כניסה
הרשמה לניוזלטר

זה 40 שנה שכלכלת ארה"ב לא נאלצה להתמודד עם שיעורי הריבית המטפסים במהירות גבוהה כל כך….

תוכן שיווקי | 18 ביוני 2023 | תוכן שיווקי | 3 דק׳

בכל משבר מסתתרת הזדמנות: כיצד לתרגם את זינוק הריבית בארה"ב לרווח אפשרי למשקיעים

זה 40 שנה שכלכלת ארה"ב לא נאלצה להתמודד עם שיעורי הריבית המטפסים במהירות גבוהה כל כך. שיעור ריבית הבסיס, אשר מעודכן על ידי הבנק הפדרלי בארה"ב, זינק במהלך תשע הפעימות האחרונות לשיעור של 5% (קצה הטווח העליון) ויצר מציאות כלכלית שונה לחלוטין מהמציאות הכלכלית של העשור האחרון.

התנאים הפיננסיים הקיצוניים שנכפו על השוק בהפתעה, השליכו בצורה ישירה ועקיפה גם על כלכלות יציבות והשפיעו על התנהלותן הפיננסית של גופים רבים–מחברות ותאגידים שנאלצו לצמצם משמעותית את כוח האדם ועד לבנקים שקרסו בארה"ב ואירופה.

גם שוק הנדל"ן, אחרי שנים של תנופה חסרת תקדים, החל לחוות ירידה משמעותית בערכי הנכסים. על פי נתוני מדד Case-shiller העוקב אחר מחירי הדיור ב-20 ערים ברחבי ארצות הברית, בחודש ינואר ירדו מחירי הבתים בארה"ב בחודש השביעי ברציפות.

הירידה במחירי הנדל"ן בארה"ב היא תוצר של מספר סיבות – התייקרות המשכנתאות, ערוץ המימון העיקרי עליו מתבססים רוב הרוכשים והמשקיעים, בשילוב עם השינוי באקלים המאקרו-כלכלי בכלל ובשינוי סביבת הריבית בפרט.

המציאות הכלכלית החדשה משפיעה גם על חברות ובעלי נכסים, שמוצאים את עצמם מתמודדים עם החזרי הלוואות הולכים ותופחים, ונאלצים למכור את נכסיהם על מנת לייצר לעצמם נזילות. אך לעסקאות דיסטרס מהסוג הזה יש גם צד מרוויח – מנהלים מקצועיים ומיומנים בשוק הנדל"ן שיודעים לזהות את ההזדמנויות, לרכוש אותן במחיר נמוך משמעותי משווין הכלכלי העתידי ולהפוך אותן להשקעה משתלמת.

אין ספק שבתקופה כלכלית כזו, קל יותר להיות קונה מאשר מוכר. בעוד הרוכשים מתאימים את עצמם לסביבת הריבית החדשה ולרמות המחיר החדשות של נכסי הנדל"ן, המוכרים, שהתרגלו ובנו על המחיר הגבוה של נכסי הנדל"ן שלהם, מתקשים לעכל את ירידת הערך של נכסיהם ומסרבים להוריד במחיר.

ההתנגשות הזו מובילה לקפאון בביצוע עסקאות בתחום הנדל"ן, שמוביל לצניחה בהיקף הרכישות. הקפאון מאלץ את בעלי הנכסים לתמחר מחדש את הנכסים על מנת לנסות ולצלוח את המשבר ומוביל לירידת מחירים ברורה.

מנהלי השקעות מקצועיים ועתירי ניסיון, יודעים לנצל את חלון ההזדמנויות הזה, ולזהות את הנכסים שמחירם ירד בעקבות המשבר אך הם בעלי פוטנציאל להשאת תשואות עודפות לטווח הארוך.

חשוב לזכור כי לא כל נכס שמחירו צנח בעקבות הקפאון בענף הוא בהכרח עסקה משתלמת ובעלת פוטנציאל. כמו בכל רכישת נדל"ן, בעיקר כאשר היא מתבצעת מעבר לים, יש לבצע בחינה קפדנית ומעמיקה של הנכס ושל אופי הסביבה העסקית, וכן את התהליכים הדמוגרפיים העלולים להשפיע על ההיצע וביקוש לנכס זה בטווח הארוך.

בחינה מסוג זה חייבת להתבצע על ידי מנהל השקעות המתמחה באופן ספציפי בשוק בו מתבצעת העסקה, בשילוב עם שותפים מקומיים בעלי ידע המסייעים לו להבחין בין השקעה ספקולטיבית לבין השקעה איכותית המגלמת פוטנציאל לתשואות עודפות.

פרופימקס מנצלת הזדמנויות מסוג זה באמצעות הקרן השישית ממשפחת קרנות CircleOne, שהושקה לאחרונה וצפויה לבצע את השקעותיה במהלך 2025-2023, תקופה בה על פי רוב התחזיות עשויה להביא עימה היצע של אפשרויות השקעה מעניינות.

במשך למעלה מ-25 שנות פעילותה, צלחה פרופימקס נקודות שפל בכלכלה העולמית, בהם משבר הדוט.קום בשנת 2000 והמשבר הפיננסי העולמי ב-2008 (GFC).

בעקבות הפעילות במהלך אותם משברים, שינתה פרופימקס את אסטרטגיית ההשקעה והיא מתמקדת בעיקר בגיוס הון לקרנות הבית שמאפשרות פיזור רב-מימדי בין מנהלי השקעה, סקטורים, גיאוגרפיות ואסטרטגיות שונות.  אסטרטגיה זו מתאפשרת הודות לרשת שותפים אסטרטגיים מקומיים בארה"ב ומערב אירופה, מהשורה הראשונה ובעלי התמחות ספציפית בסגמנטים השונים, המאושרים לאחר בדיקת נאותות מקיפה.

כל אלו עומדים לרשות המשקיעים הפרטיים של פרופימקס גם במשבר הנוכחי, ומאפשרים לנו, יחד עם שותפינו ברחבי העולם, לנצל את ההזדמנויות על מנת להשיא למשקיעי פרופימקס תשואות אלפא גם הפעם.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
בונד, המכוניות של בונד

טל אבן

הן מהירות, חמושות וסקסיות, ומה שהופך את הסוכן האנגלי האגדי למה שהוא. הטובות שבהן לפניכם, מנוערות, לא מעורבבות

נמשכת הטלטלה במשטר הסיני: נשללו סמכויותיו של ראש מנגנוני ביטחון הפנים, ג'ואו יונג-קאנג

צוות מגזין אפוק

כפי שדיווחנו לפני כחודש, מנהיגי המפלגה הקומוניסטית שקלו כיצד להפיל את ראש מנגנוני ביטחון הפנים של סין. כעת נראה שיצא לפועל השלב הראשון

האנשים שמסוגלים להריח פחד

דורית דינור

מתברר שחוש הריח שלנו הרבה יותר מפותח מכפי שנוטים לחשוב. פרוסט ידע את זה כבר לפני מאה שנה, היום גם המדענים יודעים

קראו לו "מפסידן", הוא הוכיח אחרת

אנדרו תומס

סיפורו של ילד שהביס סרטן עצמות אלים והחליט לכרות את רגלו

החטופים ששוחררו משבי חמאס בפעימה הרביעית שבו לישראל

צוות מגזין אפוק

עדכונים ודיווחים שוטפים לאורך כל היום

שינויים בהרגלי הצילום

בן קמינסקי

עד היום, מי שמתייחס ברצינות לתחום של צילום - בין אם כתחביב או כמקצוע - היה נוהג לקנות מצלמות ריפלקס. אבל בשנים האחרונות מצלמות קטנות ומשובחות מתחילות להופיע ולכבוש חלקים מנתח השוק. האם אנחנו עדים לתחילתה של מהפכה?

שתפו: