הרשמה לניוזלטר

כולם יודעים שגוף האדם עשוי מ-70% מים. אבל מה קורה לו אחרי ששתינו? ואיזה אפקט למים יש על גופינו? יצאנו לבדוק

מור אפרימה | 29 בספטמבר 2017 | תוכן שיווקי | 3 דק׳

מה קורה לגוף שלנו כשאנחנו שותים מים?

את העובדה שמים הם מקור החיים אנחנו כבר יודעים. וגם שהמים שומרים עלינו רעננים יותר, עם עור מלא חיים, שהם מונעים כאבי ראש ושאם לא נשתה לפחות ליטר וחצי ביום נהיה עייפים יותר, כועסים יותר ועם מיגרנה איומה. כל כתבה שעוסקת בטיפים לשמירה על אורח חיים בריא מציעה לשתות מים ואם אנחנו כבר שותים אז היא ממליצה לשתות יותר. אבל מה התפקיד של המים בתוך הגוף שלנו, למה הוא עד כדי כך חשוב ומה הם מסוגלים לעשות?

1. מנקים את הכליות

רבים לא יודעים אבל מערכת הכליות היא המערכת המסננת בגופינו. כדי לסנן בצורה יעילה, ולזרוק רעלנים החוצה, הכליות צריכות מים, והרבה. ברגע שאין להן מספיק נוזלים, הן פשוט לא יכולות לסנן את הדם מרעלים. זה אומר שאנשים שבאופן מתמשך ממעטים בשתיית מים מסכנים את עצמם בשלל פגעים, החל מאבנים בכליות ועד מחלות אחרות. הדרך של הכליות לסמן לנו שחסרים להן נוזלים היא דרך צבע השתן. ברגע שהשתן שקוף אנחנו יכולים להיות רגועים ולהבין ששתינו מספיק. עם זאת, ככל שהשתן הולך והופך כהה יותר, כך נדע שהכליות מסמנות לנו שהגיע הרגע למזוג לעצמנו כוס ממתקן המים, ולשתות.

2. תפקוד המוח תלוי בכך

שתיית מים חיונית לתפקוד המוח, יש לה תפקיד חשוב בכל מה שקשור ביכולות הקוגניטיביות שלנו. שורה של מחקרים הראתה מה קורה לתפקוד המוח כשהוא לא מקבל מספיק נוזלים, ואם להיות עדינים, זה לא נראה טוב. חוסר אספקה סבירה של נוזלים מובילה לפגיעה בזיכרון טווח-קצר, ביכולת הראייה ובכישורים המוטוריים. ומה שהכי מעניין הוא שהדברים גם עובדים בכיוון ההפוך: עודף נוזלים מגדיל את היכולת שלנו לזכור פרטים בטווח הקצר.

3. מכניסים שמחה לחיים

קורה לכם שאתם מדוכדכים ומרגישים שאתם חייבים “להתרענן” קצת? לתחושה הזו יש סיבה. המחקרים מראים שמחסור בנוזלים גורם למצב רוח ירוד. לכן אם אתם מרבים לסבול ממצבי רוח או תוגה לא ברורה, תפנקו את עצמכם בכוס של מים. וכשאתם מרוגזים ומישהו בסביבה הקרובה מציע לכם “ללכת לשתות מים קרים”? אולי כדאי שתקשיבו לו. זה בטוח לא יזיק ורק יכול להרים את מצב הרוח.

4. מים מגנים על עמוד השדרה

המים קריטיים לאחת ממערכות העצבים הכי חיוניות בגוף. הם ממלאים תפקיד חשוב בתור הנוזלים השקופים שממלאים את החללים בתוך וסביב חוט השדרה והמוח. תפקיד הנוזל הוא להיות מעין שכבת מגן, או “כרית”, שמייצבת את המערכת. הנוזלים האלו מורכבים מ-99% אחוזים של מים ושינוי באחוזי המים בתוך הנוזל יכול להיות לכך שתרגישו שאתם “מרחפים בחלל” או שהראש כבד עליכם. לכן אחת העצות לטיפול בכאב גב היא שתיית מים מוגברת.

5. המים מגדילים את יכולת הריכוז

לפעמים אתם מרגישים שדעתכם מוסחת בקלות? שאתם פשוט בוהים בחלל או מתחילים לחלום בהקיץ, וזה בכלל לא חשוב עד כמה אתם מנסים להתרכז במשימה שמונחת מולכם כרגע? ובכן, בפעם הבאה שזה קורה תוכלו לעשות את הניסוי הבא: תשתו כוס גדולה של מים. תוך מספר רגעים תראו שהמוח שלכם חוזר לתפקוד הרגיל שלו ותוכלו להתרכז במשימה שלפניכם ביתר קלות. הסיבה היא שהמים מניעים את כל התהליכים, גם אלו שמתקיימים בתוך מוחנו, וכך בעצם הם “מאתחלים” את המערכת.

6. משפיעים על היכולת שלנו לבצע פעילות גופנית

לפעמים אתם מרגישים כאב שרירים גם אם לא התאמנתם ביום שלפני? יתכן שמדובר בתוצאה של התייבשות, או שתיה לא מספקת של מים. מחקרים מעידים על כך שאפילו ירידה של 2% בכמות המים שאנחנו שותים יכולה לגרום לאובדן משמעותי של כח ומוטיבציה להתאמן, ולהעלות את תחושת התשישות. ברגע שאנחנו שותים בדיוק את הכמות שאנחנו צריכים השרירים בגוף שלנו הופכים משוחררים יותר והאנרגיה שלנו עולה.

7. העור שלנו הופך לקורן יותר

אם ביקרתם פעם אצל הקוסמטיקאית אתם ודאי יודעים שההמלצה הראשונה שלה תהיה לשתות יותר מים. ולא צריך ללכת רחוק, בכל כתבת טיפים שעוסקת באורח חיים בריא ישנו לפחות טיפ אחד הנוגע בחשיבות השתייה, בין השאר בגלל שהמים “מחיים” את העור. וזה כמובן נכון. זה קורה בגלל שהמים לוקחים חלק פעיל בתהליך יצירת התאים החדשים ובכך בעצם “מחדשים” את העור ונותנים לו את הזוהר והברק.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מים מותפלים יכולים להזיק לבריאותנו

יערה ארגוב

במשך שנים, ידע כל ילד בגן לדקלם בעל פה פרסומות על ישראל המתייבשת ועל חיסכון במים. בחמש השנים האחרונות במיוחד,...

החיפוש אחר הסוד של המים

רקפת תבור

מים הם המשאב החשוב ביותר והזמין ביותר בעולמנו. תאלס ממילטוס, מראשוני הפילוסופים היוונים (המאה השישית לפנה"ס), טען שהמים הם הטבע...

המדען שמצא את מקור הסבל

דינה גורדון

"רוב הסבל שלנו מגיע מזה שאנחנו חושבים יותר מדי", אומר לי בריאיון פרופ' כריס ניבַּאוּאֶר (Niebauer), בטון רגוע ושליו. בניגוד למה שאפשר...

מה קורה אחרי שמתים?

דינה גורדון

אנחנו לא אוהבים לדבר על מוות. אנחנו בפרט לא אוהבים לדבר על המוות שלנו עצמנו. הנושא נחשב למפחיד – כמעט טאבו. עם זאת, באופן פרדוקסלי, קיימת בנו...

“לעתים קרובות אני נכנסת למסעדה ולא יודעת מי שם אוהב אותנו…”

יאן יקיאלק

למרות תוצאות חקירתו של התובע המיוחד רוברט מולר שקבעו כי לא הייתה...

“הדרך היחידה להשיג הסכם סחר שניתן לאכוף מול סין היא לדחוק את המשטר הזה החוצה. המשטר הזה הוא האויב”

יאן יקיאלק

"מה היה...

כיצד מים יכולים לזכור

רקפת תבור

בתחילת שנות ה-80, ז׳ק בנווניסט (Benveniste, 2004-1935) היה אימונולוג בעל שם בצרפת. הוא עמד בראש יחידה 200 של INSERM – מכוני המחקר הלאומיים...

שיעורים לחיים מהקלאסיקות הגדולות

צוות אפוק

1 אהבה, חמלה ומה שביניהן מאת איל לוינטר מרבית בני האדם מייחלים לאהבה ומהרהרים בה, בין אם זה נער מתבגר המרגיש...

שתפו: