הרשמה לניוזלטר

היצמדות לבנצ׳מארקים לא רלוונטיים, שנאת הפסדים והשקעה עדרית הן רק כמה מההטיות הפסיכולוגיות שמשקיעים רבים נופלים בהן. מודעות להטיות היא הצעד הראשון בדרך להשקעה מוצלחת

דסי ניר | 5 ביולי 2017 | תוכן שיווקי | 4 דק׳

ה-Call בראש: הפסיכולוגיה של המשקיעים

בין אם אתם מכורים להבהובים הירוקים-אדומים של מסכי המסחר ובין אם שוק ההון נראה לכם תמיד כמו רכבת הרים מלהיבה להתבונן בה אך מפחידה מכדי לעלות עליה, השקעה בשוק ההון היא ממש לא רק ניתוחים טכניים של גרפים עולים ויורדים. אוהבים להשקיע באגרות חוב בסיכון? חוששים למכור מניה מפסידה כי אולי מחר היא  תתחיל לעלות? ממהרים לשלט היציאה עם כל שינוי מגמה בבורסה לאדומה? יתכן שאתם לא אשמים בכך שאתם פשוט נופלים לכשלים הפסיכולוגיים שהופכים את כולנו לכל כך אנושיים. גורו ההשקעות ואן ת׳ארפ טוען שהכישלון או ההצלחה שלנו בתחום ההשקעות נובעים לחלוטין מהפסיכולוגיה העומדת מאחוריהן.

מראה מראה שעל הקיר, מי המשקיע הכי מודע לעצמו בעיר?

בשנים האחרונות עלה קרנה של הכלכלה ההתנהגותית, המנסה לאפיין ולמפות את ההטיות ההתנהגותיות המובילות להתנהלות שאינה רציונלית. אחד התחומים המרכזיים בהם עוסקת הכלכלה ההתנהגותית הוא דפוס פעולתם של משקיעים, כיוון שהחלטות השקעה מתקבלות בתדירות גבוהה, הן מתועדות בצורה טובה וניתן להתחקות אחר הרקע להחלטה בקלות יחסית. חוקרים רבים, חלקם אף אנשי מחקר ישראלים מוכרים, עוסקים בהתנהגות משקיעים, ביניהם פרופ׳ דן אריאלי, פרופ׳ דניאל כהנמן, פרופ׳ דימיטרי פפניקולאו, פרופ׳ בראד בארבר ועוד.

החוקרים השונים הצליחו לתעד שורה ארוכה של הטיות התנהגותיות שאת העיקריות בהן נסקור כאן. הטיות אלו נובעות במקרים רבים מהפער שבין שתי מערכות החשיבה במוח האנושי: המערכת הראשונה פועלת בעת קבלת החלטות אימפולסיביות ומונעת מהאינסטינקטים ומהרגשות שלנו, המערכת השנייה פועלת בעת קבלת החלטות מורכבות יותר המצריכות חשיבה איטית, ארוכת טווח ולוגית יותר.

מפחדים להפסיד יותר מאשר מקווים להרוויח

מרבית האנשים סובלים משנאת סיכון וחוששים מאוד מהפסד ולו הקטן ביותר, גם במחיר של אבדן אפשרות לרווח. החשש מהפסדים מוביל לשלל החלטות השקעה שגויות: מכניסה מאוחרת מדי לשוק כשהמחירים כבר קרובים לשיא; דרך יציאה מוקדמת מדי בסימן הראשון לירידות, שמובילה להפסד גם של התיקונים בשוק אם ישנם; חשש לממש הפסדים המוביל ליציאה מאוחרת מדי ועד תמחור לא ריאלי של נכס בבעלותנו רק מהחשש שנמכור אותו בהפסד. לעתים שנאת הסיכון תתבטא גם בחשש מקבלת החלטה שתגרום להפסד, ולו יחסי, ולכך שנתחרט על ההחלטה בדיעבד. משקיעים שנכוו בנפילות עשויים לחשוש לחזור שוב להשקיע ומפסידים למעשה את ההזדמנויות שנוצרות בשוק יורד.

ואם כולם יקפצו מהגג?

משקיעים רבים נוטים לקבל החלטה המבוססת על החלטות של אחרים – יועצי השקעות, גורואים של השקעות או משקיעים מפורסמים ואפילו חברים ומכרים שאנו נוטים ליחס חשיבות לדעתם. אסטרטגיות השקעה ניתוחי מניות והמלצות השקעה המופיעים בתקשורת וברשת מובילים גם הם לתופעה של השקעה עדרית – תופעה שבה משקיעים רבים מקבלים החלטת השקעה רק משום שרבים אחרים קיבלו אותה. פעמים רבות המשקיעים הקטנים והפחות מנוסים נמצאים בשולי העדר ומקבלים את ההחלטה בתזמון מאוחר מדי. החלטות עדריות עשויות גם ליצור אפקט של עליית מחירים לא סבירה המתודלקת בגלי ביקושים גבוהים שאין מאחוריהם נתונים ממשיים שתומכים בעליית המחירים. רבים נצמדים למה שמוכר ומהססים לבדוק אפשרויות השקעה במדינות אחרות או בשווקים אחרים מאלה שפעלו בהם עד כה, פעולה המונעת בחלקה גם כן מהחלטות השקעה עדריות.

ממשיכים לחשב גם כשהגיע הזמן להניח את המחשבון

משקיעים, ובעצם כולנו, עורכים עם עצמנו בראש סוג של התחשבנות פנימית עם עצמנו כל הזמן, מה שהחוקרים מכנים חשבונאות מנטלית. אנחנו קובעים לעצמנו איזשהו בנצ׳מארק שביחס אליו אנו מודדים את איכות ההשקעה או הצלחתה וקשה לנו לוותר עליו גם כשבינו לבין המציאות כבר אין דבר או חצי דבר. למשל, משקיעים רבים מגלים שקשה להם למכור מניה ברווח קטן אחרי שכבר ראו שהיה במניה זו רווח גדול בעבר, גם אם לא מומש על ידם.

חוקי ההסתברות חלים, רק לא עלינו

לא פעם משקיעים מקבלים החלטות אימפולסיביות הנובעות מדעות קדומות ומחוסר פתיחות להזדמנויות חדשות. לרובנו יש זיכרון קצר להפסדי העבר וקל לנו לשכנע את עצמנו שהעליות בשווקים יימשכו גם בעתיד. נפילת מחירים לא נראית כאופציה בטווח הקרוב היות ואנו מתקשים לדמיין שמשהו רע ייקרה דווקא לנו, ההפך הוא הנכון – אנו נוטים להאמין שההסתברות שיקרה לנו משהו טוב גבוהה מההסתברות לאירוע שלילי. גם כשכבר זיהינו טעויות בשיקול הדעת ובאסטרטגיית ההשקעה שנקטנו בה, קשה לנו להודות בטעות ואנחנו משכנעים את עצמנו שמדובר בשגיאה נקודתית וממשיכים לדבוק באותם שיקולי השקעה, גם כשהוכח שהאחרונים שגויים.

חולמים לקחת את הקופה ומרוקנים את הקופה של עצמם

משקיעים רבים, ובעיקר משקיעים בלתי מנוסים, משקיעים סכומים גבוהים מאלה שיוכלו לספוג כהפסד. כשההפסדים מתחילים להגיע נוצר לחץ גבוה על המשקיע שעשוי להוביל ליציאה בתזמון לא נכון. משקיעים טועים בהשקעת סכומים שעלולים לפגוע בצריכה השוטפת שלהם, אם ייאלצו להיפרד מהם. הם לא מגדירים סף תחתון להפסדים שהם מוכנים לספוג כדי שלא יאבדו יותר ממה שהתכוונו מלכתחילה. אצל משקיעים כאלה גם כאשר ישנם רווחים ניכר אי-רצון לממש אותם, מתוך אמונה שהרווחים יגדלו לאורך הזמן. משקיעים רבים מדי לא מצליחים לשמור על אורך רוח גם בתקופות של דשדוש וירידות מסוימות וחוטאים בהשקעות אימפולסיביות, הכרוכות בסיכונים מיותרים.

הפנמת קיומם של אותם מנגנונים פסיכולוגיים מעודדת קבלת החלטה מושכלת אודות ההשקעה הבאה. המערכת השנייה במוחכם שתיכנס לפעולה תעזור לכם לשקול את ההחלטה במתינות ובכובד ראש ואולי כך תצליחו לקבל החלטות טובות יותר. כך או כך, משקיעים רבים טוענים שכדי להימנע מהחלטות פזיזות ולא שקולות יש להגדיר לעצמכם אסטרטגיית פעולה הקובעת כיצד תנהגו במקרים שונים ולהיצמד לאסטרטגיה זו בכל מחיר, כדי להשיג תוצאות יפות בטווח הארוך.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
סודותיה של כת המגילות הגנוזות

ד״ר ליאורה רביד

בשנת 1947 טיפסו שני בדואים משבט תעמרה על מצוק העתקים הגבוה המתנשא מול עין גדי, במקום המוכר לרבים בשם קומראן, בחפשם אחר עז תועה....

“למה אין אצלכם 50 אחוז נשים?”

הדס סלונים

לפני מספר חודשים הפקנו את ערב הגאלה השנתי של "אפוק טיימס", אירוע חגיגי שמלווה בארוחת ערב, מינגלינג וכמובן...

7 כישורים מדעיים שיסייעו לכם להיות מנהיגים טובים יותר

דינה גורדון, יערה ארגוב

1. אסטרטגיית ה"כן" הקטן אחת האסטרטגיות שמשתמש בה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מול דיקטטור צפון...

אמנות הצמצום

מאיה מזרחי

ז׳אן פייר דה ויליה, או בקיצור JP, הוא אחד ממאמני הכושר העשירים ביותר בעולם, אף על פי שקרוב לוודאי מעולם לא שמעתם עליו. אולי כי יש לו רק שמונה לקוחות...

מבט מבפנים על השתלטות סין על הוליווד

יאן יקיאלק

הוליווד היא מפעל החלומות של אמריקה ושל העולם כולו. היא מעצבת את הדמיון שלנו, יוצרת קרקע משותפת לדיון על העבר...

הכוח המסתורי שאומר לכם איך לחשוב ומה לומר

איל לוינטר

בתחילת פברואר, כאשר עלה החשש כי מגפת הקורונה עלולה להגיע לאיטליה, הועלתה האפשרות להכניס לבידוד סינים שהגיעו...

כיצד נכנס אלגוריתם צנזורה סיני ליוטיוב?

פיטר סוואב

בדיקה פשוטה שערכתי בחודש מאי באמצעות מספר חשבונות יוטיוב הראתה כי יוטיוב מוחקת אוטומטית תגובות לסרטונים...

המהלך הבא במשחק השחמט העולמי – אוגוסט 2020

איל לוינטר

מה צפוי לקרות בהונג קונג מאת איל לוינטר 1. א. ב-30 ביוני אישר קונגרס העם הלאומי בבייג'ינג חקיקה, ומנהיג סין שי...

שתפו: