כניסה
הרשמה לניוזלטר

בעולם שבו האתגרים הניהוליים עלולים להיות ההבדל בין להיות או לחדול – גם המנהלים הבכירים ביותר לא מפסיקים ללמוד ולהצטייד בכלים דינמיים. הצצה למסלול הדגל של לימודי תואר שני במנהל עסקים iMBA בקריה האקדמית אונו. סמנכ"לית לקוחות ב"רשת" הילה ברש: "זה היה אחד הדברים הטובים בחיי"

בן חנן | 2 בנובמבר 2020 | תוכן שיווקי | 8 דק׳

A LIST: איפה לומדים המנהלים הבכירים בארץ? MBA ייחודי מסוגו בישראל

מה משותף למנכ"ל סטארט אפ, מנהל בכיר בקוקה קולה ואשת תקשורת מובילה? כולם עברו את המסלול הכי מבוקש בהכשרת בכירים: לימודי תואר שני במנהל עסקים iMBA בקריה האקדמית אונו.

"בהתחלה חשבתי לעצמי 'במה זה כבר יכול לעזור לי? אני בפול טיים בהפקות בארץ ובעולם, אין לי רגע לנשום, אז עכשיו ללכת ולהתחייב על מסלול אקדמי?! בדיעבד, התברר לי שזה אחד הדברים הטובים שעשיתי בחיי", מספרת הילה ברש, סמנ"כלית לקוחות ב"רשת", שתסיים בקרוב את המסלול ולדבריה כבר מיישמת כלים שיווקיים וניהוליים שרכשה בשנה האחרונה.

לפניה על ספסל הלימודים למדו דניאל ספיר, מנכ"ל חברת תקשוב, עמית אקשטיין, מנכ"ל EVI, עמי אביטל, מנהל השוק הפרטי החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה), רועי כהן, מנכ"ל סטארט אפ Fetcherr, אייל יקר, מנכ״ל קירוסקאי פלבם, יעל פפו מטבע ועוד רבים וטובים.

את עובדת קרוב ל-20 שנה בטלוויזיה. השאלה הראשונה שעולה לי לראש בהקשר של לימודים היא מה כבר אפשר לחדש לך?

"וואו, המון. קודם כל, מאוד נהניתי מהלימודים, אבל ברור שגם למדתי המון והעשרתי את הידע שלי בצורה מאוד משמעותית“.

במה למשל?

"מאוד אהבתי את העובדה שהתכנים במסגרת הזו עדכניים, שלומדים על הטרנדים הכי חמים בשוק. לא לומדים חומר תיאורטי, אלא כלים פרקטיים שמתחילים ליישם כבר מהיום הראשון“.

הילה ברש

מטרת התכנית iMBA  – שנחשבת לאחת היוקרתיות בישראל – היא להכשיר את המנהיגים העסקיים של המחר ולאפשר להם להתעמק בתחומי עבודתם, במקביל לניהול קריירה מצליחה ולו"ז אקדמי, המתחשב בסדר יומם הצפוף. הכל נעשה במגמה מכוונת לסייע לעמיתי התכנית ולא להקשות עליהם. כפי שתבינו עוד מעט, זו לא מכללה רגילה ואלה לא סטודנטים רגילים.

ברש (46, נשואה+2) היא ללא ספק ההוכחה לכך שאם רוצים, אפשר לדחוס גם מסלול אקדמי לתוך סדר יום עמוס. "בעיניי, זה הכל מתחיל ונגמר בסדרי עדיפות", היא אומרת. "כשאתה רואה כמה הלימודים מסייעים לך בקריירה, אתה מתחיל להתייחס למרצים כאל חלק מהארגון שלך. חלק משמעותי מאוד. אני יכולה לשתף אותך שבשלוש השנים האחרונות ליוותה אותי מנטורית מובילה שייעצה לי בכל צעד של התהליכים הארגוניים שהובלתי. אחרי שנכנסתי לקריה האקדמית אונו, ראיתי שהמרצים פה היו דומיננטיים לא פחות ממנה. זה מעיד על יחס VIP שקיבלנו מהמרצים. הם היו זמינים בכל שעה, והעצות שהם נתנו היו שוות זהב“.

את יכולה לתת דוגמה למרצה אחת שהשפיעה עלייך במיוחד?

"בוודאי: ד"ר מיכל שפירא. היא לימדה אותנו תקשורת ושיווק. אחרי שעברתי את השיעורים שלה, אני יכולה להעיד שכל הראייה שלי על העולם הזה השתנתה, ואני מזכירה לך שאני שוחה בעולם הזה כבר שני עשורים. פתאום לקחתי זום אאוט מהקמפיינים שעשיתי במסגרת העבודה וניתחתי אותם אחרת לגמרי. הכלים שקיבלתי באונו – אם זה דיני עבודה, חל"ת, ניהול משא ומתן, ניתוח פיננסי, עבודה מהבית – יעזרו לי מאוד בהמשך הדרך. התפיסה השיווקית שלי השתנתה ב-180 מעלות וללא ספק שדרגתי את הכלים שלי בתחום".

התואר עשה חשק לעוד

במהלך התכנית, שנמשכת 15 חודשים, ניתנת הכשרה מעשית לפיתוח חשיבה ניהולית מתקדמת, תוך שימוש במודלים תיאורטיים ובטכניקות חדשניות. הקורסים מועברים על ידי שורת מרצים וחוקרים מהמובילים בתחומם בארץ ובעולם. סגל ההוראה כולל מרצים קבועים כמו פרופ׳ ירון זליכה, פרופ' אריה גביוס, פרופ' שמואל האוזר, פרופ' טליה מירון שץ, ד"ר מיכל שפירא, וד"ר אוהד רף. זאת, לצד מרצים אורחים, בהם הכתב הכלכלי הוותיק צבי זרחיה והשופט בדימוס חאלד כבוב.

עם סיום הלימודים מוענק לבוגרים תואר מוסמך במנהל עסקים (M.B.A.) המוכר בארץ ובעולם ותעודת קורס דירקטורים בכיר בשיתוף איגוד הדירקטורים בישראל.

הבוגרים והסטודנטים מעידים על חוויית לימודים מעשירה, על תכנית המותאמת לעולם העסקי הגלובלי העכשווי, על מגוון כלים יישומיים, סדנאות ושיעורים שנועדו להעצים את יכולות הניהול, קבלת החלטות והופעה בפני קהל. במקביל, נטוורקינג עסקי ומפגשים עם מנטורים ומנהלים בכירים במשק. תכנית הלימודים מותאמת באופן אישי למנהלים ומנהלות, בכיתה קטנה של עד 35 סטודנטים, והלמידה מתבצעת בקבוצות קטנות של מנהלים מובילים ומנוסים, בליווי הנחייה מקצועית, כך שהדרך משולחנות הפקולטה ועד לשיתופי פעולה עסקיים קצרה מאוד.

כשאני שואל את ברש מה המשמעות האמיתית של תואר אקדמי בעולם התקשורת (שהרי התפיסה המקובלת בציבור היא שעיתונות היא לא פרופסיה שדורשת רישיון כמו עריכת דין או רפואה), היא מסבירה ש"התעודה היא לא הסיפור, לפחות לא במקרה שלי, אלא התוכן שקיבלתי. זו התפיסה שלי מאז ומתמיד. כשאני מקבלת עובד לארגון, אני לא בהכרח מסתכלת אם יש לו תעודה בתקשורת, אלא אם יש לו ראייה מרחבית של התחום. עיתונאי לא מנותק מהסביבה שלו. הוא צריך לדעת לנתח תהליכים פוליטיים, להבין מגמות בשוק, להבין שיווק".

הלמידה מתקיימת בקבוצות קטנות של מנהלים מובילים ומנוסים, מה שתורם לא רק לגיבוש החברתי במהלך הלימודים, אלא גם הרבה אחרי כשקבוצת הוואסטאפ של הבוגרים עדיין שוקקת ותוססת. "לומדת עם 24 אנשים מדהימים, שמבחינתי הפכו לא רק לחברים לחיים, אלא לכאלה שאני יכולה לסמוך על דעתם ולהתייעץ איתם, וזה לא פשוט כשמדובר בעניינים מקצועיים. בכלל, האינדיקציה לתוכנית טובה היא היכולת להתאים את עצמה לתקופה ולהגיע לכל תלמיד. יש בינינו אנשי צבא ואנשי הייטק, והמרצים הצליחו להגיע לכל אחד מאיתנו ולתת ערך לכל אחד מאיתנו".

תרצי ללמוד עוד משהו בקריה האקדמית אונו?

"בטח. אני רוצה לסיים את התואר בתקשורת במרכז הזה שפתח לי צוהר לעולמות תוכן מרתקים. קיבלתי הרבה הצעות ללמוד וללמד במוסדות אקדמיים בארץ ותמיד סירבתי. אני חייבת להודות שלא חשבתי שמרכז אקדמי ישראלי יעניק לי חוויה כל כך טובה ויעשה לי חשק ללכת לכיוון אקדמי, אבל באונו זה קרה ובגדול".

טעם של עוד

עוד בוגר בולט במיוחד של המסלול המבוקש הוא אמנון מרחב, יו"ר התאחדות הקבלנים, שלמד במחזור הראשון של התוכנית. ב-20 השנה האחרונה שימש מרחב בשורה ארוכה של תפקידים בכירים, בהם מנכ"ל עיריית ירושלים, יועץ משפטי של עיריית ירושלים, שותף במשרד עורכי דין, סגן ראש עיריית מודיעין ויו"ר החברה הכלכלית לפיתוח מודיעין.

השאלה הראשונה שאני מפנה למרחב (55), בעל תארים במשפטים ובמדעי המדינה, היא מה הניע אותו לחזור לספסל הלימודים. התשובה שלו ברורה וחד משמעית: "מה שהניע אותי להיכנס לתוכנית זה בעיקר הרצון לאסוף עוד ידע רלוונטי עכשווי, להתפתח ולהרחיב אופקים. מעולם לא התנתקתי מספסל הלימודים, ובכל תפקיד שהייתי עודדתי את הדרג הבכיר ללכת ללמוד. אין מקפצה טובה יותר לעבודה מלימודים אקדמיים".

לדבריו, אחרי שניהל ארגונים גדולים עם אלפי עובדים ותקציבי ענק, הוא הגיע לשלב שבו הוא רוצה לקבל עוד זוויות ראייה של עולמות ניהול, הנעת עובדים ופיתוח עסקי.

יש אנשים במעמדך שיגידו: "למדתי הכל, ראיתי הכל, אין עוד מה ללמד אותי". אני מבין שאתה לא באסכולה הזו.

"ברור שלא. אני גורס שתמיד אתה יכול ללמוד, לא משנה כמה בכיר אתה וכמה ניסיון תעסוקתי יש לך. אני רציתי להכיר מתודות חדשות שיעזרו לי בעבודתי. חיפשתי תוכנית אקדמית שתפגיש אותי עם המרצים הכי בכירים בארץ, עם עמיתים מעניינים וכל זה יתאים גם ללוח הזמנים הצפוף שלי. מבחינתי, בקריה האקדמית אונו הייתה אופטימיזציה של כל הנקודות האלה“.

כמה חשובה לך ההשכלה האקדמית של המועמד למשרה אצלך בארגון?

"אני מסתכל על מכלול של דברים, אבל ברור שלהשכלה אקדמית יש משקל וליכולת למידה יש משקל. אם אני מחפש מנהל אגף מקצועי, למשל, אז למרות שהמשרה לא דורשת השכלה אקדמאית ספציפית, אני עדיין ארצה לראות מה ההשכלה שלו, כי בעיניי אדם שרכש השכלה רחבה מגיע בצורה אחרת לתפקיד. לי, כמנכ"ל העירייה, מאוד עזרה השכלה משפטית. היא עזרה לי לשפוט את התהליכים בעירייה, להסיק מסקנות לוגיות, היכן הגבול האפור ומה אסור לעשות בשום פנים ואופן“.

נושאי הלימוד במסלול מגוונים מאוד, וכוללים בין היתר: מבוא לשיווק, מבוא להתנהגות ארגונית, סדנת קבלת החלטות בניהול, השקעות ומט"ח, אתיקה ואחריות חברתית. לצד אלה, יש כלים שכל מנהל חייב לרכוש, כמו פרזנטציה, עמידה מול קהל ומול מצלמה. כשאני שואל את מרחב מה הדבר הכי חשוב שלמדת הוא מתקשה לבחור. "למדנו הרבה נושאים מרתקים", הוא אומר. "תחום השיווק ריתק אותי. היום כולם עוסקים בשיווק, וזה בכלל לא משנה אם אתה במגזר הפרטי או העסקי מה ששבה אותי זה שנתנו לנו כלים מעולים שישמשו אותי בעבודה וכבר משמשים אותי“.

מרחב נגע בנקודה שגם ברש התייחסה אליה לפניו: הפרקטיות של הלימודים. לא עוד אקדמיה שיושבת במגדל השן ומביטה ממעל על המשק, אלא כזו שמתערה בו ומאתגרת אותו. זו גם הרוח שמלווה את פרויקט הגמר בתואר שייעשה בעדיפות בנושאים הקשורים לחברה בה עובד המנהל כשמטרת הפרויקט היא לבנות תכנית עסקית יישומית.

מי המרצה שהכי הרשים אותך?

"היו הרבה טובים, אבל ללא ספק ד"ר אייל מעוז היה אחד הבולטים. הוא היה מאוד מרשים. בכלל היה סגל הוראה מעולה, היו סדנאות מנהיגות מאוד משמעותיות. מאוד עזרה לי הסדנה של בניית מצגת אפקטיבית“.

אתה רוצה להגיד לי שעם כל הניסיון שלך בארגונים כל כך גדולים לא ידעת עד עכשיו איך בונים מצגת?

"ברור שידעתי וכל מי שהיה במסלול ידע, כי כולנו מנהלים, אבל אתה מקבל עוד זוויות, עוד כלים שמשדרגים את הידע שלך בצורה משמעותית. אני יושב כבר שנים בדירקטוריונים, ואני חייב לומר שהידע שהעבירו לנו בתחום הזה היה פשוט מרתק. המטפורה הכי טובה שתסביר את העניין הוא שכולנו נהגים, אבל כשאתה לומד מנהג מקצוען איך למנוע החלקה בכביש בזמן שיורד גשם אתה הופך לנהג הרבה יותר טוב. זו לא נהיגה מונעת, אלא רכיבת מרוצים“.

אתה יכול להצביע על כלי אחד שאתה כבר מיישם?

"אני בונה בימים אלה את התוכנית של התאחדות הקבלנים לשנת 2021, ואני שם דגש גדול מאוד על הפיתוח העסקי וגם על גיוס חברים נוספים. בשני התחומים האלה הטמעתי כלים שקיבלתי באונו“.

יש גם חברים חדשים שרכשת במסגרת התכנית?

"בוודאי. למדנו בקבוצות קטנות, שמעבר ליחס האישי שקיבלנו מהמרצים, אפשרו גם קרבה מאוד גדולה בין עמיתי התכנית. בעיניי, אתה לא יכול לנהל בהצלחה מסגרת כזו עם כמות גדולה של אנשים. זה מאבד את האיכות. הקבוצה ממשיכה לשמור על קשר בקבוצת וואטסאפ שבה שואלים שאלות ומבקשים המלצות. מאוד חשוב לתכנית כזו שתהיה לה המשכיות ואני יודע שהרבה מוסדות אקדמיים משקיעים הרבה מאמצים בזה, כי זה מייצר גאוות יחידה ויחסי ציבור מצוינים“.

אם כך, אני מניח שנראה אותך בקרוב שוב על ספסל הלימודים?

"כן, אני מאוד אוהב לרכוש השכלה ויצאתי עם חוויה מאוד טובה מאונו, שזה מוסד שהוא מכוון לקוח. תחשוב על זה שאני עובד בלוח זמנים מאוד עמוס והתפקיד שלי שואב אותי, ועדיין לא ויתרתי על הלימודים כי הרגשתי שהם מאוד משמעותיים עבורי. זה קרה הרבה בזכות היחס החם, המענה האישי. אם זה מצוות המכללה ואם זה מכיוון המרצים. זו ללא ספק הייתה חוויה מעשירה שהשאירה לי טעם של עוד".


לפרטים נוספים: http://onoimba.co.il/

שתפו את הכתבה:

A LIST: איפה לומדים המנהלים הבכירים בארץ? MBA ייחודי מסוגו בישראל

בעולם שבו האתגרים הניהוליים עלולים להיות ההבדל בין להיות או לחדול – גם המנהלים הבכירים ביותר לא מפסיקים ללמוד ולהצטייד בכלים דינמיים. הצצה למסלול הדגל של לימודי תואר שני במנהל עסקים iMBA בקריה האקדמית אונו. סמנכ"לית לקוחות ב"רשת" הילה ברש: "זה היה אחד הדברים הטובים בחיי"

בן חנן | 2 בנובמבר 2020 | תוכן שיווקי | 4 דק׳

אמנון מרחב, יו"ר התאחדות הקבלנים

מה משותף למנכ"ל סטארט אפ, מנהל בכיר בקוקה קולה ואשת תקשורת מובילה? כולם עברו את המסלול הכי מבוקש בהכשרת בכירים: לימודי תואר שני במנהל עסקים iMBA בקריה האקדמית אונו.

"בהתחלה חשבתי לעצמי 'במה זה כבר יכול לעזור לי? אני בפול טיים בהפקות בארץ ובעולם, אין לי רגע לנשום, אז עכשיו ללכת ולהתחייב על מסלול אקדמי?! בדיעבד, התברר לי שזה אחד הדברים הטובים שעשיתי בחיי", מספרת הילה ברש, סמנ"כלית לקוחות ב"רשת", שתסיים בקרוב את המסלול ולדבריה כבר מיישמת כלים שיווקיים וניהוליים שרכשה בשנה האחרונה.

לפניה על ספסל הלימודים למדו דניאל ספיר, מנכ"ל חברת תקשוב, עמית אקשטיין, מנכ"ל EVI, עמי אביטל, מנהל השוק הפרטי החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה), רועי כהן, מנכ"ל סטארט אפ Fetcherr, אייל יקר, מנכ״ל קירוסקאי פלבם, יעל פפו מטבע ועוד רבים וטובים.

את עובדת קרוב ל-20 שנה בטלוויזיה. השאלה הראשונה שעולה לי לראש בהקשר של לימודים היא מה כבר אפשר לחדש לך?

"וואו, המון. קודם כל, מאוד נהניתי מהלימודים, אבל ברור שגם למדתי המון והעשרתי את הידע שלי בצורה מאוד משמעותית“.

במה למשל?

"מאוד אהבתי את העובדה שהתכנים במסגרת הזו עדכניים, שלומדים על הטרנדים הכי חמים בשוק. לא לומדים חומר תיאורטי, אלא כלים פרקטיים שמתחילים ליישם כבר מהיום הראשון“.

הילה ברש

מטרת התכנית iMBA  – שנחשבת לאחת היוקרתיות בישראל – היא להכשיר את המנהיגים העסקיים של המחר ולאפשר להם להתעמק בתחומי עבודתם, במקביל לניהול קריירה מצליחה ולו"ז אקדמי, המתחשב בסדר יומם הצפוף. הכל נעשה במגמה מכוונת לסייע לעמיתי התכנית ולא להקשות עליהם. כפי שתבינו עוד מעט, זו לא מכללה רגילה ואלה לא סטודנטים רגילים.

ברש (46, נשואה+2) היא ללא ספק ההוכחה לכך שאם רוצים, אפשר לדחוס גם מסלול אקדמי לתוך סדר יום עמוס. "בעיניי, זה הכל מתחיל ונגמר בסדרי עדיפות", היא אומרת. "כשאתה רואה כמה הלימודים מסייעים לך בקריירה, אתה מתחיל להתייחס למרצים כאל חלק מהארגון שלך. חלק משמעותי מאוד. אני יכולה לשתף אותך שבשלוש השנים האחרונות ליוותה אותי מנטורית מובילה שייעצה לי בכל צעד של התהליכים הארגוניים שהובלתי. אחרי שנכנסתי לקריה האקדמית אונו, ראיתי שהמרצים פה היו דומיננטיים לא פחות ממנה. זה מעיד על יחס VIP שקיבלנו מהמרצים. הם היו זמינים בכל שעה, והעצות שהם נתנו היו שוות זהב“.

את יכולה לתת דוגמה למרצה אחת שהשפיעה עלייך במיוחד?

"בוודאי: ד"ר מיכל שפירא. היא לימדה אותנו תקשורת ושיווק. אחרי שעברתי את השיעורים שלה, אני יכולה להעיד שכל הראייה שלי על העולם הזה השתנתה, ואני מזכירה לך שאני שוחה בעולם הזה כבר שני עשורים. פתאום לקחתי זום אאוט מהקמפיינים שעשיתי במסגרת העבודה וניתחתי אותם אחרת לגמרי. הכלים שקיבלתי באונו – אם זה דיני עבודה, חל"ת, ניהול משא ומתן, ניתוח פיננסי, עבודה מהבית – יעזרו לי מאוד בהמשך הדרך. התפיסה השיווקית שלי השתנתה ב-180 מעלות וללא ספק שדרגתי את הכלים שלי בתחום".

התואר עשה חשק לעוד

במהלך התכנית, שנמשכת 15 חודשים, ניתנת הכשרה מעשית לפיתוח חשיבה ניהולית מתקדמת, תוך שימוש במודלים תיאורטיים ובטכניקות חדשניות. הקורסים מועברים על ידי שורת מרצים וחוקרים מהמובילים בתחומם בארץ ובעולם. סגל ההוראה כולל מרצים קבועים כמו פרופ׳ ירון זליכה, פרופ' אריה גביוס, פרופ' שמואל האוזר, פרופ' טליה מירון שץ, ד"ר מיכל שפירא, וד"ר אוהד רף. זאת, לצד מרצים אורחים, בהם הכתב הכלכלי הוותיק צבי זרחיה והשופט בדימוס חאלד כבוב.

עם סיום הלימודים מוענק לבוגרים תואר מוסמך במנהל עסקים (M.B.A.) המוכר בארץ ובעולם ותעודת קורס דירקטורים בכיר בשיתוף איגוד הדירקטורים בישראל.

הבוגרים והסטודנטים מעידים על חוויית לימודים מעשירה, על תכנית המותאמת לעולם העסקי הגלובלי העכשווי, על מגוון כלים יישומיים, סדנאות ושיעורים שנועדו להעצים את יכולות הניהול, קבלת החלטות והופעה בפני קהל. במקביל, נטוורקינג עסקי ומפגשים עם מנטורים ומנהלים בכירים במשק. תכנית הלימודים מותאמת באופן אישי למנהלים ומנהלות, בכיתה קטנה של עד 35 סטודנטים, והלמידה מתבצעת בקבוצות קטנות של מנהלים מובילים ומנוסים, בליווי הנחייה מקצועית, כך שהדרך משולחנות הפקולטה ועד לשיתופי פעולה עסקיים קצרה מאוד.

כשאני שואל את ברש מה המשמעות האמיתית של תואר אקדמי בעולם התקשורת (שהרי התפיסה המקובלת בציבור היא שעיתונות היא לא פרופסיה שדורשת רישיון כמו עריכת דין או רפואה), היא מסבירה ש"התעודה היא לא הסיפור, לפחות לא במקרה שלי, אלא התוכן שקיבלתי. זו התפיסה שלי מאז ומתמיד. כשאני מקבלת עובד לארגון, אני לא בהכרח מסתכלת אם יש לו תעודה בתקשורת, אלא אם יש לו ראייה מרחבית של התחום. עיתונאי לא מנותק מהסביבה שלו. הוא צריך לדעת לנתח תהליכים פוליטיים, להבין מגמות בשוק, להבין שיווק".

הלמידה מתקיימת בקבוצות קטנות של מנהלים מובילים ומנוסים, מה שתורם לא רק לגיבוש החברתי במהלך הלימודים, אלא גם הרבה אחרי כשקבוצת הוואסטאפ של הבוגרים עדיין שוקקת ותוססת. "לומדת עם 24 אנשים מדהימים, שמבחינתי הפכו לא רק לחברים לחיים, אלא לכאלה שאני יכולה לסמוך על דעתם ולהתייעץ איתם, וזה לא פשוט כשמדובר בעניינים מקצועיים. בכלל, האינדיקציה לתוכנית טובה היא היכולת להתאים את עצמה לתקופה ולהגיע לכל תלמיד. יש בינינו אנשי צבא ואנשי הייטק, והמרצים הצליחו להגיע לכל אחד מאיתנו ולתת ערך לכל אחד מאיתנו".

תרצי ללמוד עוד משהו בקריה האקדמית אונו?

"בטח. אני רוצה לסיים את התואר בתקשורת במרכז הזה שפתח לי צוהר לעולמות תוכן מרתקים. קיבלתי הרבה הצעות ללמוד וללמד במוסדות אקדמיים בארץ ותמיד סירבתי. אני חייבת להודות שלא חשבתי שמרכז אקדמי ישראלי יעניק לי חוויה כל כך טובה ויעשה לי חשק ללכת לכיוון אקדמי, אבל באונו זה קרה ובגדול".

טעם של עוד

עוד בוגר בולט במיוחד של המסלול המבוקש הוא אמנון מרחב, יו"ר התאחדות הקבלנים, שלמד במחזור הראשון של התוכנית. ב-20 השנה האחרונה שימש מרחב בשורה ארוכה של תפקידים בכירים, בהם מנכ"ל עיריית ירושלים, יועץ משפטי של עיריית ירושלים, שותף במשרד עורכי דין, סגן ראש עיריית מודיעין ויו"ר החברה הכלכלית לפיתוח מודיעין.

השאלה הראשונה שאני מפנה למרחב (55), בעל תארים במשפטים ובמדעי המדינה, היא מה הניע אותו לחזור לספסל הלימודים. התשובה שלו ברורה וחד משמעית: "מה שהניע אותי להיכנס לתוכנית זה בעיקר הרצון לאסוף עוד ידע רלוונטי עכשווי, להתפתח ולהרחיב אופקים. מעולם לא התנתקתי מספסל הלימודים, ובכל תפקיד שהייתי עודדתי את הדרג הבכיר ללכת ללמוד. אין מקפצה טובה יותר לעבודה מלימודים אקדמיים".

לדבריו, אחרי שניהל ארגונים גדולים עם אלפי עובדים ותקציבי ענק, הוא הגיע לשלב שבו הוא רוצה לקבל עוד זוויות ראייה של עולמות ניהול, הנעת עובדים ופיתוח עסקי.

יש אנשים במעמדך שיגידו: "למדתי הכל, ראיתי הכל, אין עוד מה ללמד אותי". אני מבין שאתה לא באסכולה הזו.

"ברור שלא. אני גורס שתמיד אתה יכול ללמוד, לא משנה כמה בכיר אתה וכמה ניסיון תעסוקתי יש לך. אני רציתי להכיר מתודות חדשות שיעזרו לי בעבודתי. חיפשתי תוכנית אקדמית שתפגיש אותי עם המרצים הכי בכירים בארץ, עם עמיתים מעניינים וכל זה יתאים גם ללוח הזמנים הצפוף שלי. מבחינתי, בקריה האקדמית אונו הייתה אופטימיזציה של כל הנקודות האלה“.

כמה חשובה לך ההשכלה האקדמית של המועמד למשרה אצלך בארגון?

"אני מסתכל על מכלול של דברים, אבל ברור שלהשכלה אקדמית יש משקל וליכולת למידה יש משקל. אם אני מחפש מנהל אגף מקצועי, למשל, אז למרות שהמשרה לא דורשת השכלה אקדמאית ספציפית, אני עדיין ארצה לראות מה ההשכלה שלו, כי בעיניי אדם שרכש השכלה רחבה מגיע בצורה אחרת לתפקיד. לי, כמנכ"ל העירייה, מאוד עזרה השכלה משפטית. היא עזרה לי לשפוט את התהליכים בעירייה, להסיק מסקנות לוגיות, היכן הגבול האפור ומה אסור לעשות בשום פנים ואופן“.

נושאי הלימוד במסלול מגוונים מאוד, וכוללים בין היתר: מבוא לשיווק, מבוא להתנהגות ארגונית, סדנת קבלת החלטות בניהול, השקעות ומט"ח, אתיקה ואחריות חברתית. לצד אלה, יש כלים שכל מנהל חייב לרכוש, כמו פרזנטציה, עמידה מול קהל ומול מצלמה. כשאני שואל את מרחב מה הדבר הכי חשוב שלמדת הוא מתקשה לבחור. "למדנו הרבה נושאים מרתקים", הוא אומר. "תחום השיווק ריתק אותי. היום כולם עוסקים בשיווק, וזה בכלל לא משנה אם אתה במגזר הפרטי או העסקי מה ששבה אותי זה שנתנו לנו כלים מעולים שישמשו אותי בעבודה וכבר משמשים אותי“.

מרחב נגע בנקודה שגם ברש התייחסה אליה לפניו: הפרקטיות של הלימודים. לא עוד אקדמיה שיושבת במגדל השן ומביטה ממעל על המשק, אלא כזו שמתערה בו ומאתגרת אותו. זו גם הרוח שמלווה את פרויקט הגמר בתואר שייעשה בעדיפות בנושאים הקשורים לחברה בה עובד המנהל כשמטרת הפרויקט היא לבנות תכנית עסקית יישומית.

מי המרצה שהכי הרשים אותך?

"היו הרבה טובים, אבל ללא ספק ד"ר אייל מעוז היה אחד הבולטים. הוא היה מאוד מרשים. בכלל היה סגל הוראה מעולה, היו סדנאות מנהיגות מאוד משמעותיות. מאוד עזרה לי הסדנה של בניית מצגת אפקטיבית“.

אתה רוצה להגיד לי שעם כל הניסיון שלך בארגונים כל כך גדולים לא ידעת עד עכשיו איך בונים מצגת?

"ברור שידעתי וכל מי שהיה במסלול ידע, כי כולנו מנהלים, אבל אתה מקבל עוד זוויות, עוד כלים שמשדרגים את הידע שלך בצורה משמעותית. אני יושב כבר שנים בדירקטוריונים, ואני חייב לומר שהידע שהעבירו לנו בתחום הזה היה פשוט מרתק. המטפורה הכי טובה שתסביר את העניין הוא שכולנו נהגים, אבל כשאתה לומד מנהג מקצוען איך למנוע החלקה בכביש בזמן שיורד גשם אתה הופך לנהג הרבה יותר טוב. זו לא נהיגה מונעת, אלא רכיבת מרוצים“.

אתה יכול להצביע על כלי אחד שאתה כבר מיישם?

"אני בונה בימים אלה את התוכנית של התאחדות הקבלנים לשנת 2021, ואני שם דגש גדול מאוד על הפיתוח העסקי וגם על גיוס חברים נוספים. בשני התחומים האלה הטמעתי כלים שקיבלתי באונו“.

יש גם חברים חדשים שרכשת במסגרת התכנית?

"בוודאי. למדנו בקבוצות קטנות, שמעבר ליחס האישי שקיבלנו מהמרצים, אפשרו גם קרבה מאוד גדולה בין עמיתי התכנית. בעיניי, אתה לא יכול לנהל בהצלחה מסגרת כזו עם כמות גדולה של אנשים. זה מאבד את האיכות. הקבוצה ממשיכה לשמור על קשר בקבוצת וואטסאפ שבה שואלים שאלות ומבקשים המלצות. מאוד חשוב לתכנית כזו שתהיה לה המשכיות ואני יודע שהרבה מוסדות אקדמיים משקיעים הרבה מאמצים בזה, כי זה מייצר גאוות יחידה ויחסי ציבור מצוינים“.

אם כך, אני מניח שנראה אותך בקרוב שוב על ספסל הלימודים?

"כן, אני מאוד אוהב לרכוש השכלה ויצאתי עם חוויה מאוד טובה מאונו, שזה מוסד שהוא מכוון לקוח. תחשוב על זה שאני עובד בלוח זמנים מאוד עמוס והתפקיד שלי שואב אותי, ועדיין לא ויתרתי על הלימודים כי הרגשתי שהם מאוד משמעותיים עבורי. זה קרה הרבה בזכות היחס החם, המענה האישי. אם זה מצוות המכללה ואם זה מכיוון המרצים. זו ללא ספק הייתה חוויה מעשירה שהשאירה לי טעם של עוד".


לפרטים נוספים: http://onoimba.co.il/

שתפו את הכתבה:

שתפו: