הרשמה לניוזלטר

התבוננות בכותרות מדורי הכלכלה בחודש נובמבר מעלה תמונה חיובית מאוד (“מצבנו טוב, והגיע הזמן שנתרגל לזה”…

איתי סלונים | 25 בדצמבר 2017 | דעות | 3 דק׳

אין בועה אחת גדולה, אלא שכל הנכסים נמצאים בבועות קטנות

התבוננות בכותרות מדורי הכלכלה בחודש נובמבר מעלה תמונה חיובית מאוד (“מצבנו טוב, והגיע הזמן שנתרגל לזה” – דה-מרקר; “הבורסות בעולם בשיאים חדשים” – רויטרס). שוקי המניות שוברים שיאים וגם הצמיחה, כמעט בכל העולם, מהירה יחסית. אולם בחינה מעמיקה יותר תגלה תמונה שונה לגמרי.

רוב הכלכלנים, כשהם באים לנתח מצב של כלכלה, מסתכלים על כמויות. כמה המשק צומח, כמה מקומות עבודה נוצרו וכו’. הבעיה היא שמנתונים כאלה לא ניתן ללמוד כלום על חוזקה של הכלכלה ועל עתידה. כדי ללמוד על אלה צריך להסתכל על נתונים המלמדים על סוג הצמיחה.

צמיחה אמיתית היא דבר חיובי ורצוי, וגורמת לכלכלה להיות חזקה. צמיחה מלאכותית היא דבר שלילי, היא גורמת לכלכלה להיות חלשה ונגמרת כמעט תמיד במשבר. היא מבוססת בדרך כלל על דברים שאינם בני קיימא כמו, למשל, גידול חד באשראי או עלייה חדה במחירי הנכסים. לכן כשמנתחים מצב של כלכלה כדאי תמיד להתחיל לבדוק שם.

האשראי מטפס

נתחיל בשוקי האשראי. ב-2006 סך האשראי במשקים מפותחים היה ברמה של 350 אחוז מהתוצר הגולמי שלהן, ואילו ב-2016 מספר זה עלה ל-390 אחוז. בשווקים מתעוררים עלה נתון זה מרמה של 145 אחוז מהתוצר לרמה של 215 אחוז מהתוצר, באותן השנים.

המשמעות היא שהצמיחה העולמית נבעה בעיקר מעלייה חדה במינוף (שימוש בכסף שהושג מהלוואות). במדינות שנפגעו קשה במשבר 2008 העלייה הייתה בעיקר בחוב של הממשלה. ואילו במדינות שלא נפגעו קשה במשבר, העלייה הייתה בחוב של המגזר הפרטי – משקי בית וחברות.

התבוננות במחירי הנכסים מראה גם היא תמונה מדאיגה. שוקי המניות העולמיים נמצאים בשיא כל הזמנים, כששווי החברות ביחס לרווחיהן נמצא ברמות גבוהות מאוד לעומת תקופות של בועות. בעבר, רק ב-1999, בשיא בועת ההיי-טק, היה המצב קיצוני יותר. מצב דומה שורר גם בשוקי הנדל”ן ובשוקי אגרות החוב ברחבי העולם.

המצב היום מעט שונה ביחס לבועות נכסים בעבר. ניקח את ארה”ב לדוגמה: אם בסוף שנות ה-90 הייתה בועת מניות גדולה, ובשנים 2007-2003 הייתה בועת נדל”ן ענקית, הרי שכיום אין בועה אחת גדולה, אלא כל הנכסים נמצאים בבועות קטנות. זה השילוב שלהן שגורם לכך שהיחס בין שווי הנכסים של משקי הבית ביחס לתוצר הגולמי הוא ברמה הגבוהה ביותר שהייתה אי פעם.

כמעט תמיד, כשיש עלייה חדה במחירי הנכסים הציבור מנצל זאת כדי להגדיל את הצריכה הפרטית וגם הפעם זה קורה. בשנתיים האחרונות החיסכון הפרטי בארה”ב ירד מרמה של 6% לרמה של 3%.

כפי שניתן לראות, גם שוק האשראי וגם מחירי הנכסים מעלים תמונה מדאיגה של צמיחה כלכלית מלאכותית. אולם בשונה מהעבר, לממשלות יש כיום הרבה פחות תחמושת להציל את המצב בעת הפיצוץ. בכל פעם שהתפוצצו בועות נכסים בעבר, הגדילו הממשלות את ההוצאות שלהן בחדות והניעו את ההתאוששות. הבעיה היא שכיום יש להן הרבה פחות יכולת לעשות זאת מבעבר.

יש שני נתונים המעידים על חוסנה של ממשלה: הגירעון הממשלתי (כמה היא מוציאה מדי שנה יותר ממה שהיא מכניסה) והחוב הממשלתי – כמות החוב שהיא צברה לאורך השנים.

כך, למשל, ב-1999 לפני פיצוץ בועת הטכנולוגיה היה החוב של ממשלת ארה”ב ביחס לתוצר ברמה של 60 אחוז והממשלה לא הייתה בגירעון. ב-2006, לפני פיצוץ בועת הנדל”ן, רמת החוב ביחס לתוצר הייתה דומה אבל הגירעון הממשלתי היה ברמה של 1 אחוז מהתוצר. כיום, רמת החוב ביחס לתוצר היא 105 אחוז והגירעון הממשלתי הוא 3 אחוזים מהתוצר, וזה עוד לפני כל התוכניות של הנשיא טראמפ שאמורות להגדיל את הגירעון.

גם בשאר העולם המצב דומה. באיחוד האירופי החוב הממשלתי הוא 90 אחוז מהתוצר והגירעון הממשלתי הוא 1.5 אחוזים מהתוצר. יפן כבר מזמן בטריטוריה של מדע בדיוני עם 250 אחוז חוב ביחס לתוצר וגירעון ממשלתי של 4.5 אחוזים.

השורה התחתונה היא שאחרי שנים רבות של מדיניות מוניטאריות מרחיבה, הבנקים המרכזיים מתחילים להדק את המדיניות שלהם. הניסיון בעבר מראה שזו רק שאלה של זמן עד שבועות הנכסים הגדולות יתחילו להתפוצץ, אך כיום לממשלות יש הרבה פחות יכולת להציל את המצב. אם הציבור יתחיל לפקפק ביכולת של הממשלות לעמוד בהתחייבויותיהן המצב עלול להיות מסוכן במיוחד.


איתי סלונים מנהל שותפות השקעה פרטית. המאמר נועד לעורר עניין בלבד ולא נועד להוות ייעוץ השקעות

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
אמנות הטיעון וההטעיה

איל לוינטר

באמצע אוגוסט האחרון טען בפייסבוק איש עסקים סיני המתגורר בישראל כי "קוביד 19 לא הגיע במקור מסין. הממשלה הסינית אמנם הייתה זו...

הסובלנות החדשה

איל לוינטר

גידי היה נחוש לכסח את הדשא שגדל בחצר. בסוף השבוע הוא הוציא את מכסחת הדשא והתחיל בעבודה, כשלפתע הבחין בשכן מנופף לשלום. "כשתסיים אצלך יש לי בשבילך...

ארבעה שיעורים יוצאי דופן בניהול

צוות אפוק

1. כוחו של הדיבור הפנימי רוני ויינברגר מסייע למנהלים לפתור בעיות בין אישיות בעבודה, בין השאר באמצעות עבודה על...

מהו העיקרון שמניע את העולם ומי הם האנשים שמנסים להרוס אותו

איל לוינטר

מאז תחילת ההיסטוריה ניסו בני האדם להבין את החוקיות הגלומה בעולם: את...

מבחן הספגטי: איך להנהיג צוות לניצחון – המתכון הסודי של ילדים בגן

איל לוינטר

בתחילת שנות ה-2000 ערך המהנדס והמעצב פיטר סקילמן תחרות באוניברסיטת...

תחקיר: מאחורי הקלעים של הארגון האנרכיסטי שמאיים לפרק את הסדר החברתי

איל לוינטר, מאיה מזרחי, יאן יקיאלק

"יש לכם הזדמנות 'לנגוס בי' לפני שהבוזזים יספיקו לקבור אותי עמוק באדמה",...

7 כישורים מדעיים שיסייעו לכם להיות מנהיגים טובים יותר

דינה גורדון, יערה ארגוב

1. אסטרטגיית ה"כן" הקטן אחת האסטרטגיות שמשתמש בה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מול דיקטטור צפון...

מהו סוד הצלחתה של קבוצת הכדורסל הטובה ביותר בהיסטוריה?

איל לוינטר

בעונה הראשונה שלו כמאמן אן-בי-אי (NBA) הוא הוביל את ה"גולדן סטייט ווריורס" לאליפות. בשנה...

שתפו: