הרשמה לניוזלטר

מה הקשר בין הסלט שלכם לבין בריכות מים ושבילים רומנטיים הנמצאים על צלע הר מערבית לירושלים

נורית ענתי | 25 בדצמבר 2017 | חברה והיסטוריה | 3 דק׳

חלקת גן עדן קטנה

עבור רוב המבקרים, אתר הסטף, שמשתרע על צלע ההר שבין הר איתן לנחל שורק שמתחתיו, הוא פשוט גן עדן קטן – בריכות מים מפכפכות, שבילים רומנטיים, טרסות עמוסות בגפנים, ירקות וכל טוב, חומות אבן ופינות סודיות. אבל לא כולם יודעים שבפנינת הטבע הזו, בלב הרי ירושלים, אפשר לשכור חלקת אדמה ולגדל את כל הירקות לסלט שלכם.

לגידולים החקלאיים על הטרסות בסטף יש היסטוריה די ארוכה, כפי שסיפר לאפוק טיימס גידי בשן, רכז קהילה ויער בקק״ל, שגר במקום. “זה היה בשנות השמונים, כשבקק”ל חשבו שהמשימה הציונית היא ליישב את עודפי השטחים הלא מיושבים. וכך הגיעו למקום שתי משפחות בודדות, מה שנקרא ‘התיישבות בודדים’, כשהרעיון היה לתפוס קרקעות.

“בשנות התשעים, אחרי העלייה הגדולה מרוסיה, כבר הבינו שהבעיה היא הפוכה, ויש חוסר של קרקעות ועודף של מתיישבים. הפרויקט של התיישבות הבודדים נגנז, אבל שתי המשפחות שכבר התגוררו שם, נשארו, והחליטו לשחזר את החקלאות ההררית שהייתה במקום, כלומר לחפור באדמה מערכת של תעלות שמזרימות את מי המעין לטרסות שמתחתיה. כל פעם פותחים חלק אחר של התעלות ומציפים את הטרסות. על הטרסות הם מגדלים חסה, פול, הרבה עשבי תיבול וירקות חורף, ובקיץ ירקות של קיץ”.

אבל על הטרסות בסטף יש אזור עם חלקות אדמה קטנות יותר, שמכונה “בוסתנוף” (צירוף של המילים בוסתן ונוף), שהתחיל בעצם באסון גדול, כפי שמספר בשן: “בשנת 86׳ פרצה בסטף שריפה עצומה. היא בערה כמה ימים, זה היה נורא. אבל כשהאש חלפה גילינו מערכת יפיפיה של טרסות מושקעות, עם עוד שלושה מעיינות קטנים ובריכות אגירה, שהיו חבויות מתחת לסבך של פטל, שנשרף כולו”. המשפחות במקום לא יכלו לעבד שטח בגודל כזה, וקק”ל פרסמו מודעה בעיתון. הגיעו 20 איש, וכך הפרויקט התחיל. “כל החלקות מושקות ממי המעיינות של הסטף”, מספר בשן, “אבל להבדיל מהטרסות העליונות שמושקות בשיטות המסורתיות, כאן התקנו מערכת של צינורות ובהמשך גם חייבנו את כולם להתקין מחשב השקייה עם טפטפות”.

עד לפני כמה שנים הייתה רשימת המתנה אין-סופית לחלקות האלה, אבל כיום אין בכלל, וכרגע יש אפילו שתיים-שלוש חלקות פנויות. התשלום לכל חלקה הוא סמלי, 150 ש”ח לשנה, אבל יש קשיים שמרתיעים: “כדי באמת לתחזק חלקה כמו שצריך, צריך להגיע כמה פעמים בשבוע, לכמה שעות. וצריך גם כושר – לעלות או לרדת חצי הר ממגרש החניה וחזרה. יש גם תסכולים: לפעמים מישהו שוכח את ההשקייה שלו פתוחה לכמה שעות, והמים נגמרים לנו במעין. יש גם המון פגעים של חיות בר וציפורים, ואסור להשתמש פה בדשנים ובריסוסים למיניהם”.

בני יהושפט, מורה ליוגה מירושלים, הוא מהראשונים בפרויקט, ומחזיק בשיא של 31 שנה. לפני שנתיים העביר את השרביט לבנו עמרי. ״הייתי בן 12 כשאבא לקח את החלקה״, נזכר עמרי, היום בן 43. ״זה היה המפגש הראשון שלי עם האדמה, עם עבודה פיזית. אני זוכר את הרעב אחרי העבודה, את הלחם עם זיתים שהיינו אוכלים. משהו מאוד ראשוני. שיפצנו את הטרסות בעצמנו, זה גם היה זמן איכות עם אבא שלי״.

והיום?

״היום אני יותר מחובר לעצם הקסם של המקום, כמקום מפלט. אני פחות בעניין של החקלאות אבל שלשום דווקא הייתי שם, שתלתי חסות וכרוב וממש נהניתי”.

״זה שעומרי ממשיך”, אומר יהושפט, כיום בן 77, “זה ממש חשוב לי. אם הוא היה מפסיק אני הייתי חוזר. קשרתי את חיי בחלקה הזו. כל כך אהבתי את זה – עבודת האדמה תמיד קסמה לי. זה עשה לי דברים נהדרים, ממש התעלות כזו לפעמים”.

איזה ירקות שתלת?

״שום, תירס, פול, ירקות קיץ – עגבניות, מלפפונים. קישואים הלכו נהדר, ארטישוקים. היו פלישות של דורבנים שממש חיסלו לנו את הגידולים. היו גם נזקים של צבאים. אבל מכיוון שהכול נעשה בהנאה ולא הייתי תלוי בחקלאות לפרנסתי, לא היה לי נורא שהחיות משתתפות ונהנות גם כן״.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
האקדמאים שהפילו את האקדמיה מכים שנית

יאן יקיאלק

כל מחקר המוגש לפרסום בז'ורנל אקדמי המכבד עצמו צריך לעבור ביקורת עמיתים. הוא נקרא על ידי אנשי אקדמיה המתמחים...

תחקיר: כיצד המידע הגנטי שלנו עובר לממשלת סין

איל לוינטר

בבניין שהיה פעם מפעל נעליים שוכנת היום בעיר שֶן-גֶ'ן (Shenzhen) חברת מיפוי הגנום הגדולה בסין ואולי בעולם כולו....

מהו העיקרון שמניע את העולם ומי הם האנשים שמנסים להרוס אותו

איל לוינטר

מאז תחילת ההיסטוריה ניסו בני האדם להבין את החוקיות הגלומה בעולם: את...

אמנות הצמצום

מאיה מזרחי

ז׳אן פייר דה ויליה, או בקיצור JP, הוא אחד ממאמני הכושר העשירים ביותר בעולם, אף על פי שקרוב לוודאי מעולם לא שמעתם עליו. אולי כי יש לו רק שמונה לקוחות...

לְמָה בדיוק אנשים מתכוונים כשהם אומרים שהם בעד סוציאליזם?

איל לוינטר

נדמה שבשנים האחרונות המונח סוציאליזם הפך ל"מגניב". פוליטיקאים וערוצי...

מדריך השדה לאסטרטגיות ולטקטיקות מנהיגות של קצין ב”אריות הים”

מאיה מזרחי

שיעור א' - תתנתק המחלקה של ג'וקו וילינק (Jocko Willink), בחור צעיר שהצטרף...

7 כישורים מדעיים שיסייעו לכם להיות מנהיגים טובים יותר

דינה גורדון, יערה ארגוב

1. אסטרטגיית ה"כן" הקטן אחת האסטרטגיות שמשתמש בה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מול דיקטטור צפון...

מהו סוד הצלחתה של קבוצת הכדורסל הטובה ביותר בהיסטוריה?

איל לוינטר

בעונה הראשונה שלו כמאמן אן-בי-אי (NBA) הוא הוביל את ה"גולדן סטייט ווריורס" לאליפות. בשנה...

שתפו: