הרשמה לניוזלטר

הרגש והפסיכולוגיה מאחורי רכישת דירה

זאב נחמנזון | 27 במאי 2020 | תוכן שיווקי | 3 דק׳

תרגישו בבית

דירת חלומות. לא לחינם הומצא הביטוי הזה שכולנו מכירים. חלום הוא כלי לביטוי רגשות, תחושות ויצרים. כולנו חולמים ואוהבים לחלום, כמעט כמו שאנחנו אוהבים להגשים. לרכוש דירת חלומות זו הגשמה שלוקחת זמן בדרך כלל, ומלווה במנעד רגשות ומחשבות, שכדאי להכיר מראש.

כל אדם בוגר שלמד משהו בחייו יודע שקנייה, כל קנייה, היא תהליך רגשי. בין אם מדובר במסטיק שאתם קונים כי בא לכם טעם שאתם אוהבים ברגע נתון, חולצה שמצאתם אותה יפה ומחמיאה, טלוויזיה עם עשרות תכונות מתקדמות שלא בהכרח תנצלו אותן. כך עובדים הדברים וכך הם אמורים לעבוד, מהדבר הקטן ביותר ועד הגדול ביותר. גם רכישת דירות למכירה הן חוויה רגשית, מורכבת ומכילה המון חשיבה ופסיכולוגיה בתוכה. מחקרים יעידו שזה לא רציונלי, ומאידך – מדובר בתפיסת חיים נכונה מאד על פי רוב, והנה הסיבות העיקריות:

עם רגשות לא מתווכחים

כפי שכבר ציינו, מאות ואולי אלפי מחקרים שנערכו מראים כי רק במקרים ספורים אנשים יעדיפו לשכור דירה מאשר לרכוש אחת, יידרש מה שיידרש מהם. אם נסתכל על ישראל, כבר עשרות שנים הנתונים מראים כי 70% מאזרחי ישראל הבוגרים הם בעלי דירה. הנתון אמנם לא משתנה, אך אם נסתכל על העובדה שמחירי הדירות רק מאמירים ולהרבה משפחות וזוגות מאד קשה לקנות אחת – מדובר בנתון שמעביר מסר חד משמעי – אנשים מעדיפים לקנות דירה.

וזה בסדר, אפילו בסדר גמור. ההיבט הפסיכולוגי (שאף הוא נחקר במשך שנים) מעיד כי אנשים שבבעלותם דירה רגועים יותר במישור הכלכלי. נכון להיום מחירי הדיור רק עולים, וגם אם העלייה מצטמצמת, עדיין מדובר בנכס, ולמעשה הנכס היחיד שנותן איזשהו עתיד כלכלי. כשאנו הולכים ללמוד באוניברסיטה אנו מחכים לסיום הלימודים, ויודעים שבתום שלוש שנים, או ארבע או שבע – אנו נצא משם אקדמאים עם תואר או שניים. אין זה מעיד על איזו עבודה נמצא וכמה נשתכר, אך השאיפה ברורה. כשאנו קונים דירה אנו יודעים שבעוד עשר או עשרים או אפילו שלושים שנה – אנחנו נסיים את התשלומים ויהיה לנו נכס משלנו ביד. יתרה מזו, השאיפה לסיים את התשלומים ולהישאר עם הדירה מייצרת באנשים תחושת מחויבות למטרה, ואנשים יעשו מעל ומעבר כדי להבטיח את התשלומים במועד. חריצות ואחריות מעולם לא הזיקו. להרגשה המתלווה לרגע שבו מסתיימים התשלומים על הדירה – כנראה שאין תחליף.

חסכון או בטחון

גם גדולי הכלכלנים והיועצים הפיננסיים ערים לכך שלא ניתן לקבוע את העתיד ואת התמורות העשויות להתחולל בו. באופן תיאורטי – גם שוק הנדל”ן עלול להיפגע וכפועל יוצא מחירי הדירות עשויים לרדת. במבחן המציאות דבר כזה לא קרה בשני העשורים האחרונים בישראל. מנגד, קיימת הנחה שמגורים בדירה שכורה וחסכון כספי חודשי יניבו במרוצת השנים הון גדול יותר מול רכישת דירה, או לצורך העניין השקעה של הכסף בתוכניות וקרנות שונות עשויה להביא תשואה גבוהה יותר, אך כפי שכבר צוין בהתחלה – העתיד אינו וודאי, ומנגד רוב רובם של האזרחים במדינה אינם מצליחים לנהל את החיים הפיננסיים שלהם בצורה שוטפת ולייצר את החסכונות האלו, לעתים רבות גם לא באשמתם. די בסיבה זו כדי להשקיע את הכסף, המשאבים והשאיפות בדירה למכירה, ולהתחייב למשהו שבטוח יחזיר לכם או לדורות ההמשך.

השיקולים המקלים

ככל שמתקרבים למרכז הארץ יש פחות דירות למכירה ויותר לשכירה. בתל אביב למשל מספר התושבים הגדול ביותר הגרים בשכירות. ככל שמתרחקים ניתן למצוא דירות מצוינות במחירים אטרקטיביים למדי, שעדיין ממוקמות ביישובים ואזורים נהדרים למגורים. כך בעצם ערך הדירה נשמר ואפשר להשכיר אותה ולהחזיר את ההשקעה די בנקל. נוסף על כך, דירות חדשות למכירה מביאות איתן את הערך של “חדש” ונותנים לכם את החופש לבחור, להתאים ולא להתפשר על החלום של דירה “מהניילונים”, וזה חלום נהדר להגשים.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
“אנשים התומכים ברעיון שהאדם הוא בר-עיצוב רוצים לגזול מאיתנו את החירויות שלנו”

יאן יקיאלק

"בשבועות הראשונים שלי בבית הלבן...

נתי טוקר מדה-מרקר מראיין את מגזין אפוק – הראיון המלא

צוות אפוק

בתחילת אוקטובר החליטה מ', כתבת צעירה מדה-מרקר, להתחזות לעובדת בחברת תרופות ו-ויטמינים...

האמנות העתיקה של הפיכת לימון ללימונדה – על פי האחים רייט

דינה גורדון

סמוך לקיטי הוק שבצפון קרולינה, ב-17 בדצמבר 1903, האחים רייט היו מוכנים לנסות את גלשן הרוח...

רופאים סינים בכירים מודים בקצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג

ג'ניפר זנג

סבב חדש של שיחות טלפון מצמררות מגלה שקצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג...

איך להפוך לבלתי שביר – הסיפור של דיוויד גוגינס

דינה גורדון

זה היה עוד ערב שגרתי בחייה של משפחת גוגינס. בשעה עשר בלילה עזבו אחרוני האורחים את משטח...

“הילדים שלנו לא צריכים להיות מאושרים”

מאיה מזרחי

הפילוסוף ד"ר שמעון אזולאי, מרצה מבוקש המופיע בתוכניות רדיו וטלוויזיה, לא דומה לאף דוקטור לפילוסופיה שרגילים...

נסיך או מפלצת: מה קרה לילדי הדיקטטורים האכזריים בעולם?

מאיה מזרחי

האגדה מספרת שבוקר אחד, בעת שג'וזף סטאלין היה בחדרו, נפלה עליו לפתע רוח השעשוע. "אבדוק את...

האם לימוד מיומנויות הוריד את מערכת החינוך מהנתיב שלה?

מאיה מזרחי

בתי התיישבה לפגישת הזום היומית שלה. זה היה שיעור חשבון בכיתה א' שבו פתרו תרגילים פשוטים....

שתפו: