כניסה
הרשמה לניוזלטר

צה”ל סגר לפני שנתיים את היחידה באמ”ן לאיסוף מודיעין ממקורות גלויים הנקראת “חצב”. מדובר בטעות גדולה שגרמה נזק למערכת האיסוף של אמ”ן

יוני בן מנחם | 6 בדצמבר 2023 | מחשבות | 2 דק׳

פרשנות: הרמטכ”ל חייב להורות על פתיחת יחידת “חצב” מחדש

ועדת החקירה שתקום אחרי המלחמה תבדוק את כל הכשלים שהיו במערכת המודיעין הישראלית, שהביאו לכישלון המודיעיני והמבצעי של צה"ל הגדול בכל הזמנים מאז הקמת מדינת ישראל.

הכשל של מערך האיסוף ואגף המחקר באמ"ן הוא ברור וזועק לשמיים. מדובר בליקוי המאורות מודיעיני ענק. אבל השבוע התברר גם כי היה הרבה מידע גלוי באמצעי התקשורת של חמאס, שאם היו אוספים ומנתחים אותו ומצרפים אותו לפסיפס הידיעות מהמקורות האחרים, תמונת המודיעין על ההתקפה הצפויה של חמאס ב-7 באוקטובר הייתה שלמה ובהירה יותר, והייתה שופכת אור רב יותר על הכוונות של חמאס, מה שהיה מאפשר לפרסם התראה בזמן על המתקפה הצפויה.

אחת הדוגמאות לכך היא סדרה ששודרה בטלוויזיה של חמאס במהלך חודש רמאדאן בשנה שעברה, שתיארה התקפה של כוחות הנוח'בה של חמאס על בסיסים צבאיים ישראלים על גבול הרצועה. בתום הסדרה הופיע יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה ואמר: "הסדרה הזו היא חלק בלתי נפרד ממה שאנחנו מכינים. הנשק שהם מייצרים במעבדות ותוכניותיהם ואיסוף המודיעין שלהם, זהה לגמרי להכנה לשחרור והשיבה".

בתמונה: הרמטכ"ל הרצי הלוי | צילום: MAYA ALLERUZZO/POOL/AFP via Getty Images

שתפו: