזיקלי לדפוסים החוזרים על עצמם לאורך ההיסטוריה כמו מלחמות, מגפות ותקופות שקטות יותר.

"בניסיון לא מועיל לפענח את חוקי ההיסטוריה, יש אנשים המאמינים שיד אלוהים מדריכה את גורל בני האדם. אחרים נוטים לחשוב שמקריות ועובדות אקראיות הן המניעות את גלגלי ההיסטוריה, ויש כאלה המציעים שרצון אנושי הוא הגורם המוביל", כתב צ'יז'בסקי, והוסיף כי הוא מנסה למצוא את ההסבר במקום קונקרטי אחר והניתן למדידה – מחזורי השמש.

"השמש מפיקה כמויות עצומות של אנרגיה והיא מוקפת בשדה אלקטרו-מגנטי עצום מידות המתפרש עד מעבר לפלנטה המרוחקת ביותר של מערכת השמש, כך שגם כדור הארץ שוכן בתוך אותו שדה. הפעילות בשמש מאופיינת בתנודות מחזוריות והיא באה לידי ביטוי על פני השטח של השמש עם הופעתם והיעלמם של 'כתמי שמש', שמספרם מעיד על רמת הפעילות בשמש", כתב צ'יז'בסקי. במחקר הדוקטורט שלו חיפש צ'יז'בסקי התאמות בין התהליכים המחזוריים המאפיינים את שכיחותם של כתמי השמש, הנראים כמו נקודות כהות על פני השמש, לבין האירועים הגדולים שהתרחשו במהלך ההיסטוריה כמו מלחמות, הפיכות, התקוממויות ועוד.

תמונת אילוסטרציה: Shutterstock

שתפו: