כניסה
הרשמה לניוזלטר

כבר 20 שנה המשטר הסיני רודף את דרך החיים ששינתה את סין: פאלון גונג. מיליוני מתרגלים שנחשפו לשיטה העתיקה, מסרבים להיכנע

עלייתו של הצ׳יגונג ששינה את סין

שלוש שנים לאחר סיום מהפכת התרבות בסין, החלה להתפתח מהפכה נוספת שאיש לא צפה. ב-11 במארס 1979 פורסם ביומון הסיני "סיצ'ואן דיילי" מאמר יוצא דופן על ילדים סינים שהתגלו אצלם יכולות על טבעיות. כותרתו המפתיעה של המאמר – "ילד פלא במחוז דא-זו קורא בעזרת האוזניים" – לא הרתיעה את הציבור וגם לא את מרבית מערכות העיתונים בסין. להיפך. לא חלף חודש ועיתונים נוספים החלו לדווח על ילדים באזורים שונים של המדינה שהתגלו אצלם יכולות על טבעיות. התגליות עוררו סנסציה בקרב הציבור, אך משמעותי מכך – הביאו לקדמת הבמה שיטת תרגול סינית מסורתית הנקראת "צ'יגונג" שהייתה המכנה המשותף שחיבר בין כל אותם ילדים. מהפכה חדשה התחילה במדינה.

את מקורות הצ'יגונג ניתן לאתר בימי קדם בסין. לא כשיטה אחת, אלא כשם כללי לשיטות תרגול רבות ונבדלות זו מזו שחלקן הועברו בסוד ממורה לתלמיד ואחרות תורגלו בציבור הרחב והפכו למאפיין בולט בתרבות הסינית המסורתית בת 5,000 השנים. אך מאז שעלתה המפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס) לשלטון ב-1949 תרגול הצ'יגונג דעך. בעשור הראשון לשלטונה המק"ס - שדגלה באתאיזם קיצוני - הרסה מקדשים, שרפה כתבי קודש ואילצה את הנזירים והנזירות הבודהיסטים לחזור לאורך חיים חילוני. מהפכת התרבות הגדולה, שהחלה ב-1966 ונמשכה כעשור, האיצה את ההרס הדתי והתרבותי ובמהלכה כל דבר הקשור לתרבות הסינית ולערכים המסורתיים הושלך והוקע תחת מסע תעמולה רחב היקף שסיסמתו "השלכת ארבעת המיושנים" – מושגים מיושנים, תרבות מיושנת, מנהגים מיושנים והרגלים מיושנים.

ציור: Loc Minh Duong

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מהי "מחלה X", ומדוע ארגון הבריאות העולמי מתכונן אליה?

קרן זריהן

בשנים האחרונות נערך ארגון הבריאות העולמי לתרחיש של התפרצות המגפה הבלתי צפויה הבאה

"כחוקר אני רוצה לייצר מול המחבל מצב שהוא מספר לי את צפונות ליבו. אני רוצה לדעת דברים שיעזרו לי להציל אנשים"

איל לוינטר

משה פוזאילוב נחשב לבכיר חוקרי השב"כ בשני העשורים האחרונים. בריאיון למגזין אפוק הוא נכנס לראשם של מחבלים, מדבר על שיטות שכנוע שלמד במהלך חקירות שב"כ, מתייחס לתפיסה האמריקנית של המזרח התיכון וגם צולל לפתרון ביום שאחרי

השתלטות הכסף הזר: קטאר, סין וערב הסעודית קונות את האקדמיה

איל לוינטר

הן מזרימות מאות מיליוני דולרים לאוניברסיטאות, מנסות לקנות את שתיקתן ומרחיבות אט אט את השפעתן האידאולוגית, המנוגדת לערכי המערב. כך זה נראה

"בחוגים משפיעים מאוד יש אידיאולוגיה שלטת המחלקת את העולם למדכאים ולמדוכאים"

מאיה מזרחי

מבט על האידיאולוגיה ששוטפת את האוניברסיטאות ומצדיקה אונס, עריפת ראשים ותמיכה בטרור

תוכנית האו"ם לצנזורה של חופש הדיבור ממשיכה לקרום עור וגידים

אלכס ניומן

דוח חדש של אונסק"ו מציין שמותר להגביל את חופש הדיבור, כל עוד זה נעשה בהתאם לסטנדרטים בין-לאומיים לפגיעה בחופש הדיבור

"מלכת היופי של סדאם" שהפכה לשגרירה המפתיעה של ישראל

יאן יקיאלק

מלכות יופי רבות קראו ל"שלום עולמי", אך סארה עידאן היא מלכת יופי מזן חדש. "הגיע הזמן שמוסלמים כמוני, מוסלמים שבאמת יודעים מהו גודל הסכנה של האסלאם הרדיקלי, ירימו את קולם"

שתפו: