כניסה
הרשמה לניוזלטר

ביממה האחרונה נפגש יו”ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בסעודיה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. במקביל, משלחת של החמאס (בראשות נציגים מהדרג הבכיר ביותר) נמצאת גם היא בסעודיה

צוות מגזין אפוק | 19 באפריל 2023 | חדשות | 1 דק׳

היחסים בין סעודיה לרשות הפלסטינית מתחממים. האם ישראל תיפגע מכך?

ביממה האחרונה נפגש יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בסעודיה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. במקביל, משלחת של החמאס (בראשות נציגים מהדרג הבכיר ביותר) נמצאת גם היא בסעודיה, דווח בכמה כלי תקשורת, אם כי לא ידוע האם המשלחת תיפגש עם גורמים פוליטיים בממלכה בניסיון להפשיר את היחסים או רק תשתתף בעלייה לרגל למכה (קיימים דיווחים סותרים בנושא). בכל מקרה, הפוקוס המרכזי הוא על היחסים בין סעודיה לפלסטינים והשפעתם על ישראל.

נזכיר שלאחרונה ביקרה משלחת אמריקנית בסעודיה בהובלת הסנאטור האמריקני לינדזי גרהם, במטרה לדון בנורמליזציה בין ישראל לסעודיה. גרהם אמר שממשל ביידן עודד אותו לקיים את הביקור בריאד.

גרהם חזר מהביקור עם מסרים סותרים: מצד אחד הוא הביע אופטימיות שהסעודים מעוניינים לדון בנורמליזציה עם ישראל, אך מנגד היה סקפטי לגבי התקדמות הנושא עד אשר לא ישתפרו היחסים בין סעודיה לארה"ב – דבר שלא בטוח יקרה בקרוב. "ההכרה של ערב הסעודית בישראל תתרחש רק כאשר יורש העצר יאמין שיש לו שותף אמין בארה"ב – שאנחנו (ארה"ב) הולכים להיות שם, לא משנה כמה מאתגר או קשה זה" ("through thick and thin"), אמר גרהם, שהודה: "זה ידרוש מאמצים רבים, אבל שווה לנסות".

אבו מאזן בביקורו בסעודיה ב-2010 עם מלך סעודיה לשעבר עבדאללה | צילום: Omar Rashid/PPO via Getty Images

שתפו: