הרשמה לניוזלטר

מספר סופות ההוריקן הולך וגדל עקב ההתחממות הגלובלית, או שהתופעה קשורה בשינויים מחזוריים בטבע?

צוות מגזין אפוק | 13 באוקטובר 2017 | מדע וטכנולוגיה | 2 דק׳

“להוריקנים בארה”ב אין קשר לשינויי האקלים”

אחרי שהוריקן “הארווי” פגע בטקסס, ב-25 באוגוסט, וגרם לנזקי שיא של עשרות מיליארדי דולרים, הגיע בתחילת ספטמבר הוריקן “אירמה” שהמיט הרס על האיים הקאריביים וריסק את חופי פלורידה. בזמן כתיבת שורות אלו, הוריקן “מריה” החריב את פורטו ריקו והוריקן “חוסה” מתקדם לאורך קו החוף המזרחי של ארה”ב וגורם לגלים גבוהים ולרוחות.
מי אשם בכך? שינויי האקלים, נטען במאמר בניו יורק טיימס מתחילת ספטמבר. המאמר קובע “שאנחנו לא יכולים לנהל דו-שיח אינטליגנטי לגבי הוריקן ‘הארווי’ מבלי לדון גם בנושא שינויי האקלים”. מחבר המאמר, ניקולאס כריסטוף, טוען כי “הוריקנים נוצרים ממים חמים, ומפרץ מקסיקו התחמם ב-2 עד 4 מעלות פרנהייט בממוצע בטווח הארוך. התוצאה היא סופות עזות יותר”. כריסטוף מביא את דבריה של מומחית להוריקנים מאוניברסיטת MIT, האומרת כי “יש קונצנזוס כללי שתדירות הופעתם של הוריקנים בקטגוריה גבוהה (5,4,3) אמורה להתגבר ככל שהאקלים מתחמם”.

האם כריסטוף צודק, ונכון להטיל את האחריות לסופות ההוריקן העזות על שינויי האקלים? “להוריקנים אין קשר לשינויי האקלים, ואם יש, הקשר חלש מאוד”, טוען מנגד בראיון לאפוק טיימס דיוויד דיילי, מומחה נוסף לסופות, וחזאי לשעבר בשירות מזג האוויר הלאומי של ארה”ב (תחת NOAA – מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי) ובחיל האוויר האמריקני.
Info 5-small

דיילי אינו מכחיש שקיימת התחממות גלובלית, אבל טוען שהסופות אינן קשורות בשינויי אקלים ידי אדם, אלא במחזוריות יוצאת דופן הקיימת בטבע, של השתנות טמפרטורות פני הים. מאז 2006 הוא הצליח לחזות נכון לטווח של שנה עד שלוש שנים קדימה הוריקנים כמו “אייק” (2008), “איירין” (2011), “סנדי” (2012), “מת’יו” ו”הרמין” (2016) וגם את ההוריקנים של 2017, עליהם הוא התריע בפברואר השנה בהודעה שפרסם דרך חברת Global Weather Oscillations שהקים.

“הוריקנים מופיעים במחזוריות צפויה למדי”, הוא אומר לאפוק טיימס, “אם אתה כמובן מכיר את מחזורי האקלים שגורמים להם. אגב, פלורידה חוותה הוריקנים חזקים מאוד גם בעבר, כמו הוריקן ‘דונה’ ב-1960 בקטגוריה 3 והוריקן בקטגוריה 4 ב-1921, אבל אלה היו תקופות קרות מאוד”.

ובכל זאת, שינויי האקלים כן משחקים תפקיד מסוים. אמנם לא ניתן עדיין להסיק שפעילותם של בני אדם – במיוחד פליטת גזי חממה הגורמים להתחממות גלובלית – מובילים לכמות הוריקנים גדולה יותר. אבל ייתכן שקיים קשר כלשהו לעוצמת הסופות שמופיעות. דו”ח של המעבדה לחקר תהליכים אטמוספריים (GFDL) בתוך NOAA מ-30 באוגוסט 2017, מעריך שההתחממות הגלובלית תגרום עד סוף המאה לסופות להתחזק בשיעור ממוצע שבין 2 ל-11 אחוז, כיוון שסופות טרופיות והוריקנים צוברים אנרגיה ממים חמים.

דיילי חושב שגם זו הערכה שגויה. “הגרף מראה שב-200 השנים האחרונות לא הייתה עלייה בעוצמת ההוריקנים עקב ההתחממות הגלובלית, מלבד בשתי תקופות: בין 1931 ל-1950 ובין 1871 ל-1890. תקופות שלא קשורות להתחממות הגלובלית”.

האם דיילי צודק או שבכל זאת יש קשר בין הופעת הוריקנים לשינויי אקלים? קשה לומר בוודאות. בכל מקרה, אם בוחנים את מספר ההוריקנים שפגעו בחופי ארה”ב בעשרות השנים האחרונות מגלים שלמרות התחממות האקלים, דווקא אין מגמת עלייה ברורה בכמות ההוריקנים.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
התחום האפור של ההתחממות הגלובלית

איל לוינטר

ב-7 באוקטובר 1912 נודע לעולם שעליו להתכונן לקטסטרופה. עיתון הלוס אנג'לס טיימס הזהיר את קוראיו כי כדור הארץ נכנס...

השפעת מדינות זרות על האוניברסיטאות בארה”ב

צוות מגזין אפוק

הסתכלו על המספרים שבטבלה הבאה בהמשך. הון עתק זורם למוסדות להשכלה גבוהה בארה"ב מממשלות...

תחקיר: מאחורי הקלעים של הארגון האנרכיסטי שמאיים לפרק את הסדר החברתי

איל לוינטר, מאיה מזרחי, יאן יקיאלק

"יש לכם הזדמנות 'לנגוס בי' לפני שהבוזזים יספיקו לקבור אותי עמוק באדמה",...

הסובלנות החדשה

איל לוינטר

גידי היה נחוש לכסח את הדשא שגדל בחצר. בסוף השבוע הוא הוציא את מכסחת הדשא והתחיל בעבודה, כשלפתע הבחין בשכן מנופף לשלום. "כשתסיים אצלך יש לי בשבילך...

תחקיר: משולש הכוחות טראמפ–FBI–רוסיה

ג’ף קרלסון

ב-31 ביולי 2016 פתח האף-בי-איי בחקירה שכונתה "הוריקן אש צולבת" (Crossfire Hurricane). מטרת החקירה הייתה לבדוק האם אנשים...

“להערכתי יתרחש עימות גלובלי ב-2020, וצה”ל ייכנס קרקעית לעומק סוריה”

איל לוינטר

פרופ' דוד פסיג הוא חוקר עתידים המתמחה בחיזוי מגמות...

המשך שינוי התא המשפחתי – 4 מגמות מובילות

דינה גורדון

- 1 - לא מתחתנים פעם נישואים היו אבן דרך מהותית במסלול החיים של אדם בוגר בעולם המערבי. היום אנשים רבים בוחרים...

עלייתו של הצ׳יגונג ששינה את סין

דינה גורדון

שלוש שנים לאחר סיום מהפכת התרבות בסין, החלה להתפתח מהפכה נוספת שאיש לא צפה. ב-11 במארס 1979 פורסם ביומון הסיני "סיצ'ואן דיילי" מאמר...

שתפו: