הרשמה לניוזלטר

הר הקילימנג’רו בטנזניה הוא ההר הגבוה ביותר באפריקה, ואחד הגבוהים בעולם. הוא מתנשא לגובה של 5,895…

מייקל נאפולס | 14 במאי 2018 | פסיכולוגיה | 2 דק׳

בת 7 טיפסה לפסגת הקילימנג’רו ממניע יוצא דופן

הר הקילימנג’רו בטנזניה הוא ההר הגבוה ביותר באפריקה, ואחד הגבוהים בעולם. הוא מתנשא לגובה של 5,895 מטרים ויש בו שלושה לועות וולקניים. הטיפוס לפסגת הקילימנג’רו נחשב למסלול מאתגר ביותר, אפילו למטפסי הרים מנוסים. הוא כרוך בהתמודדות עם תנאי מזג אוויר קשים, עם בחילות ועם קוצר נשימה.

אבל מונטנה קני בת השבע, מכיתה ב’ בעיר אוסטין שבטקסס, לא רצתה לשמוע על כל הקשיים שבטיפוס. היא רצתה לטפס ויהי מה, למרות שמדובר במשימה שאף אדם בגילה לא צלח.

יום אחד שמעה מונטנה את אמה, הולי קני, מדברת עם חברים על האפשרות לטפס על הקילימנג’רו. מבלי להסס לרגע, היא ביקשה מיד להצטרף. “היא אמרה לי, ‘אמא, גם אני רוצה לעשות את זה'”, סיפרה הולי לחדשות ABC. הולי סיפרה שלא זלזלה בבקשה של ביתה, “אך ידעתי שאין לה מושג מה גודל המשימה. התחלנו לחפש חומר בנושא וצפינו יחד בסרטוני וידיאו”.

הולי הסבירה לבתה שהמסע לא יהיה קל. אבל מונטנה לא נרתעה, גם אחרי ששמעה על הסכנות, ובמה כרוכים האימונים הנדרשים לפני היציאה לטיפוס. הילדה הרגישה שהיא חייבת לטפס בגלל סיבה אחת מיוחדת.

“כשדיברנו על כך שפסגת ההר שוכנת מעל לעננים, היא מיד קישרה את זה לגן עדן”, סיפרה הולי, והקשר הזה הדהד בליבה של מונטנה כמשהו משמעותי וחשוב ביותר. אביה של מונטנה נפטר ב-2013, שבוע לאחר יום הולדתה השלישי. מונטנה זכרה את אביה. היא זכרה את החיבוק החם, את הרכיבה על כתפיו הרחבות, את המשחקים בכדור על הדשא ואת הסיפורים לפני השינה. את הגעגועים אליו היא נצרה עמוק בליבה, קיוותה שאולי יום אחד תוכל לפגוש אותו שוב. “היא התלהבה מהרעיון שתהיה קרובה לאביה ושאלה האם תוכל לראות אותו”, הוסיפה הולי.

האם ובתה התחילו להתאמן במרץ. המטרה הייתה להעפיל להר במהלך חופשת האביב של מונטנה מבית הספר. כל שבוע, במשך שישה שבועות, הן יצאו למסע רגלי בן ארבע עד שמונה שעות. אחרי שהולי ראתה את יחסה הרציני של מונטנה לאימונים, ועד כמה היא מצליחה בהם, היא הייתה בטוחה שבתה מוכנה.

ב-10 במרץ 2018 הן התחילו את הטיפוס על ההר, יחד עם מדריך ועוד 25 אנשי צוות תמיכה. הולי סיפרה שאף על פי שבמשך כל ששת ימי הטיפוס המפרכים ירדו בלא הפוגה גשמים ושלג, מונטנה אף פעם לא התלוננה. “כל יום שאלתי אותה אם היה לה קשה יותר, או קל, בהשוואה למה שציפתה, ובכל פעם היא ענתה, ‘קל יותר'”, סיפרה הולי.

ביום השישי, בסביבות השעה שמונה בבוקר, הן הגיעו לפסגה. כל הבגדים והחפצים שלהן היו רטובים מהגשם ומהשלג, אבל מונטנה הייתה מאושרת. “זה היום הנהדר ביותר בחיי”, היא אמרה. “כשהיא עמדה כך מעל לעננים, מונטנה הביטה לשמיים ובאמת נראתה מאושרת”, סיפרה הולי לחדשות פוקס.

מונטנה מופיעה כעת בספר השיאים של הקלימננג’רו, כילדה הצעירה ביותר שהצליחה לטפס לפסגה, אבל אולי חשוב יותר בשבילה, “כשסיימנו את המסע, היא הרגישה קרובה יותר לאביה. היא הגשימה את החלום, ולזה אין תג מחיר”, אמרה הולי.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
ביקורת ספר: המרוץ לכיבוש הרי ההימלאיה

דינה גורדון

במאי 1931 התפרסמה ידיעה קצרה בעיתון הבריטי "טיימס" שמשלחת של מטפסי הרים מגרמניה ומאוסטריה יוצאת להודו, בתקווה...

נק’ למחשבה: מתי מגיעה תקופה של הצלחה יוצאת דופן

דינה גורדון, מאיה מזרחי, יערה ארגוב

בעולם הספורט מכירים את התופעה של שבירת שיאים והצלחה זמנית יוצאת דופן. השחיין האמריקני...

לאן נעלמים אנשים בפארקים הלאומיים של ארה”ב?

יערה ארגוב

"העצים היו בשלכת והצבעים היו בשיא יופיים", תיאר אלן אטנדרו, בעליו של אתר הנופש "פודר ריבר"...

עלייתו של הצ׳יגונג ששינה את סין

דינה גורדון

שלוש שנים לאחר סיום מהפכת התרבות בסין, החלה להתפתח מהפכה נוספת שאיש לא צפה. ב-11 במארס 1979 פורסם ביומון הסיני "סיצ'ואן דיילי" מאמר...

חוק ה-1%: הכירו את אסטרטגיית “צבירת הרווחים השוליים”

דינה גורדון, איל לוינטר

גורלו של ענף רכיבת האופניים הבריטי השתנה ביום בהיר אחד, ב-2003. הארגון הלאומי, שהיה אחראי...

הפקולטה לנסים: האנשים שנרפאו ממחלות חשוכות מרפא

דינה גורדון

החיים היטיבו עם קלייר האסר. היא אהבה את עבודתה כמנהלנית רפואית למרות השעות הארוכות...

אסטרטגיית גרגיר הקפה: איך לשנות את הסביבה במקום שהסביבה תשנה אתכם

דינה גורדון

השופט היכה שלוש פעמים בפטיש על שולחנו ופנה אל ראש חבר המושבעים: "אני...

ביקורת ספר: איך להצטיין, בלי להתאמן כמו מכונה

דינה גורדון

שני סיפורי הצלחה יוצאת דופן הולכים בנתיבים הפוכים זה מזה. הסיפור הידוע מבין השניים הוא של...

שתפו: