הרשמה לניוזלטר

Notice: Undefined offset: 0 in /home/epochtimes/public_html/wp-content/themes/epoch/functions/functions-general.php on line 397

כולם רוצים לכאורה להיות בריאים ולהיראות טוב. אבל למעשה רוב האנשים מכירים בחשיבות הבריאות רק כשהם…

אלון אולמן | 4 בנובמבר 2014 | דעות | 3 דק׳

לברוא את עצמך בכל יום מחדש

כולם רוצים לכאורה להיות בריאים ולהיראות טוב. אבל למעשה רוב האנשים מכירים בחשיבות הבריאות רק כשהם עומדים לאבד אותה. אני עצמי למדתי והבנתי דרך סיפורי האישי עד כמה תודעתי הייתה צרה במשך 40 שנה, ואיך לא ידעתי לטפל בצורה נכונה במכונה המופלאה הזו שנקראת גוף האדם.

אם נבחן לרגע את המילה ״בריאות״ נזהה בתוכה את השורש ב.ר.א. עבורי המשמעות היא שלאדם ניתנת האפשרות לברוא את עצמו בכל יום מחדש. הגוף שלנו מורכב ממיליארדי תאים שמתחדשים בקצב גבוה לאורך כל חיינו. אין בגופנו היום תא אחד שזהה למה שהיה לפני שבע שנים. כל ה״חומרה״ שלנו מתחלפת.

בכל התחדשות של תא, יש הזדמנות להפוך אותו מתא חולה וחלש, לתא בריא וחזק. אז מדוע רוב האנשים לא מחדשים את עצמם? הסיבה היא שאם לא מתרחש שינוי בתודעה וה״תוכנה״ נשארת אותו הדבר, ממשיכים לעשות את אותן פעולות ולקבל את אותן תוצאות ב״חומרה״, בגוף.

בריאות אפשר לשנות. אנחנו יכולים בכל יום לברוא את עצמנו מחדש. זה אפשרי, זו בחירה. זהו בדיוק המסע שאני עשיתי. מהיום שבו קרסה הריאה השמאלית שלי והרופאים נאלצו לכרות שליש ממנה, ועד לקו הסיום בתחרות ״איש הברזל״.

בעולם המערבי ההתייחסות המסורתית לבריאות הייתה של ״תחזוקת שבר״, בשפת הצבא, להבדיל מתחזוקה מונעת. מתקנים רק את מה שמקולקל. אנשים הולכים לרופא רק כאשר הם חולים, כדי ש״יתקנו״ אותם.

במזרח הרחוק במשך שנים, הרופא המצטיין במחוז היה הרופא שהיו לו הכי מעט חולים. מטרתו הייתה לדאוג שאנשים יישארו בריאים. במקום לטפל בחולים, הוא השקיע מאמצים כבירים כדי לגרום לאנשים להיות בריאים.

כשמדברים על השקעת מאמצים, הכוונה היא להשקיע ולהזין את כל ארבעת העולמות שמהם אנחנו מורכבים: העולם הפיזי שהוא כל מה שאפשר לראות בעיניים ולגעת בו בידיים; העולם המנטאלי שהוא עולם המחשבות שלנו; העולם הרגשי שהם הרגשות והתחושות שלנו; והעולם הרוחני שהוא האמונות הפנימיות שלנו.

בריאות קשורה בכל העולמות ולא רק בעולם הפיזי כפי שמקובל לחשוב, וכדי להיות בריא יש להקפיד לספק לכל עולם את ה״דלק״ המתאים לו.

הנה מספר דוגמאות ל״דלק״ מתאים עבור כל אחד מהעולמות:

בעולם הפיזי: לעסוק באופן קבוע בספורט לפחות שלוש פעמים בשבוע למשך שעה; לשמור על כושר בשלושת הממדים: סיבולת, כוח וגמישות; להקפיד על עקרונות התזונה הנכונה.

בעולם המנטאלי: לעשות רשימה של יעדים ומטרות שרוצים להשיג, באופן קבוע; ללמוד ולהתפתח באופן קבוע; להיעזר במאמן או מנטור שיעזור לנו להתפתח בצורה נכונה.

בעולם הרגשי: להכיר תודה על הדברים הטובים שיש בחיינו; להיות מודע להשפעת הסביבה עלינו ולחפש סביבות שיקדמו אותנו; לטפח מערכות יחסים עם אנשים מנצחים.

בעולם הרוחני: להקדיש בכל יום פרק זמן קבוע לעצמנו; לדעת ולהכיר את הערכים שלך ולחיות על פיהם; לעסוק בשאלה ״למה אני עושה את מה שאני עושה?״

אם אתם מתלבטים במה להתחיל, התחילו בעולם הפיזי. חשיבות ההשקעה בעולם הפיזי שלנו היא כבירה ויש לה השפעה על כל העולמות האחרים. המילה באנגלית לתנועה היא Motion. והמילה לרגש היא Emotion. אם נפרק את המילה Emotion נקבל E-Motion שזה Energy in Motion – אנרגיה בתנועה. רגש ותנועה לא רק דומים באיות שלהם, הם גם משפיעים אחד על השני. הדרך הטובה והמהירה ביותר שבה אפשר להשפיע על מצב הרוח והבריאות שלנו היא דרך תנועה, דרך ספורט ופעילות גופנית.

בשיחה שקיימתי לאחרונה עם ד״ר טל בן שחר, מומחה בין-לאומי לתחום האושר שאלתי אותו מהו הגורם הראשון במעלה שיכול להעלות את האושר בחייהם של אנשים. ״התשובה פשוטה״, אמר לי ד״ר בן שחר, ״ספורט״.

תפיסה מנצחת שטוב לסגל היא שבכל יום אני משתפר במודע בכל התחומים. מתדלק את עצמי בדלק נכון, חי בעוצמה, מציב מטרות של התחדשות ולא של הישרדות.

אני התחלתי לחיות באמת רק אחרי שהלכתי למות. אתם אולי יותר חכמים. אל תחכו, התחילו עכשיו.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
חוק ה-1%: הכירו את אסטרטגיית “צבירת הרווחים השוליים”

דינה גורדון, איל לוינטר

גורלו של ענף רכיבת האופניים הבריטי השתנה ביום בהיר אחד, ב-2003. הארגון הלאומי, שהיה אחראי...

הפסיכולוגיה של אתלט-על

דינה גורדון

דינה קאסטור, 45, אהבה לרוץ מאז שהייתה ילדה קטנה. בזמן שחברותיה לכיתה היו נפגשות למשחקים ולבילוי משותף, היא העדיפה לבלות בריצה...

“אנחנו אוספים ושורפים פי 4 עד 5 גופות יותר מהרגיל בכל יום!”

צוות אפוק

בין אם נגיף הקורונה ימשיך להכות בסין ובין אם ידעך (נכון למועד כתיבת...

אסטרטגיית גרגיר הקפה: איך לשנות את הסביבה במקום שהסביבה תשנה אתכם

דינה גורדון

השופט היכה שלוש פעמים בפטיש על שולחנו ופנה אל ראש חבר המושבעים: "אני...

כיצד נגטיביות שולטת בכל היבט בחיינו ואיך ניתן לשלוט בה בחזרה

דינה גורדון

רוי באומייסטר (Baumeister) היה סטודנט מחקר צעיר לפסיכולוגיה באוניברסיטת...

המיתוס של המוטיבציה

דינה גורדון

ג'ף האדן (Haden) עבד בפס הייצור של חברת R.R. Donnelley, אחת מחברות הדפוס המסחרי הגדולות בעולם. העבודה הייתה טובה והמשכורת מכובדת, אבל הוא...

מדוע יש רוע בעולם?

חיים נבון

בשנת 1945 חפרו שני אחים מצרים ליד העיר נאג' חמאדי (שבמצרים), כדי למצוא דשן לשדה שלהם. הם מצאו אוסף עתיק של פפירוסים מהמאות השנייה והשלישית לספירה...

בתוך מחנות העינויים הסיניים

איזבל ואן ברוגן

בצפון-מערב סין, באזור המכונה “שין-ג’יאנג”, אויגורים עוברים עינויים, אונס ורצח במחנות סודיים לחינוך מחדש, סיפרו בראיון לאפוק...

שתפו: