כניסה
הרשמה לניוזלטר

מצרים עדיין לא הגיבה רשמית על דברי ראש הממשלה נתניהו בדבר הצורך של ישראל לשלוט ב”ציר פילדלפי”. לטענת המצרים, על פי הנספח הצבאי המיוחד של הסכם השלום בין ישראל למצרים משנת 1979, כניסת כוחות צה”ל לאזור חייבת להיעשות בהסכמתה של מצרים

יוני בן מנחם | 2 בינואר 2024 | מחשבות | 2 דק׳

פרשנות: לקראת עימות ישראלי-מצרי בנושא “ציר פילדלפי”?

גורמים מצרים טוענים כי ישראל גיששה בימים האחרונים אצל קהיר כדי לשכנע אותה להגיע להבנות על כניסת כוחות של צה"ל לאזור "ציר פילדלפי" על גבול רצועת עזה עם מצרים. זאת לאחר ההצהרה של ראש הממשלה נתניהו ב-30 בדצמבר כי "אזור ציר פילדלפי חייב להיות תחת השליטה הישראלית".

ישראל נסוגה מרצועת עזה בשנת 2005. במקומה נכנסה לשטח הרש"פ, ואחרי שהיא גורשה על ידי חמאס בשנת 2007 מרצועת עזה, תפס חמאס את אזור "ציר פילדלפי".

לטענת המצרים, על פי הנספח הצבאי המיוחד של הסכם השלום בין ישראל למצרים משנת 1979 שעוסק בפריסת הצבאות של שתי המדינות באזור, כניסת כוחות צה"ל לאזור חייבת להיעשות בהסכמתה של מצרים. מצרים נוטה להתנגד לכך אם ישראל תבקש זאת באופן רשמי, אולם ההערכה בישראל היא כי היא תגלה גמישות בנושא לנוכח הקשרים הביטחוניים ההדוקים בין שתי המדינות. מצרים נעזרה רבות בישראל במלחמתה נגד שלוחת דאע"ש בצפון סיני, שמבצעת פיגועים נגד כוחות הביטחון המצרים.

כוחות צה"ל בפטרול בציר פילדלפי | צילום: DAVID SILVERMAN/AFP via Getty Images

שתפו: