כניסה
הרשמה לניוזלטר

פרופ' גד יאיר, מרצה וחוקר בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה שבאוניברסיטה העברית, מדבר בריאיון לאפוק על שינויים תפיסתיים בחברה ובחינוך בישראל בעקבות ה-7 באוקטובר

קרן זריהן | 8 בפברואר 2024 | חדשות | 9 דק׳

"ישראל תהיה חברה מיליטריסטית יותר – וזה לא בהכרח דבר רע"

"יש לנו הרבה אשליות שחשוב להתפכח מהן", אומר פרופ' גד יאיר, מרצה וחוקר בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה שבאוניברסיטה העברית. "אחת מהן היא האשליה הכלכלית – הציפייה שלנו היא שברגע שיש לנו השקעה בחברה מסוימת, אז יהיו לנו יחסים טובים איתה ותמיכה חד משמעית שלה. זה מאוד בולט מול טורקיה, למשל. יש איזו הנחה תרבותית שאם ננפוש שם ונשים שם כסף רב, אז טורקיה תתמוך בנו באופן אוטומטי במלחמה; ופעם אחרי פעם אנחנו מתעוררים להפתעה, שכאשר יש מאבק של ישראל כנגד מוסלמים, אז המוסלמים בטורקיה תומכים במוסלמים ולא בישראל.

"התפיסה של שמעון פרס על מזרח תיכון חדש מבוססת על ההנחה ששיתופי פעולה כלכליים בתוך מדינות המזרח התיכון, ייצבו מזרח תיכון חדש שאין בו מלחמות. אל מול תפיסות רדיקליות באסלאם שמצפות להשמדתה של ישראל, ההנחה הזו באמת לא מציאותית. לא משנה כמה ניסע לטורקיה, בסוף היום יש כאן התנגשות בין ציוויליזציות. האסלאם מצופף שורות, וישראל תמיד תהיה מוקצית מחמת המיאוס או לכל היותר נסבלת. אבל 50 שנה אחרי השלום עם מצרים, את לא רואה מצרים מבקרים בתל אביב או בהר הבית".

פרופ' יאיר ניהל את "המכון לחקר הטיפוח בחינוך" (2018-2011) באוניברסיטה העברית. במסגרת מחקריו פיתח את התיאוריה של טראומה תרבותית, והראה כיצד עבר טראומטי משפיע על תרבות היומיום.

לוחמי צה"ל פועלים ברצועת עזה | דובר צה"ל

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
הוסר המכשול האחרון להצטרפות שוודיה לנאט"ו

דורון פסקין

לאחר חודשים של עיכובים, הונגריה אישרה את הצטרפותה של שוודיה לנאט"ו. חברותה של המדינה הנורדית תושלם פורמלית בתוך ימים ספורים

ראש ממשלת הרשות הפלסטינית הודיע על התפטרות הממשלה: "נשארנו נאמנים לשהידים ולאסירים"

דורון פסקין

מוחמד אשתייה הגיש לנשיא הרש"פ אבו מאזן הודעה בכתב על התפטרות ממשלתו, כחלק מהשינויים ברשות על רקע המלחמה, ודרישות הממשל האמריקני להקמת רשות פלסטינית "מחודשת"

הפגנת ענק בברזיל בתמיכה בנשיא לשעבר – וגם בישראל

דורון פסקין

במהלך הפגנת תמיכה בבולסונארו שנערכה אתמול בסאו פאולו הונפו דגלי ישראל, בין היתר על ידי בולסונארו עצמו

"לתפיסת האמריקנים, הסנקציות על המתנחלים הן איזשהו ניסיון להזהיר את ישראל שאם היא לא תשתלט על המצב, זה יורחב"

אלעד נבו

פרופ' עמיחי כהן, ראש התוכנית לביטחון ומשפט במכון הישראלי לדמוקרטיה, מסביר בריאיון למגזין אפוק את משמעות הסנקציות שהטילו לאחרונה ארה"ב ומדינות נוספות על מתנחלים ישראלים, ולאן הן עשויות להוביל בהמשך. "הכניסו אותנו לאותה רשימה עם מדינות כמו רוסיה, סין וונצואלה – זה מצב משפיל"

טראמפ ניצח בדרום קרוליינה, מדינת הבית של ניקי היילי

דורון פסקין

הנשיא לשעבר זכה בכ-60% מהקולות והביס את יריבתו, ניקי היילי. עם זאת, היילי הודיעה שתמשיך במרוץ

הונגריה ואיראן סיכמו: מרחיבות את שיתוף הפעולה בין המדינות

דורון פסקין

שרי החוץ של איראן והונגריה ערכו מסיבת עיתונאים משותפת, בה הכריזו על חתימה על "מסמכים אסטרטגיים" ושיתוף פעולה בתחומים כלכליים ומדיניים

שתפו: