כניסה
הרשמה לניוזלטר

תקרית קטנה ומגוחכת שמובילה לתובנות מעניינות על החיים

ד"ר משה רט | 7 ביוני 2023 | גוף, נפש ורוחניות | 3 דק׳

הסדר, התוהו והאבסורד

בשנים 2009-1998 התקיים בהולנד מדי שנה "יום הדומינו", בו התכנסו חובבי דומינו וניסו לשבור את השיא של השנה הקודמת בהפלת המסלול הארוך ביותר של אבני דומינו. בשנה הראשונה נבנה מסלול שהורכב מ-2,000,300 אבני דומינו – מתוכן כמעט 70% נפלו בהצלחה. כמעט בכל שנה לאחר מכן נשבר שיא חדש, עד לשנת 2009, שבה נבנה מסלול של 4,800,000 אבנים – שמתוכן 93.6% נפלו בהצלחה. רק בשנת 2007 לא הצליחו לקבוע שיא חדש.

בשנת 2005 התרחשה תקרית לא נעימה. ציפור דרור התעופפה לתוך הבניין ארבעה ימים לפני האירוע הגדול, נחתה על המסלול והפילה 23,000 לבנים (מתוך 4.3 מיליון). המארגנים חששו שהציפור תפיל לבנים נוספות ותהרוס את האירוע. חברת הדברה נקראה כדי לסלק את הציפור המזיקה, ולאחר שלא הצליחו לתפוס אותה באמצעות מקלות וחבלים, הוזמן צייד שירה בה למוות. ארגוני זכויות בעלי חיים זעמו על כך, והגישו תביעה נגד החברה שיזמה את האירוע ונגד חברת ההדברה, שבסופו של דבר חויבה על ידי בית המשפט בהאג לשלם קנס בסך 200 יורו בשל הריגה לא חוקית של בעל חיים ממין מוגן.

נוסף לכך, שדרן רדיו פופולרי בשם דה וילד הציע פרס של 3,000 יורו למי שיפיל את אבני הדומינו לפני האירוע, כדי להתנקם באלה שהיו מוכנים להרוג יצור חי בשביל אירוע בידורי. אולם איש לא יכול היה לעשות זאת, משום שהאבטחה סביב הבניין תוגברה. הציפור עצמה פוחלצה, והוצגה במוזיאון בתצוגה של בעלי חיים עם סיפור רקע מעניין. ב-2019 דווח שאפילו שחלפו כמעט 15 שנים מאז התקרית, הצייד שהרג את הציפור עדיין מקבל איומים על חייו.

ההכנות האחרונות ליום הדומינו 2006. ליוורדן שבהולנד | Jacob Van Essen/Hoge Noorden/AFP via Getty Images

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
הניסים שמתרחשים כל הזמן

ד"ר משה רט

מהו נס? האם ההתבטאות שלו היא בהכרח על טבעית? ואיך זה קשור ישירות גם בטבע

הקשר הקוסמי: הפילוסופיה שמחברת בין גוף האדם ליקום

מאיה מזרחי

הרעיון של מיקרוקוסמוס-מקרוקוסמוס שלט בחברה ובמדע במשך שנים רבות. ההיסטוריון הצרפתי פרדריק לה בלה מסביר מה הפסדנו כשנטשנו אותו לחלוטין

העיוור שחזר לראות

דינה גורדון

מחלה נדירה גרמה לקווין קופלין לאבד לגמרי את ראייתו. לאחר 16 שנים של עיוורות מוחלטת וחשוכת מרפא, משהו לפתע קרה

“האור הוא המטרה – ממנו באנו ואליו אנחנו חוזרים”

רינה בן-עמי

ד"ר נאדר בוטו, הרופא האינטגרטיבי המפורסם בישראל, טוען שאי אפשר לרפא את הגוף מבלי לטפל תחילה בנפש ולהתוודע לנשמה

ה”לוגיקן הגדול ביותר מאז אריסטו” שהאמין בחיים אחרי המוות

דינה גורדון

מכתבים אישיים של קורט גדל, המתמטיקאי שהפך את עולם המתמטיקה והיה חברו הקרוב של איינשטיין, חושפים את דעותיו על רעיונות שהמדע לא יכול לקבל

תמונה למחשבה: ההונאה העצמית שהורסת אותנו

מאיה מזרחי

כולנו נופלים בזה, כל הזמן

שתפו: