כניסה
הרשמה לניוזלטר

ידוע שפעילות גופנית היא אחת הדרכים הטובות ביותר לשימור ושיפור הבריאות, אבל בימינו אנשים רבים מתקשים…

דינה גורדון | 8 בינואר 2024 | מדע וטכנולוגיה | 4 דק׳

מדע מוזר אבל אמיתי: אמבטיה חמה יכולה להועיל כמו תרגול פיזי מתון?

ידוע שפעילות גופנית היא אחת הדרכים הטובות ביותר לשימור ושיפור הבריאות, אבל בימינו אנשים רבים מתקשים לדבוק בהמלצה הזאת מסיבות שונות: שעות עבודה ממושכות, עומס מטלות בחיי היום-יום, חוסר במוטיבציה או בנחישות, או מוגבלויות גופניות שונות. לפי דוח של ארגון הבריאות העולמי, כ-25 אחוז מאוכלוסיית העולם אינם מקיימים את המינימום המומלץ של שעתיים וחצי פעילות בעצימות בינונית בשבוע, או שעה ורבע של פעילות בעצימות גבוהה בשבוע, או שילוב של שניהם.

אחת האלטרנטיבות לפעילות גופנית, שתהיה אולי נוחה יותר לאדם המודרני, היא חזרה לחוכמה העתיקה של חימום הגוף. ידוע שלאורך ההיסטוריה תרבויות רבות בהן רומא, יפן ודרום קוריאה, השתמשו בתרפיית חום כדי לשפר את הבריאות. עד לאחרונה חסרו ראיות מדעיות ליתרונות של חימום הגוף, אבל בעשורים האחרונים מצטברים עוד ועוד ממצאים לכך שאמבטיות חמות וסאונות עוזרות להפחית את הסיכון למחלות לב ואף מציעות יתרונות בריאותיים נוספים המקבילים ליתרונות של עשיית ספורט.

במחשבה ראשונה, אין זה הגיוני להשוות בין אמבטיה חמה או סאונה, המעוררות אסוציאציה של נינוחות והרפיה, לבין הליכה, ריצה או רכיבה על אופניים, הכרוכות במאמץ ובעייפות. אך אם בוחנים לעומק מה קורה לגופנו כשהוא נמצא בתוך אמבטיה חמה, מתברר שיש כמה אלמנטים המשותפים גם לפעילות גופנית: הגוף מתחיל להתחמם ולהזיע, ובאותו זמן קצב פעימות הלב עולה מעט. אלו הן בדיוק התגובות הפיזיולוגיות המתרחשות בזמן של תרגול גופני, אבל יש עוד כמה קווי דמיון נוספים, כפי שהתברר במספר מחקרים.

צילום: Shutterstock

שתפו: