כניסה
הרשמה לניוזלטר

בדיקה שערכנו מגלה שהנייד של חברת "שיאומי" הסינית הנמכר בישראל מחייב אתכם לציית לחוקת המפלגה הקומוניסטית. סימסתם משהו הקשור בזכויות אדם? תצטרכו "לשאת בכל הסיכונים לכך" וייתכן שפרטיכם יועברו לבייג'ינג. דבר דומה גילינו גם במוצרים סיניים נוספים. האם מדובר רק בטעות תמימה או בסיפור גדול יותר?

איל לוינטר | 17 ביוני 2016 | גיאו-פוליטיקה | 14 דק׳

סין מציגה: נייד קומוניסט

״שלום, אני מתעניין בסמארטפונים סיניים״, אמרתי למוכר האדיב, בחור בשנות ה-20 לחייו, שעמד מאחורי דלפק הקבלה בכניסה לאחת החנויות המתמחות במכירת ניידים ״מייד אין צ'יינה״ באזור רמת-גן. במהלך סמול טוק קצר, ואחרי שהוא מציע לי קפה, הוא שולף מהכיס סמארטפון ומחזיק אותו מול הפנים שלי. ״אני משתמש בזה״, הוא אומר על המכשיר של חברת ״וואווי״, יצרנית הסמארטפונים הרביעית בגודלה בעולם. ״זה הפלאפון הכי טוב שקיים״.

״מה עוד יש לך?״ אני מתחמק באלגנטיות. רק חודש לפני כן חשפנו את הקשר של המותג לשירותי הביון הסיניים ולצבא סין. קשה לי לדעת בוודאות מה זה אומר על הסמארטפון הזה, אבל כשראש הסי-איי-אי לשעבר, גנרל מייקל היידן, אישר בראיון שערכתי איתו כי ״וואווי״ עוסקת בריגול, החלטתי להמשיך הלאה.

איור : עובדיה בנישו

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
"לתפיסת האמריקנים, הסנקציות על המתנחלים הן איזשהו ניסיון להזהיר את ישראל שאם היא לא תשתלט על המצב, זה יורחב"

אלעד נבו

פרופ' עמיחי כהן, ראש התוכנית לביטחון ומשפט במכון הישראלי לדמוקרטיה, מסביר בריאיון למגזין אפוק את משמעות הסנקציות שהטילו לאחרונה ארה"ב ומדינות נוספות על מתנחלים ישראלים, ולאן הן עשויות להוביל בהמשך. "הכניסו אותנו לאותה רשימה עם מדינות כמו רוסיה, סין וונצואלה – זה מצב משפיל"

טראמפ ניצח בדרום קרוליינה, מדינת הבית של ניקי היילי

דורון פסקין

הנשיא לשעבר זכה בכ-60% מהקולות והביס את יריבתו, ניקי היילי. עם זאת, היילי הודיעה שתמשיך במרוץ

הונגריה ואיראן סיכמו: מרחיבות את שיתוף הפעולה בין המדינות

דורון פסקין

שרי החוץ של איראן והונגריה ערכו מסיבת עיתונאים משותפת, בה הכריזו על חתימה על "מסמכים אסטרטגיים" ושיתוף פעולה בתחומים כלכליים ומדיניים

ביידן הודיע על 500 סנקציות חדשות נגד רוסיה

דורון פסקין

משרד האוצר האמריקני הצהיר כי "זהו המספר הגדול ביותר של סנקציות שהוטלו מאז הפלישה של רוסיה לאוקראינה"

סומליה מעבירה את השליטה במים הטריטוריאליים שלה לטורקיה

דורון פסקין

השתיים חתמו על הסכם הגנה חדש במסגרתו תקבל טורקיה אחריות כוללת על הגנת השטח הימי של סומליה. מה האינטרסים הגיאו-פוליטיים המעורבים, ומה ירוויח ארדואן מכך?

סין: לפלסטינים יש זכות לעשות שימוש ב"מאבק מזוין" נגד ישראל – לא מדובר בטרור

דורון פסקין

נציג סין אמר את הדברים במהלך היום הרביעי לדיונים בבית הדין הבינלאומי בהאג בנושא "חוקיות הכיבוש הישראלי של שטחים פלסטיניים"

שתפו: