כניסה
הרשמה לניוזלטר

כדי להשיב על כך צריך ראשית לדעת מי קובע את הכללים

ד"ר משה רט | 6 בפברואר 2023 | מחשבות | 3 דק׳

איך לנצח בכל משחק

"משחקי הכס", "משחקי הרעב", "משחקי הדיונון" – שמתם לב כמה מהסדרות המצליחות ביותר בשנים האחרונות קרויות על שם "משחקים" כלשהם? אלא שבניגוד למשחקים כמו מחבואים וכדורגל, כאן מדובר במשחקים אפלים, אלימים ואכזריים, המעמידים במבחן את ערכיהם ואופיים של המשתתפים בהם, ומאלצים אותם לבחור בחירות קשות וכואבות.

מוטיב דומה מופיע ביצירות רבות אחרות. בסדרת סרטי "המסור" צריכים הקורבנות להשתתף ב"משחקים" הגובים מהם מחיר דמים כדי לשרוד. בסרט "13 חטאים" מקבלים אנשים הזדמנות לזכות בעושר אגדי אם ינצחו במשחק הכולל 13 משימות, המדרדרות אותם בהדרגה למקומות שלא העלו בדעתם שיגיעו אליהם. השאלה המתבקשת היא, מהו בעצם משחק? מה מיוחד במסגרת הזו שמעוררת בנו עניין כה רב ומסוגלת להשפיע על אנשים בצורה כה עמוקה?

יוהאן הויזינחה (Johan Huizinga, 1945-1872), היה היסטוריון וחוקר תרבות הולנדי, שאחד מספריו המרכזיים הוא "האדם המשחק". לדבריו, המשחק מהווה תחום מרכזי ביותר בחברה האנושית, ולמעשה כמעט כל המוסדות החברתיים והתרבותיים שלנו מכילים אלמנטים משחקיים. במלחמה, במערכת המשפט, באמנות, בנימוס, בטקסים, בפולחן הדתי – בכולם ניתן למצוא, לאורך ההיסטוריה והתרבויות השונות, מוטיבים מובהקים של "משחקיות".

Shutterstock

שתפו: