כניסה
הרשמה לניוזלטר

מתברר שקיים קונצנזוס מדעי בקרב ביולוגים בנוגע לשאלה הנמצאת במרכז המחלוקת על הפלות

איל לוינטר | 9 באוגוסט 2022 | מדע וטכנולוגיה | 10 דק׳

מתי מתחילים החיים האנושיים?

ד"ר סטיבן אנדרו ג'ייקובס, מהמחלקה להתפתחות אנושית השוואתית באוניברסיטת שיקגו, החליט לחקור מה חושבים מומחים ברחבי העולם על הפלות, וליתר דיוק על השאלה: "מתי החיים האנושיים מתחילים?"

ג'ייקובס לא סתם התמקד בשאלה זו. הוא הכיר את הדיבייט הממושך, הסבוך והמורכב סביב נושא ההפלות, שהעלה בעשורים האחרונים מיקרו-שאלות רבות אשר הניעו ויכוחים אין-סופיים. הוא גם ידע שמעל כל שאלות המיקרו האלה מרחפת, כמו עננה, שאלת מאקרו אחת שהיא אולי המפתח לפתרון הסוגיה – מתי מתחילים חיי העובר. שאלה שתשובה עליה תקבע עד איזה שלב מותר להפיל את התינוק, העובר או האורגניזם מבלי לקחת את חייו.

לפני שג'ייקובס צלל לנושא נערכו מספר סקרי דעת קהל שניסו להבין מה חושב הציבור הרחב על הסוגיה. לדוגמה, סקר שנערך במאי 2019 בקרב 2,200 מבוגרים ברחבי ארה"ב הראה כי מרבית המשיבים – 38% מהם – מאמינים שהחיים האנושיים מתחילים ממש ברגע ההפריה ("השקפת ההפריה"). 13% השיבו כי החיים מתחילים כאשר מתגלה דופק לעובר, בערך בשבוע השישי; 6% אמרו שהחיים מתחילים בשבוע 12 (סיום הטרימסטר הראשון); 5% טענו כי הם מתחילים כאשר העובר מרגיש כאב – בערך בשבוע ה-20; 11% חשבו שהחיים מתחילים ברגע שהעובר מסוגל לשרוד מחוץ לרחם, סביב השבוע ה-28 להיריון (סוף הטרימסטר השני); ו-13% אמרו כי זה קורה רק בלידה עצמה. 15% נוספים לא ידעו להשיב.

Shutterstock

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מהי "מחלה X", ומדוע ארגון הבריאות העולמי מתכונן אליה?

קרן זריהן

בשנים האחרונות נערך ארגון הבריאות העולמי לתרחיש של התפרצות המגפה הבלתי צפויה הבאה

"כחוקר אני רוצה לייצר מול המחבל מצב שהוא מספר לי את צפונות ליבו. אני רוצה לדעת דברים שיעזרו לי להציל אנשים"

איל לוינטר

משה פוזאילוב נחשב לבכיר חוקרי השב"כ בשני העשורים האחרונים. בריאיון למגזין אפוק הוא נכנס לראשם של מחבלים, מדבר על שיטות שכנוע שלמד במהלך חקירות שב"כ, מתייחס לתפיסה האמריקנית של המזרח התיכון וגם צולל לפתרון ביום שאחרי

השתלטות הכסף הזר: קטאר, סין וערב הסעודית קונות את האקדמיה

איל לוינטר

הן מזרימות מאות מיליוני דולרים לאוניברסיטאות, מנסות לקנות את שתיקתן ומרחיבות אט אט את השפעתן האידאולוגית, המנוגדת לערכי המערב. כך זה נראה

"בחוגים משפיעים מאוד יש אידיאולוגיה שלטת המחלקת את העולם למדכאים ולמדוכאים"

מאיה מזרחי

מבט על האידיאולוגיה ששוטפת את האוניברסיטאות ומצדיקה אונס, עריפת ראשים ותמיכה בטרור

תוכנית האו"ם לצנזורה של חופש הדיבור ממשיכה לקרום עור וגידים

אלכס ניומן

דוח חדש של אונסק"ו מציין שמותר להגביל את חופש הדיבור, כל עוד זה נעשה בהתאם לסטנדרטים בין-לאומיים לפגיעה בחופש הדיבור

"מלכת היופי של סדאם" שהפכה לשגרירה המפתיעה של ישראל

יאן יקיאלק

מלכות יופי רבות קראו ל"שלום עולמי", אך סארה עידאן היא מלכת יופי מזן חדש. "הגיע הזמן שמוסלמים כמוני, מוסלמים שבאמת יודעים מהו גודל הסכנה של האסלאם הרדיקלי, ירימו את קולם"

שתפו: