כניסה
הרשמה לניוזלטר

איתמר מרכוס, מייסד ומנהל מכון המחקר “מבט לתקשורת פלסטינית” החוקר את העולם הפלסטיני מאז 1996, מסביר את עמדותיהם של בכירים ברשות הפלסטינית בנוגע ליהודים ולישראל. בריאיון הוא אומר כי “הרשות הפלסטינית תשלם משכורות למחבלי חמאס שביצעו את המתקפה של ה-7 באוקטובר”

יובל גומא | 7 בנובמבר 2023 | גיאו-פוליטיקה | 9 דק׳

“אין שום הבדל בין האמונות והיעדים של חמאס לבין אלו של פת”ח של אבו מאזן. ההבדל הוא בטקטיקה בלבד”

"מאז 1996 אנחנו חוקרים את העולם הפלסטיני, את כל מה שהמנהיגים שלהם אומרים ומפרסמים", אומר לי בריאיון איתמר מרכוס, מייסד ומנהל מכון המחקר "מבט לתקשורת פלסטינית". "אנחנו בודקים בכל הרשתות החברתיות את הפרסומים של הארגונים הרשמיים ואלו של האישים הבכירים ואנחנו יודעים מראש איך הם יגיבו לכל אירוע.

"המחקר שערכנו מציג את כל האידיאולוגיה שלהם. אם היינו מראים אותו לאנשים – הם היו חושבים שזאת האידאולוגיה של חמאס, אבל למעשה זו האידאולוגיה של פת"ח. את החומרים הללו אנחנו מעבירים ישירות לקונגרס האמריקני ולחברי פרלמנט בעולם.

"לפני עשר שנים, באירוע יום השנה של הפת"ח, דיבר מוחמד חוסיין, המופתי של ירושלים, שמונה לתפקידו על ידי מחמוד עבאס. הוא ציטט מתוך החדית' – חלק מהמסורת האסלאמית, המכיל אמירות ומעשים של מוחמד. המופתי ציטט משם את התיאור של יום הדין – שעת תחיית המתים, שבה המוסלמים יקומו ויהרגו את היהודים. מתואר שם שהיהודים יתחבאו מאחורי עצים ואבנים, והללו יצעקו ויקראו למוסלמים לבוא להרוג אותם. זהו מקור באסלאם שבעצם אומר שכדי להגיע לגאולה צריך לחסל את כל היהודים. שמענו את התיאור הזה לאורך השנים מהרבה מנהיגי דת מוסלמים בכל העולם, לא רק אצל החמאס. באתר האינטרנט של אחד מבתי הספר המוסלמים מופיע ציור מתוך ספר לימוד. רואים שם יהודי חרדי עם פאות מתחבא מאחורי עץ, וחייל מוסלמי מחפש אותו, והעץ בציור צועק: 'יש יהודי מאחוריי, בוא להרוג אותו'.

מחמוד עבאס, נשיא הרשות הפלסטינית, בראש ישיבת הוועדה המרכזת של תנועת הפת"ח, אוקטובר 2019 | Abbas Momani/AFP via Getty Images

שתפו: