הרשמה לניוזלטר

- עדכונים יומיומיים -

הטענות לאי סדרים במאבק על נשיאות ארה”ב

רקע

התובע הכללי של ארה”ב, וויליאם בר, אישר לתובעים פדרליים ברחבי ארה”ב לבדוק “טענות בולטות” על אי סדרים בהצבעה, על פי דיווחים בתקשורת המצטטים ככל הנראה תזכיר שהודלף והגיע לסוכנות הידיעות AP. “בירורים וביקורות כאלה עשויים להתבצע אם יש טענות ברורות ולכאורה אמינות על אי סדרים”, כותב בר. בתזכיר נאמר כי על אנשי משרד המשפטים “לנקוט משנה זהירות” ולשמור על “מחויבותה המוחלטת של המחלקה להוגנות, ניטרליות ואי-מפלגתיות”.

במטה ביידן, כמו גם בתקשורת, מכנים את הטענות לאי סדרים ואולי הונאה “תיאוריות קונספירציה” המנסות לחתור תחת ההליך הדמוקרטי ולערער את הביטחון במערכת הבחירות בארה”ב. בקמפיין טראמפ מאמינים שבוצעה הונאה בהיקף משמעותי.

בתוך כך (24.11) שלחה מנהלת ה-GSA (הארגון שמפקח על תהליך המעבר לבית הלבן), אמילי מרפי, מכתב לביידן בו היא מציינת כי יוקצו לצוות המעבר שלו כ-6.3 מיליון דולר כדי שיוכל להוציא לפועל את הוראות סעיף 3 בחוק המעבר לנשיאות. ועוד מיליון דולר כדי שיוכל לערוך מפגשים ולעסוק במינוי מועמדים עבורו ועבור צוותו. במכתבה ציינה מרפי במפורש כי המירוץ לנשיאות עוד לא הוכרע. “ה-GSA לא מכתיב את תוצאות המאבק המשפטי ואת תוצאות הספירות החוזרות, וגם לא קובע האם הליכים כאלה הם הגיוניים או מוצדקים”, כתבה. “המנצח בבחירות לנשיאות ייקבע על ידי התהליך האלקטורלי המפורט בחוקה”. מרפי ציינה כי החליטה להקצות את המשאבים למרות איומים גדולים עליה. “קיבלתי איומים בטלפון ובמייל על ביטחוני, על ביטחון משפחתי, הצוות שלי, ואפילו על חיות המחמד שלי, בניסיון להכריח אותי להגיע להחלטה הזו בטרם עת”.

בשלב זה, לאור התהליכים המשפטיים במספר מדינות בהן טרם הושגה הכרעה, לא ניתן להכריז על מנצח רשמי בבחירות הכלליות בארה”ב. מגזין אפוק מביא עדכונים על המצב מדי יום.

הטענות לאי סדרים

נוודה (6 קולות אלקטורליים)

תקציר:

בית המשפט העליון בנוודה אישר את תוצאות הבחירות במדינה, לפיהן ביידן ניצח ב-33.5 אלף קולות. לאחר מכן יאשר אותן המושל הדמוקרטי סטיב סיסולק. אישור סופי יינתן רק באמצע דצמבר, כאשר האלקטורים במדינה יתכנסו להצביע ולהכריע. קולותיהם ייספרו ב-6 בינואר במושב של הקונגרס בוושינגטון.

כשבוע קודם לכן, המועמדים לאלקטורים במדינת נוודה (מטעם דונלד טראמפ) הגישו לבית המשפט ערעור על תוצאות הבחירות, בטענה כי בוצעו אי-סדירויות רבות. התביעה הוגשה נגד המועמדים לאלקטורים בנוודה מטעם ג’ו ביידן.

שני תיקים לפחות תלויים ועומדים בבתי המשפט בנוודה.

עדכונים לפי תאריך:

עדכון (9.11): על פי רשם הקולות במחוז קלארק שמדינת בנוודה, ג’ו גלוריה, כ-60 אלף טפסי הצבעה עדיין נבדקים. הדד-ליין לסיום ביצוע הבדיקה היה יום ה’, ה-12 בחודש. כעת ביידן מוביל בכ-33.5 אלף קולות. בקמפיין טראמפ טענו במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה בלאס וגאס, כי נספרו 9,000 טפסי הצבעה של אנשים שכבר אינם מתגוררים במדינה. בקמפיין גם הציגו תצהיר בשבועה של אדם שטען כי ראה אנשים מקמפיין ביידן-האריס פותחים טפסי הצבעה, ממלאים אותם מחדש וסוגרים אותם.

עדכון (10.11): מזכירת המדינה של נוודה, ברברה צגבסקה, הודיעה כי משרדה חוקר “את כל הטענות המהימנות לזיוף קולות בוחרים”, בעזרת צוות של האף-בי-איי.

עדכון (17.11): רשם הקולות במחוז קלארק, ג’ו גלוריה, אמר כי נמצאו אי התאמות רבות “שהם לא יכולים להסביר” בספירת הקולות במחוז, ולכן המחוז עדיין לא מאשר את תוצאות ההצבעה באופן רשמי.

עדכון (18.11): המועמדים לאלקטורים במדינת נוודה (מטעם דונלד טראמפ) הגישו לבית המשפט ערעור על תוצאות הבחירות, בטענה כי בוצעו אי-סדירויות רבות שבחלקן עסקנו במאמר זה. התביעה הוגשה נגד המועמדים לאלקטורים בנוודה מטעם ג’ו ביידן.

עדכון (24.11): בית המשפט העליון בנוודה אישר את תוצאות הבחירות במדינה, לפיהן ביידן ניצח ב-33.5 אלף קולות. לאחר מכן יאשר אותן המושל הדמוקרטי סטיב סיסולק. אישור סופי יינתן רק באמצע דצמבר, כאשר האלקטורים במדינה יתכנסו להצביע ולהכריע. קולותיהם ייספרו ב-6 בינואר במושב של הקונגרס בוושינגטון.

תיקים במצב סטטי בבתי המשפט:

1. תיק Law et al v. Whitmer et al – זהו הערעור שהגישו המועמדים לאלקטורים (ראו עדכון מה-18.11). לא התקבלה החלטה בתיק זה.

2. תיק Stokke v. Cegavske (2:20-cv-02046) – תביעה המקדמת כמה מהטענות של קמפיין טראמפ. ב-6 בנובמבר דחה שופט פדראלי את שינוי הפרוצדורה. מאז לא ננקטו פעולות נוספות בתיק.

ג’ורג’יה (16 קולות אלקטורליים)

תקציר:

לאחר מספר אי-סדירויות שהתגלו, נערכה ספירה חוזרת. בסיום הספירה הידנית אישרה מדינת ג’ורג’יה את התוצאות שהראו כי ביידן ניצח. קמפיין טראמפ ביקש ספירה חוזרת נוספת באמצעות מחשב, בטענה כי יש אי-סדירויות רבות בחתימות המופיעות על טפסי ההצבעה. החוק מאפשר זאת אם הפער בין המתמודדים קטן מ-0.5%. כעת הפער עומד על 0.25%. שלושה תיקים פעילים בבתי המשפט.

עדכונים לפי תאריך:

עדכון (9.11): – ספירת הקולות בג’ורג’יה עומדת להסתיים. על פי דובר משרד מזכיר המדינה, אחרי סיום הספירה צפויה להתחיל ספירה חוזרת. “אנו עומדים לגלות שאנשים אכן הצביעו באופן לא חוקי, יהיו מצביעים כפולים, ואנשים שלא עמדו בדרישות הסף להיות מצביעים רשומים במדינה זו. זה יתגלה”, אמר גבריאל סטרלינג. בינתיים ביידן מוביל בכ-14 אלף קולות.

עדכון (11.11): מזכיר המדינה של ג’ורג’יה הודיע כי הם יחלו בקרוב בספירה חוזרת ידנית של כל הקולות. לאחר סיום הספירה יוכל המפסיד לבקש ספירה חוזרת נוספת, הפעם באמצעות מחשב. בתוך כך הוציא קמפיין טראמפ הודעה לעיתונות המביאה דוגמאות של ארבעה אנשים שנפטרו זה מכבר, ולמרות זאת הם הצביעו בדרך כלשהי בבחירות. עדכון (12.11): שניים מהמקרים של אנשים שמתו והצביעו בכל זאת נחשפו על ידי הרשויות במחוז ניוטון כשגויות.

עדכון (18.11): במהלך הספירה הידנית התגלו במחוז פלויד 2,600 קולות שלא נספרו, מרביתם לדונלד טראמפ, מה שהקטין את ההובלה של ביידן במחוז ל-800 קולות בלבד. ובמחוז פאייט התגלו 2,755 קולות שלא נספרו, לאחר שנסרקו ונשמרו על כרטיס זיכרון, אך לא הועלו למערכת. סך הכול זה הוסיף לטראמפ 449 קולות. נכון ל-18.11, ביידן עדיין מוביל ב-12,929 קולות במדינה.

עדכון (19.11): מספר משגיחים שנכחו בעת הספירה החוזרת הגישו הצהרות בשבועה הטוענות כי בוצעו אי-סדירויות בעת הספירה החוזרת, שיכולות לשנות את תוצאות ההצבעה. הצהרותיהם צורפו לתביעה שהגיש עורך דין מקמפיין טראמפ נגד מזכירת המדינה של ג’ורג’יה (ראו תיקים פעילים).

עדכון (19.11): תביעה שהגיש עורך דין מקמפיין טראמפ נגד מזכירת המדינה של ג’ורג’יה, בניסיון לעצור את אישור תוצאות ההצבעה במדינה בטענה שחוקי הבחירות שונו באופן לא חוקתי על ידי פקידי הממשל במדינה – נדחתה על ידי שופט מחוזי (ראו תיקים פעילים).

עדכון (22.11): ב-20.11 אישרה מדינת ג’ורג’יה את תוצאות הספירה הידנית החוזרת המראות כי ביידן ניצח את טראמפ ב-12,670 קולות, ולכן ביקש קמפיין טראמפ ספירה חוזרת נוספת באמצעות מחשב, בטענה כי יש אי-סדירויות רבות בחתימות המופיעות על טפסי ההצבעה. החוק מאפשר זאת אם הפער בין המתמודדים קטן מ-0.5%. כעת הפער עומד על 0.25%.

עדכון (24.11): לין ווד, עורך דין מקמפיין טראמפ, הגיש לבית המשפט צו גילוי והבאת תצלומי וידאו והקלטות מהיכל “פיליפס ארנה” (State Farm Arena) של קבוצת הכדורסל אטלנטה הוקס, היכן שבוצעה ספירת קולות בין ה-3 ל-5 בנובמבר (ראו תיקים פעילים). הצו מציין את סקוט ווילקינסון, סגן נשיא קבוצת הכדורסל והאדם האחראי על ההיכל, ומציין את חדר 604, את כל המעליות שמספקות גישה לקומה בה נמצא החדר, ואת כל רציפי הטעינה בהיכל. הבקשה קשורה באירוע מוכר מליל הבחירות, בו התפוצץ צינור שגרם לעיכוב של שעתיים בספירה, כנראה בחדר 604.

עדכון (26.11): סידני פאוול, עורכת הדין הקשורה לקמפיין טראמפ, הגישה קבילה לבית משפט מחוזי בטענה ל”רמאות בחירות מאסיבית” והפרת החוקה של מדינת ג’ורג’יה. 104 העמודים בקבילה טוענים בין היתר כי על פי “רשומות מועצת הבחירות” נספרו לפחות 96,600 טפסי הצבעה שלא יודעים היכן הם. כמו כן, התביעה מביאה הצהרות בשבועה של מספר עדי ראייה ומומחים הטוענים כי “בלתי אפשרי מבחינה מתמטית” שאלה תוצאות הבחירות. לגבי מערכות ההצבעה Dominion, הקבילה טוענת כי המערכת לא מאפשרת לבצע בדיקה פשוטה של תוצאות ההצבעה, שתגלה האם קולות הוקצו באופן שגוי או נמחקו, וכן “ראיות פיזיות בלתי ניתנות לערעור לפיהן הופרו (או נפרצו – breached) תקני האבטחה הפיזיים של מכונות ההצבעה ושל התוכנה, וכי המכונות חוברו לאינטרנט תוך הפרה של הסטנדרטים המקצועיים ושל חוקי המדינה והחוק הפדראלי”. אחד הקולות המעניינים שמצוטטים בקבילה הוא Navid Keshavarz-Nia – מומחה לאבטחת סייבר, הטוען כי “שירותי המודיעין האמריקני פיתחו כלים המאפשרים להם לחדור למערכות הצבעה זרות, כולל Dominion”. הקבילה מצטטת מומחה לשעבר מהמודיעין האמריקני הטוען כי מערכת Dominion והתוכנה שלה ללא ספק נפגעו על ידי שחקנים מושחתים כמו איראן וסין. “בכך שהשתמשו בשרתים ובעובדים המקושרים לשחקנים מושחתים ולגורמים זרים בעלי השפעה עוינת, בשילוב עם מספר רב של אישורים שהודלפו, Dominion אפשרה ברשלנות ליריבים זרים לגשת לנתונים וסיפקה בכוונה גישה לתשתית שלה כדי [שיוכלו] לפקח ולבצע מניפולציה בבחירות”. פאוול צייצה בטוויטר כי ה”קראקן” שוחרר. כאן ניתן לקרוא את רשימת טענותיה המלאה.

עדכון (27.11): קבוצה של עורכי דין הגישה (ב-25.11) עתירה הטוענת כי יותר מ-100 אלף קולות לא חוקיים נספרו בג’ורג’יה, בעוד עשרות אלפי קולות חוקיים לא נספרו. התביעה נסמכה על אנליזה שביצע חוקר שבדק את תוצאות הבחירות.

תיקים פעילים בבתי המשפט:

1. Wood v. Raffensperger (1:20-cv-04651) – תביעה שהגיש עורך דין מקמפיין טראמפ נגד מזכירת המדינה של ג’ורג’יה, בניסיון לעצור את אישור תוצאות ההצבעה במדינה בטענה שחוקי הבחירות שונו באופן לא חוקתי על ידי פקידי הממשל במדינה. התביעה נדחתה על ידי שופט מחוזי ב-19.11. ב-24.11 הוגש ערעור לבית משפט גבוה יותר, נוסף על בקשה לגילוי והבאת תצלומי וידאו והקלטות מההיכל שבו בוצעה ספירת הקולות.

2. Pearson et al v. Kemp et al – תביעה שהגישה סידני פאוול, המייצגת קבוצה של רפובליקנים. התביעה מציגה כ-30 טענות שונות (ראו עדכון מה-26.11) לאי-סדירות והונאה בבחירות.

3. John Wood v. Raffensperger – תביעה שהגיש פרויקט Amistad השייך ל”אגודת תומאס מור”, בשם ג’ון ווד, נשיא “ברית המצביעים בג’ורג’יה”. התביעה טוענת כי יותר מ-100 אלף קולות לא חוקיים נספרו בג’ורג’יה, בעוד עשרות אלפי קולות חוקיים לא נספרו.

פנסילבניה (20 קולות אלקטורליים)

תקציר:

מחלקת המדינה של פנסילבניה אישרה את תוצאות ההצבעה במדינה. אישור סופי לתוצאות ההצבעה יינתן באמצע דצמבר, כאשר האלקטורים של פנסילבניה יתכנסו להצביע על תוצאות המירוץ.

3 תיקים עדיין פעילים בבתי המשפט השונים במדינה. על פי רודי ג’וליאני, קמפיין טראמפ מוכן להפסיד בכמה מהתביעות שהגיש כדי לערער על כך ולהגיע לבית המשפט העליון.

עדכונים לפי תאריך:

6.11 – בית המשפט העליון של ארה”ב הורה לפקידים בפנסילבניה להפריד בין טפסי הצבעה שהתקבלו לפני השעה 8 בערב של יום הבחירות ב-3 בנובמבר, וטפסי הצבעה שהתקבלו לאחר מכן. את הטפסים יש להחזיק, על פי ההוראה, “בכלי מאובטח, בטוח, ואטום בנפרד מהצבעות אחרות”.

מנגד, בספטמבר האחרון הורה בית המשפט העליון בפנסילבניה כי טפסי הצבעה שיגיעו עד ה-6 בנובמבר ייספרו, כל עוד הם נשלחו עד השעה 8 בערב הבחירות (ה-3 בנובמבר). לכן הוגשה בימים האחרונים תביעה מטעם המפלגה הרפובליקנית של פנסילבניה לבית המשפט העליון במדינה המערערת על החלטתו להתיר ספירת טפסי הצבעה שהגיעו אחרי ערב הבחירות. ייתכן שהנושא יוכרע בבית המשפט העליון של ארה”ב לפני שייקבע סופית מי ניצח בפנסילבניה. בינתיים ביידן מוביל בכ-72 אלף קולות.

רודי ג’וליאני, אחד מעורכי דינו האישיים של הנשיא דונלד טראמפ, אמר בריאיון שנתן ברשת “פוקס ניוז” ביום א’ (8.11), כי התביעות של קמפיין טראמפ עשויות להוכיח כי עד 900 אלף פתקי הצבעה לא כשרים נספרו במדינה. ג’וליאני לא פירט על בסיס מה הוא טוען זאת – האם הוא מייחס זאת לטפסים שהגיעו לאחר ערב הבחירות, או לסיבות אחרות.

עובד דואר בפנסילבניה סיפר לעיתונאי העצמאי ג’יימס אוק’יף כי שמע עובדי דואר אחרים מדברים על תיארוך לאחור של פתקי הצבעה. הנושא בבדיקה. לפי ג’וליאני, טפסי הצבעה הקשורים ב”תיארוך לאחור” אינם עיקר הבעיה.

עדכון (12.11): בית משפט בפנסילבניה קבע לטובת קמפיין טראמפ כי מזכירת המדינה של פנסילבניה, קאת’י בוקוואר, חרגה מעבר לסמכותה כאשר אפשרה לבודקים מטעם מערך הבחירות לבדוק את מהימנותם של טפסי הצבעה עד ה-12 בנובמבר, בעוד הדד-ליין שקבע בין המשפט העליון במדינה הוא עד ה-9 בנובמבר. במילים אחרות, טפסי הצבעה שלא נקבעה זהותם עד ה-9 בנובמבר לא ייספרו. לא ברור בכמה טפסי הצבעה מדובר.

עדכון (17.11): רודי ג’וליאני התראיין לרשת פוקס ניוז, ואמר כי קמפיין טראמפ מוכן להפסיד בכמה מהתביעות שהגיש, כדי לערער על כך ולהגיע לבית המשפט העליון. ג’וליאני התייחס בעיקר לתביעות בפנסילבניה. “במקרה של בוש נגד גור, קמפיין בוש הפסיד במדינת פלורידה מכיוון שהיה בה בית משפט של הדמוקרטים. אתה לא הולך לזכות בכל אחת מ[מהתביעות]… אבל בחלק מהמקרים אתה מנצח, בחלק מהמקרים אתה מפסיד”. פנסילבניה, אמר ג’וליאני, תהיה התיק הראשון של קמפיין טראמפ בדרך לבית המשפט העליון. תיק נוסף יהיה במישיגן ואולי במדינות נוספות.

עדכון (18.11): בית המשפט העליון בפנסילבניה קבע כי חוק הבחירות במדינה אינו קובע באיזה מרחק צריכים לעמוד המשגיחים שצופים בתהליך ספירת הקולות, ולכן אין לקבוע מרחק מסוים שבו על המשגיחים לעמוד (קמפיין טראמפ טען כי הרחיקו את המשגיחים עשרות מטרים לאחור ואפילו היו כאלה שנאלצו להשתמש במשקפת). הקביעה נועדה להפוך החלטה של בית משפט לערעורים בפנסילבניה, שקבע מוקדם יותר החודש כי על המשגיחים לעמוד במרחק של כ-2 מטרים.

עדכון (19.11): קמפיין טראמפ משך ערעור שהגיש לבית משפט לערעורים על תביעה נגד ועדת הבחירות במחוז מונטגומרי, בטענה שהמחוז ספר טפסי הצבעה שלא מולאו כראוי או לא מולאו לגמרי בפרטים האישיים של המצביע (התיק נפל). שם התיק: Donald J. Trump for President v. Montgomery County Board of ElectionsT rial court: 18680; Commonwealth Court: 1171 CD 2020)

עדכון (24.11): חמש עתירות נפרדות שהגיש קמפיין טראמפ בטענה שנספרו קולות, למרות שהתגלו אי-סדירויות בטפסי הרישום שלהם (השם או הכתובת לא נרשמו כראוי בטופס), נדחו ב-23.11 על בית המשפט העליון בפנסילבניה. רקע: ב-13.11 דחה אותן בית המשפט המחוזי, דבר שהוביל את קמפיין טראמפ לפנות לבית משפט לערעורים, וב-17.11 הסכים בית המשפט העליון לבחון את התיק ששמו – Canvass of absentee and mail-in ballots  .(89-93 EM 2020)

עדכון (24.11): מחלקת המדינה של פנסילבניה אישרה את תוצאות ההצבעה במדינה, על פי מושל פנסילבניה, הדמוקרט תום וולף. זהו אינו האישור הסופי. האישור הסופי יינתן באמצע דצמבר, כאשר האלקטורים של פנסילבניה יתכנסו כדי להצביע על תוצאות המירוץ, ולאחר מכן קולותיהם ייספרו ב-6 בינואר במהלך מושב של הקונגרס בוושינגטון.

עדכון (25.11): שופטת בית משפט לערעורים בפנסילבניה, פטריסיה מק’קולו, הורתה למדינה שלא לנקוט צעדים נוספים כלשהם להשלמת אישור תוצאות ההצבעה, עד אשר ייערך ב-27.11 שימוע בתיק Kelly et al v. Commonwealth of Pennsylvania (620 MD 2020) המבקש לעצור את אישור תוצאות ההצבעה (ראו תיקים פעילים).

עדכון (26.11): בשימוע פומבי שנערך בפנסילבניה (ראו טענות כלליות נוספות ב-25.11) דיבר פיל וולדרון, קולונל לשעבר בצבא ארה”ב. וולדרון טען שצוותו חקר את מערכות ההצבעה מאז חודש אוגוסט וכי הם מאמינים ש”ניתן היה לשנות או להונות עד 1.2 מיליון קולות בפנסילבניה”. וולדרון אמר גם כי תדרך באופן אישי את בנו של קצין מודיעין קובני, לו נאמר על ידי בני משפחתו של הוגו צ’אבס “לא לדאוג מהאיום הפופולארי על היבחרותו של מאדורו בוונצואלה” מכיוון ש”זה היה מובטח, אביהם השקיע את הכסף כדי לבנות את מערכות ההצבעה של SGO (התאגיד שהקים מנכ”ל Smartmatic כדי לייצר מכונות הצבעה. ראו פירוט כאן)”. וולדרון הוסיף כי למערכת ההצבעה Dominion יש “קוד דומה ופונקציות דומות”.

עדכון (27.11): שופטת בית משפט לערעורים בפנסילבניה, פטריסיה מק’קולו (ראו עדכון מה-25.11), כתבה בדעה שפרסמה כי נראה שהרפובליקנים שהגישו את התביעה שבה עוסק בית המשפט “ביססו אפשרות להצליח [בה]”. מק’קולו כתבה את הדעה כדי להסביר מדוע הורתה לעצור את אישור תוצאות ההצבעה בפנסילבניה. בתוך כך נדחה ערעור שהגיש קמפיין טראמפ לבית משפט לערעורים (ראו תיקים פעילים למטה) בתיק Donald J. Trump For President, Inc. v. Boockvar (4:20-cv-02078). הקמפיין רמז כי בכוונתו להגיש ערעור לבית המשפט העליון של ארה”ב.

עדכון (28.11): בית המשפט העליון בפנסילבניה ביטל את הוראתה של שופטת בית משפט לערעורים, פטריסיה מק’קולו, לעצור את אישור התוצאות עד לקיום דיון בתיק Kelly et al v. Commonwealth of Pennsylvania. בנוסף, בית המשפט דחה את הטענות בתיק, בטענה שהן הוגשו מאוחר מדי.

תיקים פעילים בבתי המשפט:

1. תיק Donald J. Trump For President, Inc. v. Boockvar (4:20-cv-02078) – תביעה מטעם קמפיין טראמפ המבקשת למנוע אישור של תוצאות ההצבעה בטענה כי תהליך הבחירות נוהל שלא כראוי ותהליך הספירה היה “אפוף סודיות”. ב-17.11 דחה בית המשפט את הטענות, תוך שהוא מורה לצדדים להגיש תצהירים חדשים המגנים על עמדותיהם ומבהירים אותן. ב-21.11 דחה בית המשפט באופן רשמי את התיק בטענה כי לתובעים חסר בסיס כדי לטעון זאת. ב-22.11 הגיש קמפיין טראמפ ערעור לבית משפט לערעורים הנמצא “בסבב השלישי” (מעל בתי המשפט המחוזיים). ב-27.11 נדחה הערעור בבית המשפט לערעורים. קמפיין טראמפ מתכוון לערער לבית המשפט העליון של ארה”ב.

2. תיק Republican Party of Pennsylvania v. Boockvar et al (20-542)  U.S. Supreme Court – רפובליקנים בפנסילבניה מבקשים מבית המשפט העליון במדינה לבחון החלטה קודמת של בית המשפט העליון להתיר ספירה של טפסי הצבעה שהתקבלו עד שלושה ימים לאחר יום הבחירות (ה-3 בנובמבר). הרפובליקנים טוענים כי ההחלטה מנוגדת לחוקה, כיוון שהארכת הדד-ליין לטפסי הצבעה היא החלטה שצריכים לקבל המחוקקים במדינה ולא בתי המשפט. סמואל אליטו, שופט בית המשפט העליון של ארה”ב, הורה להפריד בין טפסי הצבעה שהתקבלו לפני השעה 8 בערב של יום הבחירות ב-3 בנובמבר, וטפסי הצבעה שהתקבלו לאחר מכן.

3. תיק Kelly et al v. Commonwealth of Pennsylvania (620 MD 2020) – ב-21.11 הגישו מספר מועמדים רפובליקנים לקונגרס תביעה נגד מדינת פנסילבניה, המבקשת לעצור את אישור תוצאות ההצבעה או להוציא מתוכן את ספירת טפסי ההצבעה שהגיעו בדואר. ב-25.11 הורתה שופטת בית משפט לערעורים, אליו הוגשה התביעה, לעצור את אישור תוצאות ההצבעה, עד שבית המשפט יערוך שימוע. ב-28.11 דחה בית המשפט העליון של פנסילבניה את הטענות בתיק ואת החלטת בית המשפט לערעורים. התיק מופיע ב”תיקים פעילים” כיוון שצפוי ערעור לבית המשפט העליון של ארה”ב.

מישיגן (16 קולות אלקטורליים)

תקציר:

ב-24.11 הורו שני שופטי בית המשפט העליון במישיגן לבדוק טענות “מטרידות וחמורות על הונאה ואי סדרים” בבחירות, כמה שיותר מהר, במשפט שייערך בבית משפט נמוך יותר.

בתוך כך הצביעה ועדת הבחירות הארצית במישיגין כדי לאשר את תוצאות הבחירות במדינה, כחלק מסדרה של צעדים הנדרשים כדי לאשר סופית את התוצאות. לפי נתוני ההצבעה, ביידן מוביל כעת בכ-150 אלף קולות. 4 תיקים עדיין פעילים בבתי המשפט השונים.

עדכונים לפי תאריך:

ב-7 בנובמבר טענו פקידים במחלקת המדינה של מישיגן כי בוצעה טעות אנוש שגרמה לניצחונו של ביידן במחוז אנטרים במדינה. הטעות תוקנה ולא שינתה מהותית את התוצאה – ביידן מוביל בכ-144 אלף קולות. בתוך כך הוגשה ב-9 בנובמבר תביעה נגד ועדת הבחירות בדטרויט, העיר הגדולה ביותר במישיגן המשתייכת למחוז ויין, בטענה כי לעובדים נאמר לתארך לאחור טפסי הצבעה ולא לאמת את החתימות על גבי הטפסים.

ג’סי ג’ייקוב, שעבדה בספירת קולות בעיר דטרויט, חתמה על תצהיר (בשבועה) לפיו הנחו אותה לתארך לאחור את טפסי ההצבעה שהגיעו בדואר ולא לחפש ליקויים כלשהם בטפסים. על תצהיר נוסף (בשבועה) חתם משקיף וסנאטור לשעבר במישיגן בשם פטריק קולבק, שהבחין לטענתו באייקון של חיבור לאינטרנט במסכי המחשבים של מכונות שניתחו את נתוני ההצבעה בדטרויט, והציע לבדוק לאיזה רשת בדיוק הם חוברו. “כשאין חיבור לאינטרנט, מופיע אייקון ייחודי המראה גלובוס”, הצהיר קולבק. “המשכתי להתבונן במסכי המחשבים […] וראיתי את האייקון שמציין חיבור לאינטרנט בכל מסוף. משגיחים אחרים יוכלו להעיד על התצפית הזו”.

הצהרה אחרת היא של המשגיח רוברט קשמן, שראה לדבריו כיצד טפסים שאינם משויכים לאף מצביע רשום מתקבלים בכל זאת (קשמן מציין מספר רשומות שמולן נבדקו פרטי הזיהוי של המצביעים), וניתנים להם תאריכי לידה מומצאים כמו 1-1-1900.

דיוויד פינק, התובע של דטרויט שעוסק בתיק, אמר מנגד כי מדובר ב”טענות חסרות בסיס המנסות לערער את האמון בבחירות שהתנהלו היטב. בדומה לשתי תביעות קודמות, גם מקרה זה אינו מבוסס על ראיות אמיתיות להונאת בחירות כלשהי או התנהגות בלתי הולמת, אלא מבוסס על תיאוריות קונספירציה שונות, שכבר הופרכו. אנו בטוחים שהתיק הזה, כמו האחרים שהוגשו בשבוע שעבר, יידחה”.

עדכון (11.11): קיילי מקנאני, מזכירת העיתונות של הבית הלבן, אמרה כי ברשותה מסמך באורך 234 עמודים של אנשים המצהירים בשבועה כי בוצעו אי-סדירויות בהצבעות במחוז ויין במישיגן. בין הטענות שציינה: אוסף של טפסי הצבעה ש-60 אחוז מהם בעלי חתימה זהה; ו-50 טפסי הצבעה שהורצו שוב ושוב דרך אותה מכונת ספירה. נוסף על כך, קמפיין טראמפ הודיע כי הוא מגיש תביעה בגין אי-סדירות בהצבעות במחוז זה. התביעה מבקשת לבחון את תוכנת ההצבעה (Dominion Voting software) והיא גם תכלול 100 הצהרות בשבועה של אנשים שמצביעים, לטענת הקמפיין, על הפרות שבוצעו בחוק ההצבעה של המדינה.

עדכון (18.11): המחוז המאוכלס ביותר במישיגן, מחוז ויין, אישר את תוצאות ההצבעה במחוז, למרות התנגדותם של שניים מתוך ארבעת חברי הוועדה העוסקת באישור התוצאות (שני המתנגדים הם רפובליקנים, לעומת שני החברים הדמוקרטים שאישרו את התוצאות). המתנגדים טענו כי עדיין אין מידע שלם ומדויק בספרים המתעדים את נתוני ההצבעה.

עדכון (19.11): קמפיין טראמפ הודיע כי הוא מושך (מבטל) את התביעה בתיק Donald J. Trump for President, Inc. v. Benson (1:20-cv-01083) – תביעה שהגיש קמפיין טראמפ נגד מזכירת המדינה של מישיגן ופקידים אחרים, בטענה שבוצעו אי-סדירויות חמורות במחוז ויין.

עדכון (24.11): ועדת הבחירות הארצית במישיגין הצביעה כדי לאשר את תוצאות הבחירות במדינה, למרות קריאות להשהות את האישור לנוכח טענות לאי-סדירויות. ההצבעה היא חלק מסדרה של צעדים הנדרשים כדי לאשר סופית את התוצאות. לפי נתוני ההצבעה, ביידן מוביל כעת בכ-150 אלף קולות.

עדכון (24.11): שני שופטי בית המשפט העליון במישיגן הורו לבדוק טענות “מטרידות וחמורות על הונאה ואי סדרים” בבחירות, כמה שיותר מהר, במשפט שייערך בבית משפט נמוך יותר. השופטים הגיבו לתיק Cheryl A Costantino v City of Detroit (20-014780-AW) – תביעה שהגישו שני אנשים מ”מרכז הצדק של האגמים הגדולים” במחוז ויין, בטענה להונאת בחירות בספירת הקלפיות. התביעה כללה הצהרות בשבועה של עובדים, והיא גם ניסתה למנוע את אישור תוצאות ההצבעה – דבר שהשופטים דחו. למרות שדחו זאת, ציינו השופטים כי התובעים הציגו עדויות שיכול להיות שהן מאששות את טענותיהם, בהן הטענה כי נספרו קולות מצביעים ששמותיהם לא היו ברשימות המצביעים והטענה כי פקידים האחראים על תהליך ההצבעה נתנו הוראה “לא לציית לחוקי ההצבעה ולרגולציות”, ולכן יש לבדוק זאת כמה שיותר מהר.

“אני מודע לכך שאמריקנים רבים מאמינים שטענותיהם של התובעים על הונאת בחירות והתנהלות לא נכונה הן טענות טיפשיות ומעכבות, אבל באותה מידה אני מודע לכך שאמריקנים רבים סבורים כי בחירות 2020 לא היו חופשיות והוגנות לחלוטין”, כתב השופט סטיבן מרקמן.

עדכון (26.11): סידני פאוול, עורכת הדין הקשורה לקמפיין טראמפ, הגישה קבילה לבית משפט מחוזי בה נטען כי בבחירות היו “מאות אלפי הצבעות לא חוקיות, פסולות, כפולות, או פיקטיביות לחלוטין” שהתאפשרו עקב “הונאת בחירות מאסיבית” שסייעה לביידן להוביל במדינה. פאוול צייצה בטוויטר כי ה”קראקן” שוחרר. הקבילה מצטטת הצהרות בשבועה של עדי ראיה ומומחים, וטוענת כי זוהו מספיק טפסי הצבעה פסולים כדי להפוך את תוצאות הבחירות. לגבי מערכות ההצבעה Dominion, הקבילה טוענת כי הן מופעלות על ידי “תוכנה שפותחה על ידי תאגיד Smartmatic, שהפך ל-Sequoia בארה”ב”. לפי הקבילה, תוכנת Smartmatic פותחה על ידי גורמים זרים במטרה להבטיח שדיקטטור ונצואלה לשעבר, הוגו צ’אבס, לא יפסיד את הבחירות אף פעם. הקבילה מצטטת מומחה לאנליזה של נתונים מהמודיעין האמריקני הטוען כי לתוכנה שפעלה במערכות ההצבעה של Dominion קיבלו גישה סוכנים הפועלים מטעם איראן וסין, במטרה לנטר ולבצע מניפולציה על תוצאותיהן, כולל הבחירות האחרות בארה”ב. אדם נוסף, מומחה לשעבר מהמודיעין האמריקני, טוען בקבילה כי מערכת Dominion והתוכנה שלה ללא ספק נפגעו על ידי שחקנים מושחתים כמו איראן וסין. “בכך שהשתמשו בשרתים ובעובדים המקושרים לשחקנים מושחתים ולגורמים זרים בעלי השפעה עוינת, בשילוב עם מספר רב של אישורים שהודלפו, Dominion אפשרה ברשלנות ליריבים זרים לגשת לנתונים וסיפקה בכוונה גישה לתשתית שלה כדי [שיוכלו] לפקח ולבצע מניפולציה בבחירות”.

תיקים פעילים בבתי המשפט:

1. תיק Donald J. Trump for President, Inc. v. Benson (20-000225-MZ) – תביעה שהגיש קמפיין טראמפ הטוענת כי יש לעצור את ספירת הקולות עד שתינתן למגשיחים רפובליקנים גישה מספקת. ב-5.11 דחה שופט במישיגן את הטענה. לכן ב-6.11 פנה קמפיין טראמפ לבית משפט לערעורים. ב-9.11 שלח בית המשפט לערעורים מכתב לקמפיין בבקשה להשלים מסמכים חסרים. ב-18.11 הגישה עיריית דטרויט בקשה להצטרף לתביעה.

2. תיק Cheryl A Costantino v City of Detroit (20-014780-AW) – תביעה שהגישו שני אנשים מ”מרכז הצדק של האגמים הגדולים” במחוז ויין, בטענה להונאת בחירות בספירת הקלפיות. התביעה כוללת הצהרות בשבועה של עובדים, והיא מנסה למנוע את המשך ספירת הקולות ואישור תוצאות ההצבעה. ב-13.11 דחה השופט האחראי על התיק את הבקשה למנוע את המשך הספירה. בית משפט לערעורים דחה זאת גם הוא. ב-17.11 הוגש ערעור לבית המשפט העליון במישיגן. ב-24.11 דחה בית המשפט העליון במישיגן את הבקשה למנוע את אישור התוצאות במחוז ויין, אך דרש שייערך משפט בבית משפט נמוך יותר, וכמה שיותר מהר, כדי לבדוק את יתר הטענות בדבר הונאת בחירות, טענות “מטרידות וחמורות על הונאה ואי סדרים”.

3. King v. Whitmer (2:20-cv-13134) – תביעה שהגישה סידני פאוול בשם קבוצה של רפובליקאים. התביעה מציגה עשרות טענות שונות (ראו עדכון מה-26.11) לאי-סדירויות והונאה בבחירות.

4. Johnson v. Benson – תביעה הדורשת מבית המשפט העליון במישיגן לבטל את תוצאות ההצבעה במדינה, בטענה כי מזכירת המדינה של מישיגן והפקידים העוסקים במערך הרישום, התנהלו בצורה לא חוקית כאשר שלחו לאין-ספור מצביעים שלא ביקשו זאת, טפסים שבאמצעותם הם יכולים להצביע מרחוק (בדואר).

אריזונה (11 קולות אלקטורליים)

תקציר: 

מושל אריזונה דאג דוסי אמר כי יקבל את תוצאות המרוץ הנשיאותי רק אחרי שכל התיקים הפעילים בבית המשפט ייושבו. כרגע יש תיק פעיל אחד.

עדכונים לפי תאריך:

עדכון (9.11): – באריזונה אין, נכון לשעה זו, טענות לאי סדרים, כאשר נותר לספור כ-75 אלף טפסי הצבעה, על פי מושל המדינה דאג דוסי, וביידן מוביל על טראמפ בכ-10 אלף קולות.

עדכון (13.11): המפלגה הרפובליקנית באריזונה הגישה תביעה הדורשת לבצע ספירה ידנית חוזרת בכל מחוז בנפרד.

עדכון (19.11): תביעה שהגישה המפלגה הרפובליקנית באריזונה הדורשת ספירה ידנית בכל מחוז, בניגוד לספירה ב”מרכזי הצבעה”, נדחתה על ידי בית משפט מחוזי (Arizona Republican Party v Fontes et al CV2020-014553).

עדכון (20.11): ב-18.11 אמר מושל אריזונה דאג דוסי כי יקבל את תוצאות המרוץ הנשיאותי רק אחרי שכל התיקים הפעילים בבית המשפט ייושבו.

עדכון (25.11): יו”ר המפלגה הרפובליקנית באריזונה, קלי וורד, הגישה עתירה המבקשת לבדוק את מעטפות טפסי ההצבעה שהגיעו בדואר ואת החתימות. לטענתה, התהליך ששימש לוידוא החתימות היה לא מספק מבחינה חוקית, ולכן מעטפות רבות לא חוקיות נספרו.

תיקים פעילים בבתי המשפט:

1. Ward v. Jackson, et al. (CV2020-015285) – עתירה שהגישה קלי וורד, יו”ר המפלגה הרפובליקנית באריזונה, המבקשת לבדוק את מעטפות טפסי ההצבעה שהגיעו בדואר ואת החתימות. לטענתה, התהליך ששימש לוידוא החתימות היה לא מספק מבחינה חוקית, ולכן מעטפות רבות לא חוקיות נספרו.

ויסקונסין (10 קולות אלקטורליים)

תקציר:

קמפיין טראמפ הודיע כי יבקש ספירה חוזרת בשני מחוזות במדינה. הספירה החוזרת החלה וצפויה להסתיים ב-1 בדצמבר. בתוך כך הוגשה עתירה המבקשת מבית המשפט העליון בויסקונסין למנוע את אישור תוצאות ההצבעה.

עדכונים לפי תאריך:

עדכון (3.11): – שלושה מצביעים בויסקונסין הגישו תביעה שטענה כי יש לפסול את תוצאות ההצבעה בשלושה מחוזות במדינה (סך הכול כ-792 אלף קולות). ב-16.11 נדחתה התביעה.

עדכון (18.11): – קמפיין טראמפ הודיע כי יבקש ספירה חוזרת בשני מחוזות במדינה.

עדכון (28.11): עתירה חדשה שהוגשה לבית המשפט העליון בויסקונסין דורשת ממנו לעצור את אישור תוצאות ההצבעה, בטענה שכל טפסי ההצבעה שנשלחו דרך תיבות (drop boxes) אינם חוקיים ולכן יש לפסול אותם. העתירה טוענת כי הותקנו יותר מ-500 תיבות דואר לא חוקיות ברחבי ויסקונסין, למרות שוועדת הבחירות בויסקונסין אישרה אותן (בעתירה נטען שלוועדה לא הייתה הסמכות לאשר זאת).

תיקים פעילים בבתי המשפט:

1. ראו עדכון מה-28.11

מערכת ספירת הקולות (Dominion)

תקציר:

עורכת הדין הקשורה לקמפיין טראמפ, סידני פאוול, הביאה הצהרה בשבועה של אדם מהמשמר הלאומי של נשיא ונצואלה הטוען כי היה עד להקמת ולהפעלת מערכת הצבעה אלקטרונית שמטרתה לתמרן את הבחירות בוונצואלה. אותו אדם טוען כי תוכנת ספירת הקולות Dominion Voting software הפועלת במערכות ההצבעה בארה”ב, נשענת על תוכנת Smartmatic ועל מערכת ניהול המידע שלה – אותה תוכנה ששימשה לכאורה את הוגו צ’אבס לתמרון הבחירות בוונצואלה להבטחת נצחונו. לטענתו, הוא ראה במו עיניו כיצד תוכנת הבחירות מבצעת מניפולציה על ספירת הקולות מבלי להותיר סימן.

דובר Dominion Voting Systems הכחיש את הדברים. ראש ועדת הבחירות הפדרלית (FEC), אמר כי “אם היא [סידני פאוול] אומרת שיש הונאת בחירות אלימה, אני מאמין לה”.

עדכונים לפי תאריך:

עדכון (17.11): עורכת הדין סידני פאוול הביאה ב-16 בנובמבר הצהרה בשבועה של אדם הטוען כי ראה במו עיניו כיצד תוכנת הבחירות מבצעת מניפולציה על ספירת הקולות מבלי להותיר סימן. האדם, המגיע מהצבא של ונצואלה ומהמשמר הלאומי של נשיא ונצואלה, ציין כי הייתה קונספירציה בין המנהלים שהיו קשורים בתכנון תוכנת Smartmatic, בהם נשיא ונצואלה לשעבר הוגו צ’אבס, ובין האנשים האחראים על מערך ההצבעה בוונצואלה. לדברי אותו אדם, הוא נכח בכמה פגישות שבהן דנו על כך. “הייתי עד להקמתה ולהפעלתה של מערכת הצבעה אלקטרונית מתוחכמת, שאיפשרה למנהיגי ממשלת ונצואלה לתמרן את טבלת הקולות בבחירות הלאומיות והמקומיות ולבחור את הזוכה בבחירות אלה כדי להשיג ולשמר את כוחם”, נכתב בתצהיר. “מאותה נקודה, צ’אבס מעולם לא הפסיד בבחירות כלשהן. למעשה, הוא הצליח להבטיח זכיות לעצמו, למפלגתו, לאנשי הקונגרס ולראשי הערים במחוזות”. כיצד זה קשור לבחירות בארה”ב? בתצהיר טוען האדם כי תוכנת ספירת הקולות Dominion Voting software הפועלת במערכות ההצבעה בארה”ב, נשענת על תוכנת Smartmatic ועל מערכת ניהול המידע שלה.

דובר Dominion Voting Systems אמר ב-12 בנוב’ כי החברה דוחה כל טענה בדבר שינוי הצבעות דרך התוכנה או בעיות הקשורות במערכת ההצבעה.

עדכון (18.11): טריי טריינור (Trey Trainor), ראש ועדת הבחירות הפדרלית (FEC), אמר כי “אם היא [סידני פאוול] אומרת שיש הונאת בחירות אלימה, אני מאמין לה”. הסיבה לכך, לדבריו, היא שפאוול היא עורכת דין שהייתה כנה וישרה בכל תיק שלקחה.

עדכון (23.11): הצהרה שהוציא רודי ג’וליאני מסבירה כי סידני פאוול אינה חלק מהצוות המשפטי של דונלד טראמפ, זאת למרות שטראמפ צייץ כשבוע קודם שפאוול היא חלק מהצוות המשפטי של הקמפיין.

עדכון (26.11): סידני פאוול הגישה לבתי המשפט המחוזיים בג’ורג’יה ובמישיגן קבילות הטוענות בין היתר כי מערכות ההצבעה Dominion לא מאפשרות לבצע בדיקה פשוטה של תוצאות ההצבעה, שתגלה האם קולות הוקצו באופן שגוי או נמחקו, וכי קיימות “ראיות פיזיות בלתי ניתנות לערעור לפיהן הופרו (או נפרצו – breached) תקני האבטחה הפיזיים של מכונות ההצבעה ושל התוכנה, וכי המכונות חוברו לאינטרנט תוך הפרה של הסטנדרטים המקצועיים ושל חוקי המדינה והחוק הפדראלי”. אחד הקולות שמצוטטים בקבילה הוא Navid Keshavarz-Nia – מומחה לאבטחת סייבר, הטוען כי “שירותי המודיעין האמריקני פיתחו כלים המאפשרים להם לחדור למערכות הצבעה זרות, כולל Dominion”. הקבילה מצטטת מומחה לשעבר מהמודיעין האמריקני הטוען כי מערכת Dominion והתוכנה שלה ללא ספק נפגעו על ידי שחקנים מושחתים כמו איראן וסין. “בכך שהשתמשו בשרתים ובעובדים המקושרים לשחקנים מושחתים ולגורמים זרים בעלי השפעה עוינת, בשילוב עם מספר רב של אישורים שהודלפו, Dominion אפשרה ברשלנות ליריבים זרים לגשת לנתונים וסיפקה בכוונה גישה לתשתית שלה כדי [שיוכלו] לפקח ולבצע מניפולציה בבחירות”. עוד נטען בקבילה כי מערכות Dominion מופעלות על ידי “תוכנה שפותחה על ידי תאגיד Smartmatic, שהפך ל-Sequoia בארה”ב”. לפי הקבילה, תוכנת Smartmatic פותחה על ידי גורמים זרים במטרה להבטיח שדיקטטור ונצואלה לשעבר, הוגו צ’אבס, לא יפסיד את הבחירות אף פעם.

טענות כלליות נוספות

עדכונים לפי תאריך:

עדכון (19.11): – רודי ג’וליאני טען במסיבת עיתונאים שכינס כי ההכרזה המוקדמת על נצחונו של ג’ו ביידן בבחירות לנשיאות היא תוצאה של “קונספירציה לאומית” של הדמוקרטים. “אין ספק לגבי זה. זה לא היה רעיון פרטי של עשר או 12 ראשים דמוקרטיים. זו תוכנית [כוללת]”. ג’וליאני טען כי לקמפיין יש לפחות עשרה עדים שמוכנים להעיד על הונאת בחירות בשבועה בבית המשפט, אבל שאין הוא יכול לחשוף אותם עד שלא תוגש התביעה, כי זה יסכן את חייהם. ג’וליאני גם טען שיש בידיו כ-1,000 הצהרות בשבועה של אזרחים הטוענים שבוצעו אי-סדירויות שיש בהן “מספיק כדי להפוך את הבחירות”.

עדכון (21.11): ראש ועדת הבחירות הפדרלית (FEC) טריי טריינור, אמר כי ההצהרות בשבועה שמחזיק קמפיין טראמפ מראות כי התקיימה הונאה במהלך הבחירות.

עדכון (25.11): קמפיין טראמפ הודיע כי בתי המחוקקים בפנסילבניה, אריזונה ומישיגן יערכו שימועים ציבוריים. “האינטרס של כולם הוא לברר באופן מלא על אי-סדירויות והונאות בבחירות”, אמר רודי ג’וליאני, “והדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות שימועים ציבוריים, עם עדים, קטעי וידאו, תמונות וראיות אחרות על אי חוקיות בבחירות של ה-3 בנובמבר”. הסנאט של פנסילבניה יערוך את השימוע הראשון שלו היום, 25.11. בתי המחוקקים באריזונה ובמישיגן יערכו שימועים ב-30.11 וב-1.12 בהתאמה. למרות זאת, נראה כי הדובר של דובר בית הנבחרים הרפובליקני במישיגן, סתר זאת באומרו כי במקום שימוע ציבורי, “הצוות המשפטי של הנשיא הוזמן לשלוח הצהרות כתובות”.

מה צפוי לקרות

כיצד תושג הכרעה

בימים הקרובים צפויות להתווסף טענות חדשות לאי סדרים והונאה. מכיוון שטראמפ הודיע שלא ייכנע ולא יודה בהפסד “להצבעות מזויפות ו-Dominion”, הטענות יובילו לקרב משפטי שרק בסופו יוכרז רשמית על הנשיא האמריקני. ראו את אחד התסריטים האפשריים.