כניסה
הרשמה לניוזלטר

סנאטורים אמריקנים מלינים כי הנשיא עוקף את הקונגרס באמצעות "הצהרת חירום" שנעשה בה שימוש רק 18 פעמים במשך כמעט 50 שנה

קרן זריהן | 31 בינואר 2024 | גיאו-פוליטיקה | 2 דק׳

כיצד ביידן מספק נשק לישראל?

סנאטורים דמוקרטים מאשימים את ממשל ביידן, בנקיטת צעדים "חריגים ביותר" על מנת להמשיך לשלוח נשק לצבא ישראל מבלי לנהל את העברות הנשק על ידי הקונגרס. ב-26 בינואר, הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן ונציג בית הנבחרים הדמוקרטי ג'ים מקגוברן שלחו מכתב חתום על ידי 17 סנאטורים ונציגים דמוקרטים אחרים מבית הנבחרים, כולל הסנאטור ברני סנדרס העצמאי, בדרישה להסביר את הרציונל של ממשל ביידן לספק נשק לישראל מבלי ליידע את הקונגרס באופן מלא.

חוק בקרת ייצוא הנשק (AECA) מחייב בדרך כלל ממשל נשיאותי להודיע לקונגרס על העברות נשק למדינות זרות, ולאפשר לקונגרס זמן כדי לבחון את העברות הנשק המוצעות. משרד החוץ האמריקני עקף את הליך ההודעה לקונגרס כדי לספק נשק לישראל בשבועות האחרונים, תוך ציון החרגה ב-AECA, המאפשרת למזכיר המדינה לדלג על תהליך ההודעה אם הוא סבור שיש מצב חירום הדורש העברת נשק מיידית.

"זה מאוד חריג שהנשיא עוקף את הפיקוח של הקונגרס באמצעות הצהרת חירום. למעשה, מאז נחקק חוק ה-AECA, נעשה שימוש בסמכות להכרזת חירום רק 18 פעמים במשך כמעט 50 שנה", נכתב במכתב מה-26 בינואר. "בחודש אחד, הממשל השתמש בסמכות פעמיים: תחילה כדי לאשר מכירה של כמעט 14 אלף פגזי 120 מ"מ של תחמושת לטנקים בשווי של יותר מ-106 מיליון דולר, ולאחר מכן כדי לאשר מכירת מרעומים, תח"ל (תחמיש לירי) ומטענים בשווי 147.5 מיליון דולר, המאפשרים שימוש בפגזי 155 מ"מ".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מגיע לבית הלבן בוושינגטון, 19 בספטמבר 2023 | צילום: Drew Angerer/Getty Images

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
ביידן: "התקווה שלי היא שעד יום שני הבא תהיה לנו הפסקת אש"

אורן שלום

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי הוא מקווה שעד סוף השבוע ניתן יהיה להשיג הסכמה לשחרור החטופים על ידי חמאס בתמורה לאסירים בישראל

הוסר המכשול האחרון להצטרפות שוודיה לנאט"ו

דורון פסקין

לאחר חודשים של עיכובים, הונגריה אישרה את הצטרפותה של שוודיה לנאט"ו. חברותה של המדינה הנורדית תושלם פורמלית בתוך ימים ספורים

ראש ממשלת הרשות הפלסטינית הודיע על התפטרות הממשלה: "נשארנו נאמנים לשהידים ולאסירים"

דורון פסקין

מוחמד אשתייה הגיש לנשיא הרש"פ אבו מאזן הודעה בכתב על התפטרות ממשלתו, כחלק מהשינויים ברשות על רקע המלחמה, ודרישות הממשל האמריקני להקמת רשות פלסטינית "מחודשת"

הפגנת ענק בברזיל בתמיכה בנשיא לשעבר – וגם בישראל

דורון פסקין

במהלך הפגנת תמיכה בבולסונארו שנערכה אתמול בסאו פאולו הונפו דגלי ישראל, בין היתר על ידי בולסונארו עצמו

"לתפיסת האמריקנים, הסנקציות על המתנחלים הן איזשהו ניסיון להזהיר את ישראל שאם היא לא תשתלט על המצב, זה יורחב"

אלעד נבו

פרופ' עמיחי כהן, ראש התוכנית לביטחון ומשפט במכון הישראלי לדמוקרטיה, מסביר בריאיון למגזין אפוק את משמעות הסנקציות שהטילו לאחרונה ארה"ב ומדינות נוספות על מתנחלים ישראלים, ולאן הן עשויות להוביל בהמשך. "הכניסו אותנו לאותה רשימה עם מדינות כמו רוסיה, סין וונצואלה – זה מצב משפיל"

טראמפ ניצח בדרום קרוליינה, מדינת הבית של ניקי היילי

דורון פסקין

הנשיא לשעבר זכה בכ-60% מהקולות והביס את יריבתו, ניקי היילי. עם זאת, היילי הודיעה שתמשיך במרוץ

שתפו: