הרשמה לניוזלטר

בשנת 2015 ממשלת פורטוגל חוקקה את חוק האזרחות הפורטוגלית, המקנה זכאות לאזרחות ליהודים צאצאי יוצאי ספרד ופורטוגל אשר מצאו מקלט בפורטוגל בעקבות צו אלהמברה אך גורשו גם משם. כיום ישנם שלושה מיליון יהודים הזכאים לאזרחות פורטוגלית ודרכון אירופאי מתוכם עשרות אלפים כבר נמצאים בשלבים השונים של הגשת הבקשה וכתשעת אלפים מהם כבר מחזיקים באזרחות פורטוגלית. מהם מרכיבי העלות הכרוכה בהוצאת דרכון פורטוגלי והאם כדאי לבצע את התהליך באופן עצמאי או בליווי עורך דין?

מערכת אפוק טיימס | 22 בדצמבר 2019 | תוכן שיווקי | 2 דק׳

עלות דרכון פורטוגלי – האם כדאי לבצע את התהליך באופן עצמאי או בליווי עורך דין?

דרכון פורטוגלי עלות ומרכיבים

עלות הפקת דרכון פורטוגלי מורכבת ממספר סעיפי הוצאות ביניהן: איסוף, תרגום ואישור מסמכים, תשלומי אגרות וייצוג בידי אנשי מקצוע. ככלל בדומה להוצאת דרכונים אירופאים אחרים העלות להוצאת דרכון פורטוגלי משתנה ומורכבת מתעריפים קבועים כמו אגרות ומתעריפים משתנים הנובעים מפניה לגורמים שונים. להלן פירוט סעיפי ההוצאות שלב אחר שלב.

השלב הראשון- הוצאות הכרוכות בגין הפקת המסמכים

על מנת לקבל אזרחות פורטוגלית יש להוכיח את קשרי דם וזיקה ליהדות. זאת ניתן לעשות על ידי מציאת אילן היוחסין המשפחתי. בשלב זה ייתכן ונדרש יהיה לערב אנשי מקצועי כמו גנאלוגים, שיחקרו את שורשי המשפחה עבורכם.

השלב השני- הוצאות הכרוכות בגין תרגום המסמכים

בטרם העברת המסמכים לאישור עקרוני של הקהילה היהודית בפורטו או בליסבון נדרש לשלם למתרגם מקצועי על מנת שזה יבצע את התרגום לשפה הפורטוגזית. בכדי למצוא מתרגם איכותי תוכלו להיעזר ברשימת המתרגמים העובדים עם שגרירות פורטוגל בישראל.


השלב השלישי- אישור המסמכים והעברתם בשילוח למשרד החוץ הפורטוגלי

לאישור העקרוני מטעם הקהילה היהודית בפורטוגל יש להקנות תוקף חוקי- תוקף זה ניתן רק על ידי הוספת חותמת אפוסטיל. במקרה זה יש לשלח את המסמכים דרך דואר ישראל לקהילה היהודית ולהוסיף עלויות שילוח המסמכים למשרד החוץ הפורטוגלי.
בשלב זה יש לשלם אגרות שונות (אגרה לקהילה היהודית העומדת על מאתיים וחמישים אירו ואגרה למשרד החוץ העומדת על כשישים אירו)

השלב הרביעי- עלויות הכרוכות בטיפול השוטף של הבקשה

בין אם מדובר על נסיעה לפורטוגל וזירוז הבקשה מול משרד הפנים הפורטוגלי, ובין אם מדובר בהסתייעות באנשי מקצוע המכירים את רזי החוק הפורטוגלי ביניהם נוטריונים ומשרדי עורכי דין. היעדר ההיכרות עם התחום ועם הגורמים הפועלים בפורטוגל מביאים רבים מהזכאים לפנות אל משרדי עורכי דין, שזהו תחום התמחותם- הוצאת דרכון פורטוגלי בפרט ואזרחות אירופאית בכלל.

האם כדאי לבצע את התהליך באופן עצמאי או באמצעות פניה לעורך דין הבקיא ברזי החוק?

ככלל, החוק הפורטוגלי מאפשר לכל אדם החפץ בכך לבצע את התהליך בכוחות עצמו. רבים אכן עושים זאת אבל מוצאים שמדובר בדרך ארוכה ומורכבת. קיימת כדאיות כלכלית לבצע את הליך הוצאת הדרכון דרך פנייה אל משרד עורכי דין הבקיא ברזי החוק ומפעיל בין היתר שלוחה מקומית בפורטוגל. היתרון המרכזי בא לידי ביטוי בחיסכון במשאבי זמן וכסף. העלויות ידועות מראש, והבקשה מטופלת בידי הנציגות המקומית של המשרד המייצג. דורש הדרכון מלווה במקצועיות על ידי גורם שמבין ויודע להנחות אותו בכל שלב ושלב.

כאשר הזכאי מיוצג על ידי משרד עורכי דין הוא זוכה למענה מהיר ולסיכוי גבוה יותר לממש את זכאותו לדרכון פורטוגלי, והסיבות לכך ברורות:
1. בשל הייצוג המקומי
2. בשל הגשת הטפסים בהתאם לדרישות החוק המתעדכן מעת לעת (מידע זה לעיתים לא מגיע למי שבוחר לבצע את ההליך בכוחות עצמו). לסיום, את העלויות תוכלו להוזיל בשתי דרכים עיקריות:
1.פנייה לחברה, שתאגד את שירותי איסוף המסמכים, התרגום והכנת עצי המשפחה
2. הגשת הבקשה באופן משפחתי, כך שהמחקר ההיסטורי יבוצע פעם אחת בלבד ויהיה תקף לכולם.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מרפא העסקים: היזם שמגלה בעיות על פי הפירמידה של מאסלו

מאיה מזרחי

שתי החברות הראשונות שהקים מייק מיכאלוביץ', יזם וסופר אמריקני, נחלו הצלחה רבה ונמדדו בשווי...

7 כישורים מדעיים שיסייעו לכם להיות מנהיגים טובים יותר

דינה גורדון, יערה ארגוב

1. אסטרטגיית ה"כן" הקטן אחת האסטרטגיות שמשתמש בה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מול דיקטטור צפון...

אמנות הטיעון וההטעיה

איל לוינטר

באמצע אוגוסט האחרון טען בפייסבוק איש עסקים סיני המתגורר בישראל כי "קוביד 19 לא הגיע במקור מסין. הממשלה הסינית אמנם הייתה זו...

תחקיר: משולש הכוחות טראמפ–FBI–רוסיה

ג’ף קרלסון

ב-31 ביולי 2016 פתח האף-בי-איי בחקירה שכונתה "הוריקן אש צולבת" (Crossfire Hurricane). מטרת החקירה הייתה לבדוק האם אנשים...

האנשים שחיים כמו סוקרטס

מאיה מזרחי

בשעת ערב מוקדמת מקס מקסוול נכנס לבר מקומי במערב ארה"ב. הוא עולה לבמה, מחזיק במיקרופון ומתבונן בקהל. כמה מהאורחים כבר שיכורים,...

“שכחנו שיש הבדלים ברורים בין המינים”

מאיה מזרחי

מדוע ילדות וילדים מתנהגים באופן שונה?" שאלה המרצה בקורס לפסיכולוגיה התפתחותית באוניברסיטת פנסילבניה. הימים...

“כשאומרים שיש כאן מאבק בין ימין לשמאל, מהו המאבק? זה מאבק בין פיל לזבוב. זה לא מאבק אמיתי”

מאיה מזרחי

הכול התחיל בארוחת ערב ראש השנה,...

חוק ה-1%: הכירו את אסטרטגיית “צבירת הרווחים השוליים”

דינה גורדון, איל לוינטר

גורלו של ענף רכיבת האופניים הבריטי השתנה ביום בהיר אחד, ב-2003. הארגון הלאומי, שהיה אחראי...

שתפו: