הרשמה לניוזלטר

ככל שמופיעים בסין יותר נשאים א-סימפטומטיים (ללא סימפטומים) של וירוס המק”ס (SARS-CoV-2), נשמעים יותר מומחי רפואה…

ניקול האו | 1 באפריל 2020 | וירוס המק"ס (קורונה) | 4 דק׳

סין מודאגת שנשאי קורונה א-סימפטומטיים יפיצו את הווירוס הלאה

ככל שמופיעים בסין יותר נשאים א-סימפטומטיים (ללא סימפטומים) של וירוס המק”ס (SARS-CoV-2), נשמעים יותר מומחי רפואה המזהירים שהנשאים עלולים להפיץ את הפתוגן ולגרום להתפרצות מחודשת וחמורה.

“הצוות שלי בדק נשאים שלא היו להם סימנים בכלל במשך 3 שבועות אבל הווירוס נמצא בדם שלהם”, אמר ג’אנג וון-הונג, העומד בראש צוות מומחים בשנגחאי שאחראי על טיפול במגפה, בסמינר מחקרי בנושא וירוסים שנערך ב-27 במרץ. “החולים ללא הסימפטומים מהווים את הסיכון הגדול ביותר [להתפרצות מחודשת]”.

ג’אנג אמר שאם השלטונות לא ינקטו בפעולה כדי למנוע התפרצות עתידית, “הרופאים שלנו יהיו עסוקים מאוד למשך תקופה ארוכה בעתיד. נשא א-סימפטומטי עלול להפיץ את הווירוס בקהילה בכל רגע”.

בימים האחרונים דיווחו השלטונות בסין על אפס הידבקויות או על מספר בן ספרה אחת של הידבקות חדשות, וטענו שהווירוס נבלם. ב-29 במרץ הודיעה הוועדה הסינית הלאומית לבריאות (China’s National Health Commission) כי יש נדבקת אחת חדשה במחוז הה-נאן. השלטונות בהה-נאן דיווחו ששם משפחתה של החולה הוא וואנג, היא בת 59 ומתגוררת בעיר לוּאוֹ-הֶה. בערב ה-24 במרץ היה לה כאב ראש וב-26 במרץ התפתח אצלה חום.

השלטונות גילו שוואנג נדבקה בווירוס מחבר בשם ג’אנג העוסק ברפואה. ב-25 במרץ מקום העבודה של ג’אנג ערך בדיקות אבחון לכל הצוות וג’אנג נמצא חיובי למרות שלא הראה סימני מחלה. ג’אנג נדבק משני חברים לעבודה – ליו וג’ואו. ג’ואו ביקר לאחרונה במחוז ווהאן. ג’אנג, ליו וג’ואו נמצאים כעת בבידוד במרכז בידוד.

וואנג אינה הנדבקת הראשונה שדווח כי נדבקה מנשא א-סימפטומטי. ב-24 במרץ, הודיעה ועדת הבריאות העירונית של ווהאן (Wuhan municipal health commission) שרופא בן 29 שעבד במחלקה לגסטרולוגיה בבית החולים הכללי של הוביי נדבק אחרי שבדק נשא א-סימפטומטי ב-18 במרץ. הוא אובחן כחיובי ב-23 במרץ.

מה אומרים המומחים

בתחילה לא התייחסו הרשויות בסין אל הנשאים הא-סימפטומטיים כאל מקרים מאומתים, אלא ביקשו מהם להישאר בבידוד אם נבדקו ונמצאו חיוביים. אבל החל מה-1 באפריל, על פי הודעה של “הוועדה הסינית הלאומית לבריאות”, יחל המשטר הסיני לדווח ולספור מקרים כאלה, כיוון שביכולתם להדביק אחרים ולגרום למחלה להתפרץ שוב.

“במהלך חקירה אפידמיולוגית מצאנו נשאים א-סימפטומטיים הגורמים למקבצים של הידבקויות”, הודיעה הוועדה ב-31 במארס.

ג’ונג נאן-שאן, מומחה סיני לאפידמיולוגיה טען ב-29 במרץ בתוכנית ששודרה ברשת הטלוויזיה CCTV (שהיא שופר התעמולה של המק”ס) כי “אין בסין מספר גדול של נשאים א-סימפטומטיים”. הוא אמר שאינו מאמין שהם ימשיכו להפיץ את הווירוס הלאה.

רופאים סינים אחרים חלקו על דעתו. ג’אנג דא-צ’נג, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ נשימתי בבית החולים נאן-פאנג בעיר הדרומית גואנג-ג’ו, נסע לוו-האן עם צוותו כדי לטפל בחולים בחודשים פברואר ומרץ.

ב-30 במרץ, אמר ג’אנג ל”חדשות בייג’ינג”: “ישנם מקרים של נשאים א-סימפטומטיים המפתחים סימפטומים לאט ונכנסים למצב חמור… במציאות הם מדבקים”. הו גואו-דונג, רופא נוסף בבית החולים נאן-פאנג אמר ל”חדשות בייג’ינג” כי בדיקות סיטי שנערכו למספר נשאים א-סימפטומטיים הראו שנגרם נזק קל לריאות שלהם.

התופעה משכה את תשומת לבו של ראש ממשלת סין לי קה-צ’יאנג, שהתמנה להוביל את  תגובת המק”ס למגפה. במהלך פגישה שקיים ב-30 במרץ עם צוותו הוא אמר: “אנחנו חייבים למצוא, להשגיח, לבודד ולטפל בנשאים הא-סימפטומטיים. אנחנו חייבים לבדוק אוכלוסיות ספציפיות יותר כדי למצוא את הנשאים הא-סימפטומטיים”.

לי אמר שהאוכלוסיות האלה כוללות את אלו שבאו במגע ישיר עם חולים מאובחנים ונמצא בבדיקה שהם נשאים א-סימפטומטיים, כמו גם עובדים באזורים שנפגעו הכי קשה על ידי הווירוס.

על פי נתוני “הוועדה הסינית הלאומית לבריאות”, נכון ל-30 במארס היו בסין 1,541 נשאים א-סימפטומטיים. אולם וו טאנג-ג’ון, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת הואה-ג’ונג למדעים וטכנולוגיה בווהאן, ערך מחקר חדש (שעדיין לא עבר ביקורת עמיתים) ולפיו “לפחות 59 אחוז מהנדבקים בווהאן [לבדה] – הסתובבו בחוץ מבלי שנבדקו ועלולים היו להדביק אחרים”, אמר וו למגזין Nature.

נקיטת אמצעי זהירות

נראה כי השלטונות נקטו לאחרונה באמצעי זהירות כדי למנוע התפרצות מחודשת. ב-29 וב-30 במרץ אנשים בכל רחבי סין שרכשו כרטיסים למקומות תיירותיים כמו פארקים, אקווריומים, ומקומות בידור קיבלו הודעה כי המקומות שנפתחו לאחרונה, ייסגרו שוב.

לדוגמא, אולם התצפית במגדל ג’ין-מאו F88 שבשנגחאי, שנפתח ב-12 במרץ, הודיע לאנשים שקנו כרטיסים כי הוא ייסגר החל מ-30 במרץ, “בהתאם לצורך במניעת המגפה”.

אתר החדשות “הונג-שינג” (Hongxing News) שבבעלות המק”ס דיווח שבערב של ה-28 במרץ, מספר אורחים ששרו קריוקי בברים בעיר הצפון מערבית צ’נג-דו נאלצו לעזוב באופן פתאומי והברים נסגרו.

ב-29 במרץ הממשל המקומי בשן-יאנג, עיר בדרום מזרח סין, הודיע לציבור שכל הספריות והמוזיאונים שנפתחו ב-17 במרץ ייאלצו מעתה להגביל את מספר המבקרים כדי למנוע את התפשטות הווירוס.

שתפו את הכתבה:

קניות עם אב"כ בסין | תמונה: NOEL CELIS/AFP via Getty Images

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מבט מבפנים על השתלטות סין על הוליווד

יאן יקיאלק

הוליווד היא מפעל החלומות של אמריקה ושל העולם כולו. היא מעצבת את הדמיון שלנו, יוצרת קרקע משותפת לדיון על העבר...

ראיון מיוחד עם סטיב באנון: “שי ג’ין-פינג וסגנו צריכים להבין: כל נכסיהם יוחרמו”

סימון גאו

בימים האחרונים פרסמה התקשורת...

תחקיר: כיצד המידע הגנטי שלנו עובר לממשלת סין

איל לוינטר

בבניין שהיה פעם מפעל נעליים שוכנת היום בעיר שֶן-גֶ'ן (Shenzhen) חברת מיפוי הגנום הגדולה בסין ואולי בעולם כולו....

המומחה הראשי של ה-CDC בסין: המגפה לא חלפה בסין

ניקול האו

המגפה הנוכחית בסין לא חלפה אלא נכנסת כעת לשלב חדש, אמר ב-2 באפריל האפידמיולוג הראשי במרכז הלאומי לבקרה...

“הדרך היחידה להשיג הסכם סחר שניתן לאכוף מול סין היא לדחוק את המשטר הזה החוצה. המשטר הזה הוא האויב”

יאן יקיאלק

"מה היה...

דברי הנשיא טראמפ על נקיטת פעולות נגד סין

צוות אפוק

הנשיא: תודה רבה. אחר הצהריים טובים. תודה. אני כאן היום כדי לדבר על מערכת היחסים שלנו עם סין ועל כמה צעדים...

וירוס המק”ס (CCP Virus)

צוות אפוק

לאחרונה יש מחלוקת לגבי השאלה כיצד לקרוא לנגיף. ארגון הבריאות העולמי הציע את השם "קוביד 19" למחלה הנגרמת על ידי הנגיף. המפלגה...

מה תעשה סין בפעם הבאה שתפרוץ אצלה מגפה שתאיים להדביק את העולם?

הֶנג הֵה

השאלה החשובה ביותר שצריך לשאול היום היא: אם לקברניטי המפלגה...

שתפו: