הרשמה לניוזלטר

ההורים במשפחת מור החליטו לסדר מחדש את ההכנסות וההוצאות שלהם. התוצאה? תקציב מאוזן וסגירת חובות של שנים. כך תוכלו לעשות את אותו דבר

תוכן שיווקי | 3 באוקטובר 2019 | תוכן שיווקי | 3 דק׳

כיצד נחלצה משפחת מור מקשיים פיננסים של שנים

כתבה פרסומית בשיתוף מימון ישיר

משפחת מור אמנם פיקטיבית לחלוטין, אבל הסיפור שלה זהה לזה של משפחות נורמטיביות רבות בישראל. בהיבט הכלכלי, הקושי העיקרי עבור בעלי משפחות והורים לילדים הוא לשמור על תקציב מאוזן. מצד אחד, זה קושי שנובע מיוקר המחיה בארץ ומסך הוצאות שלא בהכרח עולות בקנה אחד עם ההכנסה הממוצעת. מצד שני, יש גם אחריות אישית שלא תמיד מקבלת ביטוי אצל חלק מהמשפחות.

במשפחת מור, שני ההורים שכירים ועובדים במשרה מלאה. למשפחה שמתגוררת כיום ביבנה יש ילד בן שנתיים שנמצא רוב היום בגן פרטי, ילדה בת 5 שמבלה את יומה בגן חובה עירוני וילד בכור בן 13 שעלה השנה לחטיבת הביניים. אם המשפחה מרוויחה פחות או יותר את השכר הממוצע במשק העומד על כ-10 אלף ש”ח, והאב עובד בחברת הייטק ומרוויח 21 אלף ש”ח.

על פניו המצב הכלכלי של משפחת מור אמור להיות טוב. אבל בפועל, ההורים “גוררים” איתם חוב מתמשך והם פשוט לא מצליחים להתאזן. מאז שלקחו משכנתא בשביל לממן את הבית הפרטי ואת הרחבת המשפחה, ההורים לקחו עוד 3 הלוואות קטנות וכיום הם מתקשים לעקוב אחר ההוצאות שמפוזרות בין חברות האשראי, הביטוח והבנקים. אז מה עושים?

שלב ראשון: איחוד הוצאות ופריסת תשלומים

בינואר 2019 התעוררו בני הזוג מור עם החלטה: מתאזנים בכל מחיר. בשביל לעשות את זה, כל אחד מבני הזוג קיבל עליו תחום אחריות אחר ונקבעה ישיבה שבועית מול קובץ אקסל ממוחשב. בשלב הראשון, הם הבינו שהם חייבים לדעת כמה כסף באמת נכנס לחשבון הבנק ולאן הוא הולך.

כך, למשל, הסתבר לבני הזוג מור שמגיע להם החזר מס על שנה בה האם הייתה בחופשת לידה. כמו כן, גילו שלא עדכנו את מספר הנפשות בבית במרשם של חברת המים ולכן גובים מהם מחיר גבוה יותר בגין השירותים. בנוסף, בני הזוג מור שמו לב שעמלות ניהול חשבון הבנק וכרטיס האשראי שלהן גבוהות משמעותית בהשוואה למה שהחברים שלהם משלמים. הם החליטו לטפל בעניינים אלו, ובכמה שיחות טלפון הם הצליחו לחסוך מאות שקלים בשנה.

בנוגע לכל ההלוואות שנטלו, החליטו לאחד אותן להלוואה אחת גדולה ומסודרת. הם בדקו מה הריבית שהם נדרשים לשלם על “המינוס” שלהם בחשבונות הבנק שהם מחזיקים ואם קיימת הלוואה אחת שיכולה לספק עבורם פתרון מימון משתלם יותר לשנים הבאות.

שלב שני: קיצוץ הוצאות וקביעת תקציב

דווקא הצד של קיצוץ הוצאות היה קל יותר ממה שבני הזוג מור חשבו. החשש העיקרי שלהם היה מפני קיצוץ בהוצאות באופן שיפגע ברמת החיים של המשפחה או חלילה בילדים, אבל פגישה עם הנציג של הבנק אפשרה להם למחזר את המשכנתא ולפרוס לתשלומים כמה הוצאות גדולות שהכבידו על החשבון. בהמשך, כל שנותר לבני הזוג היה לשבת יחד ולקבוע על איזה הוצאות מחיה, קניות, נסיעה, רכב, פנאי ובילויים הם מוכנים לוותר או לצמצם – לפחות בתקופה הקרובה.

התייחסות להכנסות ולהוצאות של כל משק הבית, ולא רק להכנסות וההוצאות של ההורים, עזרה למשפחת מור להתאזן ולשמור על יציבות. בעזרת הדוחות שהגיעו מהגופים הפיננסיים ולתלושי השכר שעד היום נזרקו במגירה וכן לעבודה היסודית שהם עשו במשותף, במשפחת מור גם הבינו מה צריך להיות התקציב החודשי שלהם. כאשר הנתונים נפרסו מול העיניים בצורה נוחה, כל שנותר הוא להתרגל לנהל את משק הבית כמו שמנהלים עסק וכך להיחלץ מקשיים פיננסיים של שנים.


* אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, ואין לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. מובהר כי אין מדובר במקרה אמיתי אלא בדוגמא בלבד. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

* מס’ רישיון 54414.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
על אנושיים: המדע שחושף כיצד מדיטציה משנה את המחשבה והגוף

רקפת תבור

בבוקר סתווי אחד ב-2002 נחתה בשדה התעופה האזורי של מחוז דיין בוויסקונסין שבארה"ב טיסה שהגיעה...

3 תגליות על בריאות, אושר ותודעה

רקפת תבור

1. המחשבות שיכולות לגרום לנו להזדקן מהר יותר פרופ' אליסה אפל מאוניברסיטת קליפורניה שבסן פרנסיסקו מתעניינת כבר שנים בשאלה כיצד...

נשימה: המדע החדש של האמנות העתיקה שאבדה

רקפת תבור

ג'יימס נסטור, עיתונאי וסופר המתמקד בנושאים מדעיים, עבר לפני מספר שנים תקופה מאתגרת. במשך שנתיים וחצי לקה...

שקרי ההיסטוריונים: האם ימי הביניים היו גרועים כל כך?

מאיה מזרחי

התרבות הפופולרית שולחת לנו מסרים מעורבים על ימי הביניים. כמה מהספרים והסרטים מציגים...

האמנות העתיקה של הפיכת לימון ללימונדה – על פי האחים רייט

דינה גורדון

סמוך לקיטי הוק שבצפון קרולינה, ב-17 בדצמבר 1903, האחים רייט היו מוכנים לנסות את גלשן הרוח...

בחזרה אל הגן האבוד

יערה ארגוב

אני גדלתי עם האדמה, העצים והשמש, ועם לקום בבוקר מוקדם מאוד מאוד", אומר יוסי שילוח (74). אנחנו יושבים במעגל של עצי דולב בכניסה לפינת חמד המכונה "יער...

ההיסטוריה של “המוארים”

מאיה מזרחי

מהי הפילוסופיה העתיקה? מתברר שבמשך יותר מ-1,000 שנה איש לא ידע. תורותיהם של הפילוסופים היווניים של העת העתיקה: פיתגורס, סוקרטס,...

הפסיכולוגיה של המחלה

רקפת תבור

החורף הגיע ואיתו הגשמים, הקור והמחלות. הראשונה שהביאה שפעת לבית משפחת רם הייתה אביגיל בת הארבע. תהליך ההחלמה היה ארוך ומתיש –...

שתפו: