הרשמה לניוזלטר

שנת 2020 תיזכר לנו ככזו ששינתה את חיינו בכל התחומים אך בעיקר מעצם היותה שנת הקורונה, הריחוק החברתי ואיך לא, מלכת הדיגיטל – והאפליקציות. לפניכם כמה מהן שכבשו את ליבם של המשתמשים ברחבי העולם ובישראל

שולי הלוי | 31 בינואר 2021 | תוכן שיווקי | 4 דק׳

החיים ביישומון: האפליקציות שכבשו את 2020

השנה האחרונה התאפיינה בשינויים רבים כשמגפת הקורונה והסגרים ברחבי העולם השפיעו בצורה ניכרת גם על האופן שבו אנו משתמשים באינטרנט בכלל ובאפליקציות בפרט. חיבור לתשתית אינטרנט מהיר הפך למצרך של ממש כמו נייר טואלט ואי אפשר לדמיין איך היינו עוברים את התקופה המתאגרת הזו בלעדיהם. משבר הקורונה אולי הפנה את תשומת ליבנו לחשיבותו של אינטרנט מהיר, חזק ואיכותי בחיינו, אבל כבר ב-2016 הוכר כזכות אדם בסיסית. באותה השנה אישרה העצרת הכללית של האו״ם החלטה רשמית של מועצת זכויות האדם בארגון לפיה הגבלת הגישה לאינטרנט מהווה הגבלה של חופש הביטוי בפרט וזכויות אדם בכלל.

אבל בעוד שב-2016 היו כ-2.5 מיליארד מחזיקי טלפונים חכמים בעולם, עמד מספרם אשתקד על 3.5 מיליארד, כ-44.87% מכלל האוכלוסיה. הגידול במספר המשתמשים הפוטנציאליים הביא לצמיחה של מספר האפליקציות כאשר רק בשנה החולפת, רשמו כמה מהן זינוקים חדים. בין המובילות ברשימה ישנה אפליקציית שיתוף הסרטונים הסינית טיקטוק, שרשמה ב-2020 את מספר ההורדות הגבוה בעולם.

באילו אפליקציות נוספות השתמשו כלל משתמשי העולם ומה קורה אצלנו כאן, בישראל? הנתונים לפניכם.

המובילות ברשימה

מנתונים שפרסמה App Annie, חברת המחקר הבוחנת את ביצועי האפליקציות בעולם, עולה כי את הדירוג במקום השני והשלישי במספר ההורדות תופסות פייסבוק ווואטסאפ, כשאינסטגרם ופייסבוק מסנג׳ר של חברת פייסבוק הגיעו למקום החמישי והשישי בהתאמה.

ומי מוקמה במקום הרביעי?

אפליקציית שיחות הרשת זום, שקפצה 219 מקומות בדירוג בהשוואה ל-2019, כאילו סקייפ לא הייתה שם מעולם. זאת ועוד, מלבד לכך שהאפליקציות של הרשתות החברתיות הן המובילות בדירוגים השונים, 2% ממשתמשיהן נכנסים אליהן למעלה מ-100 פעמים ביום.

על אף ששנת 2020 הסתיימה באופן רשמי, נכון לרגע זה לא פורסמו מספרים מדוייקים ומלאים על נתוני ההורדות בחנויות האפליקציות השונות. עם זאת, ניתן להעריך כי בהתחשב בנתון של כ-592 מיליון הורדות של אפליקציות מדי יום, צפויה השנה להסתכם במספר שיא של 213 מיליארד הורדות, זאת לעומת 204 מיליארד ב-2019.

אבל לא רק מספר ההורדות הכולל בחנויות האפליקציות צפוי לשבור שיאים אלא גם משך השימוש בהן שהתארך משמעותית. כך למשל, אפליקציות בקטגוריית פעילות עסקית רשמו גידול של למעלה מ-200%, וגם בקטגוריות אחרות נרשמה צמיחה משמעותית בעת השימוש: אפליקציות סטרימינג ומשחקים עלו ב-40%, קניות ב-25% והזמן שבילו משתמשים באפליקציות תקשורת ורשתות חברתיות עלה ב-20%.

ישראל: ירידה בסחר המקוון וצמיחה במשלוחי המזון

גם אצלנו נרשמו שינויים בהרגלי הגלישה באינטרנט, כשהאפליקציות של רשתות המזון והמסעדות רשמו זינוקים חדים. על פי הנתונים שפורסמו בחודש מאי עולה כי בשעה שאתרי הסחר הבינלאומיים, שזכו לפופולריות בשנים עברו ירדו בעשרות אחוזים מתחילת השנה, עלה משמעותית השימוש באפליקציות משלוחי מזון שרשמו זינוק של מאות אחוזים.

אפליקציית טיקטוק כיכבה אף היא בישראל עם גידול של עשרות אחוזים במספר המשתמשים, וצמיחה דומה נרשמה גם באפליקציות מבית פייסבוק. מאז פרוץ משבר הקורונה נרשמה עליה הדרגתית בשימוש באינטרנט קווי וסלולרי, שבמקרים רבים שימשה תשתית האינטרנט בעיקר לצפייה בסדרות ובסרטים, זאת לעומת ירידה בצפייה בשידורי אקטואליה ובשידורי הספורט.

האפליקציות המומלצות ב-2020

ענקית הטכנולוגיה אפל בחרה ב-Wakeout! לאפליקציית האייפון של השנה שחלפה, המציעה למעלה מאלף תרגילים ואימונים פשוטים הניתנים לביצוע בכל מקום, ובאפליקציית זום לאייפד. עוד עולה מסיכום השנה של אפל כי האפליקציות הפופולריות ביותר לאייפון היו זום וטיקטוק.

גם בחירותיה של חברת גוגל עומדות בסימן מגפת הקורונה. אפליקציית  Loóna שנועדה לעזור למשתמשים להירגע לפני השינה ולהירדם בקלות זכתה בקטגוריית אפליקציית השנה, ובפרס האפליקציה הטובה של השנה זכתה GreeChoice, המעדכנת את המשתמשים באיזו מידה המוצרים שאותם הם רוכשים בריאים תזונתית וידידותיים לסביבה.

התחזית: התעבורה תגיע לעשרות מיליוני טרהבייט

בקרוב בוודאי נגלה פרטים נוספים על הרגלי ונתוני הגלישה העולמיים אך עד שאלו יתפרסמו, נסיים בתחזית התעבורה.

במהלך שנת 2021 צפויה תעבורת האינטרנט הגלובלית להגיע ל-222 אקסבייט (כ-232,783,867 טרהבייט), כשכ-80% ממנה תוקדש לצפייה בסרטוני וידאו. מהתחזית של אתר Quantumrun עולה כי תעבורת הרשת הסלולרית הגלובלית אף צפויה להסתכם השנה ב-36 אקסבייט (כ-37,748,735 טרהבייט). בהתבוננות לעתיד הרחוק יותר, צופים באתר זה שמספר המכשירים המחוברים לאינטרנט יעמוד ב-2030 על 109,200,000,000 עם ממוצע של 13 התקנים לאדם, וחלקן של מכוניות אוטונומיות יגיע לכ-20% מכלל מכירות כלי הרכב. זאת ועוד, תעבורת האינטרנט הסלולרי העולמית תעלה ל-234 אקסבייט (245.366.779 טרהבייט) וזו הגלובלית ל-708 אקסבייט (742.391.792 טרהבייט).

אם כן, הייתה שנת 2020 אחת מהשנים המוצלחות יותר עבור האינטרנט והאפליקציות ברחבי העולם. בשעה שהצליחו חברות רבות בתחום לשבור כל שיא אפשרי, נראה כי העתיד צופן להן צמיחה נוספת כאשר קהל המשתמשים שלהן רק יוסיף לגדול ולצרוך את שירותיהן, שכן לא ניתן להתעלם מהעובדה שהן אכן שינו את חיינו והקלו עליהם בכל תחום אפשרי.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
הסובלנות החדשה

איל לוינטר

גידי היה נחוש לכסח את הדשא שגדל בחצר. בסוף השבוע הוא הוציא את מכסחת הדשא והתחיל בעבודה, כשלפתע הבחין בשכן מנופף לשלום. "כשתסיים אצלך יש לי בשבילך...

מי את קמלה האריס?

טרוור לאודן

מרגע שהכריזה התקשורת הישראלית והבין-לאומית על ביידן בתור המנצח בבחירות לנשיאות, הפכה קמלה האריס, סגניתו, ל"דרלינג" התקשורתי. היא צוירה כאישה...

“להערכתי יתרחש עימות גלובלי ב-2020, וצה”ל ייכנס קרקעית לעומק סוריה”

איל לוינטר

פרופ' דוד פסיג הוא חוקר עתידים המתמחה בחיזוי מגמות...

ארה”ב גולשת למחוזות האבסורד

איל לוינטר

בחודש שעבר גלשה ארה"ב למחוזות האבסורד. טוויטר אסרה על דונלד טראמפ לצייץ בפלטפורמה שלה, אבל אפשרה לשליט איראן, האייתוללה חמינאי,...

המהלך הבא במשחק השחמט העולמי – אוקטובר 2020

צוות אפוק

1. מתי יהיה חיסון ומה יהיו ההשלכות מאת רקפת תבור בעוד ההליך המקובל לפיתוח חיסון נמשך בין 10 ל-15 שנה, הפעם אין...

שקרי ההיסטוריונים: האם ימי הביניים היו גרועים כל כך?

מאיה מזרחי

התרבות הפופולרית שולחת לנו מסרים מעורבים על ימי הביניים. כמה מהספרים והסרטים מציגים...

מה קורה אחרי שמתים?

דינה גורדון

אנחנו לא אוהבים לדבר על מוות. אנחנו בפרט לא אוהבים לדבר על המוות שלנו עצמנו. הנושא נחשב למפחיד – כמעט טאבו. עם זאת, באופן פרדוקסלי, קיימת בנו...

תיאוריית ההתנוונות של דארווין

רקפת תבור

דובי הקוטב נחשבים לטורפים היבשתיים הגדולים בעולם. הפרווה הלבנה, שממרחק נראית כמעט שקופה, מסייעת להם להסתוות בקרח. פרופ' ג'ון...

שתפו: