הרשמה לניוזלטר

הוא כונה על ידי המשטר הצפון קוריאני "הדיפלומט הטוב והמבריק ביותר", ניהל את הקשרים הכלכליים והפוליטיים בין צפון קוריאה ואנגליה ואפילו ליווה את אחיו של קים ג'ונג און למופע של אריק קלפטון. אבל מאז שערק הוא הפך למטרה מספר אחת של הדיקטטורה. ריאיון מיוחד עם תֵאה יוֹנג-הוֹ על חופש, קומוניזם והחיים במעמד הגבוה בצפון קוריאה

שֶלי ג'אנג | 11 בספטמבר 2019 | גיאו-פוליטיקה | 8 דק׳

"אני משמש כמטרה מספר אחת של המשטר הקוריאני"

בשנת 2015 נשלחה סדרה של מיילים מוצפנים מצפון קוריאה לשגרירות שלה בלונדון. המיילים הסודיים הכילו שורת הוראות סדורות לרגל ביקורו באנגליה של אורח מיוחד מהאצולה הצפון קוריאנית: קים ג'ונג צ'ול – נגן גיטרה נלהב ואחיו הבכור של דיקטטור צפון קוריאה, קים ג'ונג און.

מי שקיבל את המיילים היה תאה יונג-הו, הדיפלומט השני בדרגתו בשגרירות צפון קוריאה בלונדון. ההוראות קבעו כי עליו לרכוש שישה כרטיסים למופע של אריק קלפטון שנערך בהיכל בעיר, להזמין שתי סוויטות במלון יוקרה ומקומות במסעדות נחשבות. לאחר שנחת האח התלווה אליו תאה לביקורו בלונדון שכלל, בין היתר, מהלומות על דלתה של חנות מוסיקה מפורסמת שהאח דרש שיפתחו עבורו בשעת לילה מאוחרת.

תאה חשף את הסיפור בספרו "כתב סתרים מהמזכירות בקומה השלישית" שפרסם בסינית לאחר שערק ב-2016 מצפון קוריאה. הספר חשף את חייהם של אנשי החברה הגבוהה בדיקטטורה הסגורה בעולם. פגשתי את תאה ב"פורום אוסלו לחופש" שנערך בנורבגיה כדי להבין את סיפור עריקתו ולשוחח על "הקופסה השחורה" שנקראת החברה הגבוהה של צפון קוריאה.

מה היה תפקידך בשגרירות צפון קוריאה?

"עד קיץ 2016 הייתי סגן השגריר בשגרירות צפון קוריאה בלונדון".

תֵאה יוֹנג-הו בוועדה ליחסי חוץ של הקונגרס האמריקני | Samira Bouaou/The Epoch Times

ומה היו התפקידים שלך בתור סגן השגריר?

"בעיקרון, הייתי אחראי על היחסים בין צפון קוריאה ובין אנגליה, כולל יחסים כלכליים ותרבותיים".

נולדת וגדלת בצפון קוריאה. האמנת במשטר הצפון קוריאני?

"בוודאי. הייתי מאמין אדוק במערכת של צפון קוריאה. בבית הספר לימדו אותי שצפון קוריאה היא גן העדן הסוציאליסטי היחיד בעולם".

גן העדן הסוציאליסטי היחיד?

"כן, בדיוק כך, האמנתי בכל ליבי במה שלימדו וחינכו אותי".

אתה זוכר מה היה הקשר הראשון שלך עם העולם שבחוץ?

"כן. הוא התחיל כששהיתי בסין. אבל מכיוון שבסין שולטת המפלגה הקומוניסטית הסינית, המנטליות והפילוסופיה היו בערך אותו דבר כמו בצפון קוריאה. לכן לא היו לי ספקות באשר לקומוניזם או לסוציאליזם".

תאה הוא בוגר אוניברסיטת פיונג-יאנג ללימודי חוץ. ב-1988, לאחר שהצטרף למפלגת הפועלים של קוריאה – המפלגה השלטת – הוא החל לעבוד במשרד החוץ. ספקות ראשונים לגבי הקומוניזם הצפון קוריאני החלו לנקר בראשו רק כעבור שמונה שנים, כאשר הוצב לראשונה בתפקיד דיפלומטי מחוץ לצפון קוריאה וסין – בדנמרק.

בשנות ה-90 סבלה צפון קוריאה מרעב חמור. תאה היה בטוח שהרעב נגרם מאסון טבע, וכי הנהגת המדינה עושה כל שביכולתה לפתור את הבעיה. ולמראית עין כך היה – כל הדיפלומטים הצפון קוריאנים שהוצבו בחו"ל קיבלו הנחיה לבקש סיוע מזון מהממשלות המארחות אותם. תאה פנה למשרד החוץ הדני ששמח לסייע אבל גם הפנה אליו שאלות: מדוע בזמן שאנשים בצפון קוריאה גוועים ברעב, מנהיג המדינה ממשיך לבזבז כספים על פיתוח תוכנית גרעין ועל הקמת מוזיאון לאביו?

השאלות גרמו לתאה להתחיל לפקפק במציאות שהכיר ולפתח ספקות שהלכו והתחזקו כאשר נחתו בדנמרק משלחות מצפון קוריאה במטרה לרכוש פרות. אבל הפרות לא נרכשו עבור הציבור הרעב, אלא לשימושה של משפחת קים – שהחזיקה בדיאטת מוצרי חלב ובשר בקר. משלחות נוספות רכשו בירות עבור החברה הגבוהה בצפון קוריאה – ל"תפארת" השוויון הסוציאליסטי.

"בדנמרק ראיתי עולם חדש. מה שלימדו אותי בצפון קוריאה היה שרק מערכת סוציאליסטית יכולה להעניק רווחה חברתית לאנשים. אבל מערכת הרווחה בדנמרק הייתה הרבה יותר טובה ממה שהיה קיים בצפון קוריאה", הוא אומר.

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און מבקר באתר בניה בפיונג-יאנג | STR/AFP/Getty Images

"זה גרם לי לחשוב ולנתח לעומק את השיטה הקפיטליסטית. התחלתי לנתח את העולם החדש ולמדתי שגם השיטה הקפיטליסטית יכולה להעניק רווחה חברתית לאזרחים, והיא טובה יותר מהשיטה של המדינות הסוציאליסטיות שמאוחר יותר למדתי להטיל בהן ספק. הבנתי שהחברה יכולה לתאם בין הדרישות השונות של הציבור באמצעות דמוקרטיה. בתור אדם שמאמין בקומוניזם בכל ליבו זה היה ממש שוק עבורי".

בוא נחזור לחייך בפיונג-יאנג. האם היית חלק מהחברה הגבוהה שם?

"כן".

איך היו החיים שם? לאנשים מהמעמד הגבוה יש חופש או שעוקבים אחריהם? 

"הם תחת מעקב ממשי. בשיטה הצפון קוריאנית, ככל שאתה במעמד גבוה יותר יש לך פחות חופש. כל המנהיגים בצפון קוריאה נמצאים תחת מעקב צמוד ויש להם פחות חופש. עם זאת באותו הזמן יש להם יותר זכויות של כוח או הטבות כלכליות. אבל באשר לחופש, יש להם פחות חופש מאשר לאנשים חסרי המעמד בצפון קוריאה".

איך זה מתבטא? מותר שיהיו לך, למשל, חיים חומריים טובים יותר כל עוד אתה לא חורג מהמקובל?

"כן, בדיוק. כל אדם בצפון קוריאה שם לעצמו גבול בראש, כך שזה בלתי אפשרי להיפתח לאנשים אחרים. מי שנתפס בתור אדם הממורמר מהמצב החברתי, הופך מיד למטרה למאסר ולשליחה לכלא או אפילו למחנות כליאה (Prison camps)".

אז אף פעם לא יכולת לספר לאנשים אחרים מה אתה חושב. 

"לא, לא. חבריי ללימודים הוצבו לתקופות ארוכות במדינות זרות. הם כולם שתקו".

ואז הגעת לדנמרק וראית מה דמוקרטיה באמת נותנת לאנשים. האם לדיפלומטים אחרים הייתה חוויה דומה? 

"הייתה להם אותה חוויה, אם כי מעולם לא סיפרנו עליה זה לזה, מעולם לא שיתפנו. מעולם לא שאלתי שאלה בסגנון 'מה אתה חושב על השיטה הקפיטליסטית או על מערכת הרווחה'. לא שאלנו שאלות כאלו".

כלומר, אפילו כשיצאתם מחוץ לצפון קוריאה עדיין פחדתם לדבר על זה. 

"נכון. צפון קוריאה היא חברה שאין בה תקשורת פתוחה בקרב האנשים. אנשים לא מפחדים מהמשטר, אלא אחד מהשני, כי אף אחד לא יכול לדעת מי ילשין עליו למשטר וידווח על הרעיונות או על המחשבות שלו. כך שכל אחד שותק ולא מספר מה הוא באמת חושב. כל אדם יודע שברגע שתשאל את השאלות האלו תהפוך מיד למטרה לרדיפה. זו הסיבה. וזה ידוע לכולם בצפון קוריאה".

נשמע שלערוק זה עסק מסוכן.

"ברור שזה מסוכן. בשבילי זה לא היה מסוכן כל כך אבל בשביל כל אדם רגיל מצפון קוריאה זה ממש מסוכן בגלל שחיילים יכולים פשוט לירות ולהרוג אותך כשאתה חוצה את הנהרות לסין".

תוכנית העריקה

תוכנית העריקה של תאה החלה להירקם במוחו כשהוצב באנגליה עם משפחתו – אשתו ושני בניו, אבל רק עם בן אחד בכל פעם. דיפלומטים צפון קוריאנים לא הורשו לשהות עם כל בני משפחתם בחו"ל. תמיד מישהו נאלץ להישאר בצפון קוריאה בתור בן ערובה.

בניו, שנהנו מהחופש המערבי, החלו לאתגר אותו בשאלות: מדוע אין יוטיוב בצפון קוריאה? מדוע המשטר לא מאפשר להשתמש באינטרנט אפילו לצרכי לימוד? אחת לתקופה הוא חזר איתם לצפון קוריאה, אבל הקפיד להבהיר להם שלא יספרו לחבריהם בבית הספר את האמת על מה שראו. שלא יספרו על נפלאות החופש באנגליה, על האינטרנט ועל המזון העשיר בשפע. זה יהיה מסוכן מדי עבורם, ועבורו.

למזלו, ב-2014 החליט קים ג'ונג און לשנות את המדיניות והתיר למשפחות של דיפלומטים לשהות ביחד בחו"ל. תאה ניצל את ההזדמנות וב-2016 ערק עם אשתו ובניו.

שמעתי שלפני שערקת המשטר הצפון קוריאני כינה אותך "הדיפלומט הטוב והמבריק ביותר". אחרי שערקת הם הודו במה שקרה?

"כן".

מה הם אמרו?

"הם אמרו שאני פושע וזו הסיבה לעריקה שלי לעולם החופשי".

נותרה לך משפחה בצפון קוריאה? 

"כן, אחי, אחותי וכל הקרובים עדיין בצפון קוריאה".

אתה יודע מה קרה להם?

"אין קו טלפון בין-לאומי לצפון קוריאה, כך שאני מנותק לחלוטין מכל המשפחה".

זה בטח קשה לך. 

"לפעמים זה קשה, אבל אין ברירה, אין אפשרות אחרת".

תאה לא מודה באפשרות שקרוביו שוהים כעת במחנה עבודה. ייתכן שמדובר במעמסה מנטלית קשה מדי עליו.

האם פחדת לערוק?

"כן".

אני רואה שאתה נוסע עם שומר צמוד.

"נכון".

היו ניסיונות לאיים על חייך?

"מה שברור בוודאות זה שאני משמש בתור מטרה מספר אחת של המשטר הצפון קוריאני. זו הסיבה שכאשר אני בדרום קוריאה הממשלה הדרום קוריאנית מגינה עליי, וכאשר אני נוסע מחוץ לדרום קוריאה, המדינות המארחות אותי לוקחות אחריות על הגנתי".

אתה "המטרה מספר אחת" בגלל הדרגה שלך?

"בגלל הדרגה שלי וגם כי אני מבקר חריף של השיטה הצפון קוריאנית. הרבה מעמיתי בדרגה דומה שותקים ולא אוהבים להופיע בתקשורת. אין להם נוכחות והם לא משתתפים באירועים פומביים. אבל אני שונה, וזו הסיבה שבגללה המשטר הצפון קוריאני מתעב אותי כל כך".

]Justin Tallis/AFP/Getty Images[

אם כך, מדוע אתה עושה את זה?

"אני עושה זאת כי אני חושב שזה חסר משמעות להמתין לקריסתה של השיטה הצפון קוריאנית. אני חושב שמישהו חייב לעשות משהו ועליי לעשות משהו כדי ליצור שינוי עכשיו. אם כולם רק יחכו לנס שיקרה, אולי הנס לא יקרה".

אני רוצה לשאול אותך קצת על הקשרים שבין המשטר הסיני למשטר של צפון קוריאה. מה קורה שם? 

"סין ממשיכה לתמוך במשטר של צפון קוריאה. כל העריקים הצפון קוריאנים שנתפסו בסין, למשל, נתפסו על ידי המשטר הסיני. אמנם בעיית הפליטים היא בעיה כללית וחמורה בכל העולם, אבל פליטים מצפון קוריאה צריכים לקבל בסין טיפול שונה משאר הפליטים בגלל שדרום קוריאה מוכנה לקבל אותם. סין בסך הכול צריכה להתיר להם להמשיך בדרכם לדרום קוריאה.

"המשטר הצפון קוריאני הלא אנושי מתקיים בגלל התמיכה של הסינים. אני מקווה שיום אחד סין תהיה דמוקרטית. אם סין תהיה חופשית ודמוקרטית, זה יתרום רבות לשלום, לחופש ולדמוקרטיה בעולם. ולמחרת היום גם צפון קוריאה תהיה מדינה דמוקרטית וחופשית. אין לי ספק בכך".

כלומר, המשטר הצפון קוריאני לא יוכל לשרוד בלי המשטר הסיני.

"לעולם לא".

מה אתה עושה בימים אלה בעניין המשטר הצפון קוריאני?

"אני מתכוון לחנך את המעמד הגבוה בצפון קוריאה באמצעות האינטרנט. יש כיום בערך מאה צפון קוריאנים העובדים מחוץ למדינה. לכולם יש טלפונים חכמים וגישה ליו-טיוב ולאינטרנט. אני רוצה להעביר להם דרך האינטרנט את הרעיונות הבסיסיים של חופש, זכויות אדם ודמוקרטיה, כך שצעד אחר צעד יחול שינוי במחשבתם. זה לא יקרה ביום אחד. אני חושב שתהליך ארוך שכזה יחולל שינוי יום אחד".

מה לגבי פנים צפון קוריאה?

"אני חושב שהדרך היחידה להאיץ את תהליך קריסת המשטר בצפון קוריאה הוא שעוד ועוד אנשים יערקו ממנה. זו הדרך היעילה והשקטה ביותר להביא לקריסת השיטה הזאת. אנשים מחוץ לצפון קוריאה צריכים להתאחד כדי לתמוך במסעם של העריקים הצפון קוריאנים לדרום קוריאה. והעולם צריך להתאחד כדי לעצור את הממשלה הסינית מלגרש אותם חזרה".

* שלי ג'אנג (Shelley Zhang) היא עיתונאית בערוץ China Uncensored המשדר תוכנית קבועה ביוטיוב בנושא סין ומשתף פעולה עם אפוק טיימס.

שתפו את הכתבה:

"אני משמש כמטרה מספר אחת של המשטר הקוריאני"

הוא כונה על ידי המשטר הצפון קוריאני "הדיפלומט הטוב והמבריק ביותר", ניהל את הקשרים הכלכליים והפוליטיים בין צפון קוריאה ואנגליה ואפילו ליווה את אחיו של קים ג'ונג און למופע של אריק קלפטון. אבל מאז שערק הוא הפך למטרה מספר אחת של הדיקטטורה. ריאיון מיוחד עם תֵאה יוֹנג-הוֹ על חופש, קומוניזם והחיים במעמד הגבוה בצפון קוריאה

שֶלי ג'אנג | 11 בספטמבר 2019 | גיאו-פוליטיקה | 3 דק׳

תֵאה יוֹנג-הו | Samira Bouaou/The Epoch Times

בשנת 2015 נשלחה סדרה של מיילים מוצפנים מצפון קוריאה לשגרירות שלה בלונדון. המיילים הסודיים הכילו שורת הוראות סדורות לרגל ביקורו באנגליה של אורח מיוחד מהאצולה הצפון קוריאנית: קים ג'ונג צ'ול – נגן גיטרה נלהב ואחיו הבכור של דיקטטור צפון קוריאה, קים ג'ונג און.

מי שקיבל את המיילים היה תאה יונג-הו, הדיפלומט השני בדרגתו בשגרירות צפון קוריאה בלונדון. ההוראות קבעו כי עליו לרכוש שישה כרטיסים למופע של אריק קלפטון שנערך בהיכל בעיר, להזמין שתי סוויטות במלון יוקרה ומקומות במסעדות נחשבות. לאחר שנחת האח התלווה אליו תאה לביקורו בלונדון שכלל, בין היתר, מהלומות על דלתה של חנות מוסיקה מפורסמת שהאח דרש שיפתחו עבורו בשעת לילה מאוחרת.

תאה חשף את הסיפור בספרו "כתב סתרים מהמזכירות בקומה השלישית" שפרסם בסינית לאחר שערק ב-2016 מצפון קוריאה. הספר חשף את חייהם של אנשי החברה הגבוהה בדיקטטורה הסגורה בעולם. פגשתי את תאה ב"פורום אוסלו לחופש" שנערך בנורבגיה כדי להבין את סיפור עריקתו ולשוחח על "הקופסה השחורה" שנקראת החברה הגבוהה של צפון קוריאה.

מה היה תפקידך בשגרירות צפון קוריאה?

"עד קיץ 2016 הייתי סגן השגריר בשגרירות צפון קוריאה בלונדון".

תֵאה יוֹנג-הו בוועדה ליחסי חוץ של הקונגרס האמריקני | Samira Bouaou/The Epoch Times

ומה היו התפקידים שלך בתור סגן השגריר?

"בעיקרון, הייתי אחראי על היחסים בין צפון קוריאה ובין אנגליה, כולל יחסים כלכליים ותרבותיים".

נולדת וגדלת בצפון קוריאה. האמנת במשטר הצפון קוריאני?

"בוודאי. הייתי מאמין אדוק במערכת של צפון קוריאה. בבית הספר לימדו אותי שצפון קוריאה היא גן העדן הסוציאליסטי היחיד בעולם".

גן העדן הסוציאליסטי היחיד?

"כן, בדיוק כך, האמנתי בכל ליבי במה שלימדו וחינכו אותי".

אתה זוכר מה היה הקשר הראשון שלך עם העולם שבחוץ?

"כן. הוא התחיל כששהיתי בסין. אבל מכיוון שבסין שולטת המפלגה הקומוניסטית הסינית, המנטליות והפילוסופיה היו בערך אותו דבר כמו בצפון קוריאה. לכן לא היו לי ספקות באשר לקומוניזם או לסוציאליזם".

תאה הוא בוגר אוניברסיטת פיונג-יאנג ללימודי חוץ. ב-1988, לאחר שהצטרף למפלגת הפועלים של קוריאה – המפלגה השלטת – הוא החל לעבוד במשרד החוץ. ספקות ראשונים לגבי הקומוניזם הצפון קוריאני החלו לנקר בראשו רק כעבור שמונה שנים, כאשר הוצב לראשונה בתפקיד דיפלומטי מחוץ לצפון קוריאה וסין – בדנמרק.

בשנות ה-90 סבלה צפון קוריאה מרעב חמור. תאה היה בטוח שהרעב נגרם מאסון טבע, וכי הנהגת המדינה עושה כל שביכולתה לפתור את הבעיה. ולמראית עין כך היה – כל הדיפלומטים הצפון קוריאנים שהוצבו בחו"ל קיבלו הנחיה לבקש סיוע מזון מהממשלות המארחות אותם. תאה פנה למשרד החוץ הדני ששמח לסייע אבל גם הפנה אליו שאלות: מדוע בזמן שאנשים בצפון קוריאה גוועים ברעב, מנהיג המדינה ממשיך לבזבז כספים על פיתוח תוכנית גרעין ועל הקמת מוזיאון לאביו?

השאלות גרמו לתאה להתחיל לפקפק במציאות שהכיר ולפתח ספקות שהלכו והתחזקו כאשר נחתו בדנמרק משלחות מצפון קוריאה במטרה לרכוש פרות. אבל הפרות לא נרכשו עבור הציבור הרעב, אלא לשימושה של משפחת קים – שהחזיקה בדיאטת מוצרי חלב ובשר בקר. משלחות נוספות רכשו בירות עבור החברה הגבוהה בצפון קוריאה – ל"תפארת" השוויון הסוציאליסטי.

"בדנמרק ראיתי עולם חדש. מה שלימדו אותי בצפון קוריאה היה שרק מערכת סוציאליסטית יכולה להעניק רווחה חברתית לאנשים. אבל מערכת הרווחה בדנמרק הייתה הרבה יותר טובה ממה שהיה קיים בצפון קוריאה", הוא אומר.

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און מבקר באתר בניה בפיונג-יאנג | STR/AFP/Getty Images

"זה גרם לי לחשוב ולנתח לעומק את השיטה הקפיטליסטית. התחלתי לנתח את העולם החדש ולמדתי שגם השיטה הקפיטליסטית יכולה להעניק רווחה חברתית לאזרחים, והיא טובה יותר מהשיטה של המדינות הסוציאליסטיות שמאוחר יותר למדתי להטיל בהן ספק. הבנתי שהחברה יכולה לתאם בין הדרישות השונות של הציבור באמצעות דמוקרטיה. בתור אדם שמאמין בקומוניזם בכל ליבו זה היה ממש שוק עבורי".

בוא נחזור לחייך בפיונג-יאנג. האם היית חלק מהחברה הגבוהה שם?

"כן".

איך היו החיים שם? לאנשים מהמעמד הגבוה יש חופש או שעוקבים אחריהם? 

"הם תחת מעקב ממשי. בשיטה הצפון קוריאנית, ככל שאתה במעמד גבוה יותר יש לך פחות חופש. כל המנהיגים בצפון קוריאה נמצאים תחת מעקב צמוד ויש להם פחות חופש. עם זאת באותו הזמן יש להם יותר זכויות של כוח או הטבות כלכליות. אבל באשר לחופש, יש להם פחות חופש מאשר לאנשים חסרי המעמד בצפון קוריאה".

איך זה מתבטא? מותר שיהיו לך, למשל, חיים חומריים טובים יותר כל עוד אתה לא חורג מהמקובל?

"כן, בדיוק. כל אדם בצפון קוריאה שם לעצמו גבול בראש, כך שזה בלתי אפשרי להיפתח לאנשים אחרים. מי שנתפס בתור אדם הממורמר מהמצב החברתי, הופך מיד למטרה למאסר ולשליחה לכלא או אפילו למחנות כליאה (Prison camps)".

אז אף פעם לא יכולת לספר לאנשים אחרים מה אתה חושב. 

"לא, לא. חבריי ללימודים הוצבו לתקופות ארוכות במדינות זרות. הם כולם שתקו".

ואז הגעת לדנמרק וראית מה דמוקרטיה באמת נותנת לאנשים. האם לדיפלומטים אחרים הייתה חוויה דומה? 

"הייתה להם אותה חוויה, אם כי מעולם לא סיפרנו עליה זה לזה, מעולם לא שיתפנו. מעולם לא שאלתי שאלה בסגנון 'מה אתה חושב על השיטה הקפיטליסטית או על מערכת הרווחה'. לא שאלנו שאלות כאלו".

כלומר, אפילו כשיצאתם מחוץ לצפון קוריאה עדיין פחדתם לדבר על זה. 

"נכון. צפון קוריאה היא חברה שאין בה תקשורת פתוחה בקרב האנשים. אנשים לא מפחדים מהמשטר, אלא אחד מהשני, כי אף אחד לא יכול לדעת מי ילשין עליו למשטר וידווח על הרעיונות או על המחשבות שלו. כך שכל אחד שותק ולא מספר מה הוא באמת חושב. כל אדם יודע שברגע שתשאל את השאלות האלו תהפוך מיד למטרה לרדיפה. זו הסיבה. וזה ידוע לכולם בצפון קוריאה".

נשמע שלערוק זה עסק מסוכן.

"ברור שזה מסוכן. בשבילי זה לא היה מסוכן כל כך אבל בשביל כל אדם רגיל מצפון קוריאה זה ממש מסוכן בגלל שחיילים יכולים פשוט לירות ולהרוג אותך כשאתה חוצה את הנהרות לסין".

תוכנית העריקה

תוכנית העריקה של תאה החלה להירקם במוחו כשהוצב באנגליה עם משפחתו – אשתו ושני בניו, אבל רק עם בן אחד בכל פעם. דיפלומטים צפון קוריאנים לא הורשו לשהות עם כל בני משפחתם בחו"ל. תמיד מישהו נאלץ להישאר בצפון קוריאה בתור בן ערובה.

בניו, שנהנו מהחופש המערבי, החלו לאתגר אותו בשאלות: מדוע אין יוטיוב בצפון קוריאה? מדוע המשטר לא מאפשר להשתמש באינטרנט אפילו לצרכי לימוד? אחת לתקופה הוא חזר איתם לצפון קוריאה, אבל הקפיד להבהיר להם שלא יספרו לחבריהם בבית הספר את האמת על מה שראו. שלא יספרו על נפלאות החופש באנגליה, על האינטרנט ועל המזון העשיר בשפע. זה יהיה מסוכן מדי עבורם, ועבורו.

למזלו, ב-2014 החליט קים ג'ונג און לשנות את המדיניות והתיר למשפחות של דיפלומטים לשהות ביחד בחו"ל. תאה ניצל את ההזדמנות וב-2016 ערק עם אשתו ובניו.

שמעתי שלפני שערקת המשטר הצפון קוריאני כינה אותך "הדיפלומט הטוב והמבריק ביותר". אחרי שערקת הם הודו במה שקרה?

"כן".

מה הם אמרו?

"הם אמרו שאני פושע וזו הסיבה לעריקה שלי לעולם החופשי".

נותרה לך משפחה בצפון קוריאה? 

"כן, אחי, אחותי וכל הקרובים עדיין בצפון קוריאה".

אתה יודע מה קרה להם?

"אין קו טלפון בין-לאומי לצפון קוריאה, כך שאני מנותק לחלוטין מכל המשפחה".

זה בטח קשה לך. 

"לפעמים זה קשה, אבל אין ברירה, אין אפשרות אחרת".

תאה לא מודה באפשרות שקרוביו שוהים כעת במחנה עבודה. ייתכן שמדובר במעמסה מנטלית קשה מדי עליו.

האם פחדת לערוק?

"כן".

אני רואה שאתה נוסע עם שומר צמוד.

"נכון".

היו ניסיונות לאיים על חייך?

"מה שברור בוודאות זה שאני משמש בתור מטרה מספר אחת של המשטר הצפון קוריאני. זו הסיבה שכאשר אני בדרום קוריאה הממשלה הדרום קוריאנית מגינה עליי, וכאשר אני נוסע מחוץ לדרום קוריאה, המדינות המארחות אותי לוקחות אחריות על הגנתי".

אתה "המטרה מספר אחת" בגלל הדרגה שלך?

"בגלל הדרגה שלי וגם כי אני מבקר חריף של השיטה הצפון קוריאנית. הרבה מעמיתי בדרגה דומה שותקים ולא אוהבים להופיע בתקשורת. אין להם נוכחות והם לא משתתפים באירועים פומביים. אבל אני שונה, וזו הסיבה שבגללה המשטר הצפון קוריאני מתעב אותי כל כך".

]Justin Tallis/AFP/Getty Images[

אם כך, מדוע אתה עושה את זה?

"אני עושה זאת כי אני חושב שזה חסר משמעות להמתין לקריסתה של השיטה הצפון קוריאנית. אני חושב שמישהו חייב לעשות משהו ועליי לעשות משהו כדי ליצור שינוי עכשיו. אם כולם רק יחכו לנס שיקרה, אולי הנס לא יקרה".

אני רוצה לשאול אותך קצת על הקשרים שבין המשטר הסיני למשטר של צפון קוריאה. מה קורה שם? 

"סין ממשיכה לתמוך במשטר של צפון קוריאה. כל העריקים הצפון קוריאנים שנתפסו בסין, למשל, נתפסו על ידי המשטר הסיני. אמנם בעיית הפליטים היא בעיה כללית וחמורה בכל העולם, אבל פליטים מצפון קוריאה צריכים לקבל בסין טיפול שונה משאר הפליטים בגלל שדרום קוריאה מוכנה לקבל אותם. סין בסך הכול צריכה להתיר להם להמשיך בדרכם לדרום קוריאה.

"המשטר הצפון קוריאני הלא אנושי מתקיים בגלל התמיכה של הסינים. אני מקווה שיום אחד סין תהיה דמוקרטית. אם סין תהיה חופשית ודמוקרטית, זה יתרום רבות לשלום, לחופש ולדמוקרטיה בעולם. ולמחרת היום גם צפון קוריאה תהיה מדינה דמוקרטית וחופשית. אין לי ספק בכך".

כלומר, המשטר הצפון קוריאני לא יוכל לשרוד בלי המשטר הסיני.

"לעולם לא".

מה אתה עושה בימים אלה בעניין המשטר הצפון קוריאני?

"אני מתכוון לחנך את המעמד הגבוה בצפון קוריאה באמצעות האינטרנט. יש כיום בערך מאה צפון קוריאנים העובדים מחוץ למדינה. לכולם יש טלפונים חכמים וגישה ליו-טיוב ולאינטרנט. אני רוצה להעביר להם דרך האינטרנט את הרעיונות הבסיסיים של חופש, זכויות אדם ודמוקרטיה, כך שצעד אחר צעד יחול שינוי במחשבתם. זה לא יקרה ביום אחד. אני חושב שתהליך ארוך שכזה יחולל שינוי יום אחד".

מה לגבי פנים צפון קוריאה?

"אני חושב שהדרך היחידה להאיץ את תהליך קריסת המשטר בצפון קוריאה הוא שעוד ועוד אנשים יערקו ממנה. זו הדרך היעילה והשקטה ביותר להביא לקריסת השיטה הזאת. אנשים מחוץ לצפון קוריאה צריכים להתאחד כדי לתמוך במסעם של העריקים הצפון קוריאנים לדרום קוריאה. והעולם צריך להתאחד כדי לעצור את הממשלה הסינית מלגרש אותם חזרה".

* שלי ג'אנג (Shelley Zhang) היא עיתונאית בערוץ China Uncensored המשדר תוכנית קבועה ביוטיוב בנושא סין ומשתף פעולה עם אפוק טיימס.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
המהלך הבא במשחק השחמט העולמי – אוקטובר 2021

איל לוינטר

1. רוסיה ולדימיר פוטין ימשיך להילחם בחברות הביג טק רקע צמרת הפוליטיקה הרוסית מאוחדת באמונה שחברות הביג טק או...

מה צפוי לקרות באפגניסטן

איל לוינטר

1. כוחות התנגדות ראשוניים לטליבן על פי מספר דיווחים שקשה לאמת, אמרולה סאלח, סגן נשיא אפגניסטן עד השתלטות הטליבן על קאבול והאיש שטוען...

חברות סיניות הופכות לבלתי ניתנות להשקעה

אנדרס קור

ב-30 ביולי הודיעה רשות ניירות הערך האמריקנית (SEC) כי היא עוצרת הנפקות חדשות של חברות סיניות עד שניתן יהיה להבין ולחשוף טוב...

ביידן יוצא מאפגניסטן, שערוכה כעת למלחמת אזרחים

איל לוינטר

ה-11 בספטמבר הוא הדד-ליין ליציאת הכוחות האמריקניים מאפגניסטן, לאחר 20 שנה בפנים. תאריך סימבולי בלבד, שכן עד תחילת...

המו"מ וההסכם עם איראן – שלושה תרחישים

איל לוינטר

ערב ירידת המגזין לדפוס החלטתי לקחת סיכון ולכתוב על השיחות בין וושינגטון לטהרן בעניין חזרה להסכם הגרעין. הסיכון נובע...

הדמוגרפיה רומזת שממשלות ישראל הבאות ינועו ימינה

איל לוינטר

אף אחד לא יכול לדעת מה יקרה בפוליטיקה המקומית שלנו בעוד שנה. בלתי אפשרי לחזות מה יקרה אפילו בעוד חודש. ולמרות זאת,...

כולנו עומדים למות, אבל האם ממשבר האקלים?

עידן לוי

מהו האיום הגדול ביותר על האנושות? מלחמה גרעינית? פגיעת אסטרואיד? מגפה קטלנית? אם הייתם שואלים אדם מהרחוב, בייחוד אם הוא צעיר,...

האם היהודים תומכים בנו?

לורנס סולומון

אחת מהנחות היסוד השגויות היא שיהודים תומכים ביהודים. המבצע האחרון בעזה, שהעלה ביקורת חריפה נגד ישראל, הזכיר נתון שרבים שוכחים – מרבית...

שתפו: