הרשמה לניוזלטר

הוא היה עני בכסף במשך רוב חייו, אבל עשיר בחשיבה. עולמו הפנימי של וילהלם שטייניץ, אלוף…

יניב ניצן | 27 ביולי 2014 | פסיכולוגיה | 3 דק׳

האיש שלימד לנצח בצעדים קטנים

הוא היה עני בכסף במשך רוב חייו, אבל עשיר בחשיבה. עולמו הפנימי של וילהלם שטייניץ, אלוף העולם הראשון בשחמט, השפיע עמוקות ושינה את תפיסת המשחק החל מסוף המאה ה-19 ועד ימינו.

שטייניץ נולד בגטו יהודי בפראג והיה הקטן מבין 13 אחים. הוא למד לשחק שחמט בגיל 12 והחל לשחק שחמט תחרותי בשנות ה-20 של חייו.

כיום בשחמט אפשר לשחק בהרבה סגנונות. המשחק התפתח לרמה כזו שאפשר להצליח בגישות שונות מאוד זו מזו. המקצוענים יכולים לבחור את הסגנון ופילוסופיית המשחק האהובה עליהם, ואפילו לשנות אותה לאחר תקופת זמן מסוימת.

גארי קספארוב למשל, אלוף העולם ה-13, היה שחקן שחיפש יוזמה והתקפה על היריב בכל מחיר ואהב מצבים מורכבים מלאי סיכונים לשני הצדדים. לעומתו, אלוף העולם הנוכחי, מגנוס קרלסן, מעדיף משחק מאוד סולידי עם תוכניות ארוכות טווח. יש כאלו שמשווים את קרלסן לשחקן הטניס נדאל, שניהם מוכנים להגן ולשחק משחק לטווח ארוך כל עוד “הכדור יישאר במשחק”.

בתקופתו של שטייניץ הייתה גישה אחת דומיננטית שכונתה: “האסכולה הרומנטית”. זו הייתה גישה של משחק יפה, מלא הקרבות נועזות והתקפות מלאות השראה. חלק מהמשחקים היו כה יפים שהם כונו “משחקי אלמוות”, כלומר משחקים שכשיצפו בהם בעתיד ולא משנה באיזה דור, תמיד ייהנו מיופיים.

לשטייניץ היה מאפיין נוסף. כזה שהפך אותו לאחת הדמויות המשפיעות בהיסטוריית השחמט, אם לא המשפיעה ביותר. היה לו אופי של חוקר. הוא ניסה לבחון תוצאות ולחשוב שוב על עקרונות שהפכו עבור כולם לחשיבה הטבעית.

פסיכולוגים מעריכים שיש ארבעה שלבים מרכזיים שבו נולד רעיון חדש. השלב הראשון הוא שלב ההכנה: אוספים את החומרים ואת מקורות הידע בנושא שרוצים לבחון. בשלב הזה החוקר מקיף את עצמו בידע רב בלי לשפוט את איכותו.

השלב השני הוא שלב הדגירה. החומר עובר תהליך של עיבוד ומתחילים להתעצב רעיונות; השלב השלישי נכנס אל עומקי הידע והוא שלב ההארה. זהו שלב שבו החוקר מקבל הבנה עמוקה של החומר; השלב הרביעי הוא שלב מאתגר מאוד וזהו שלב האימות. הרעיון עובר מעולם התאוריה לעולם המציאות. האדם צריך להוכיח שהתזה שלו עובדת באמת.

ארבעת השלבים האלו היו בדיוק המסלול ששטייניץ עבר בפיתוח התורה החדשה שלו. לאחר ששיחק כמו כולם, וחשב כמו כולם הוא החליט לנתח תוצאות שלו ותוצאות של אחרים. ושם הוא גילה שהתקפות מוצלחות מצליחות בשל הגנות חלשות, ולא בגלל שהן מוצלחות בפני עצמן. הוא החל לחשוב איך באמת ניתן לפתח התקפה עם בסיס נכון, ולא פחות חשוב מכך החל לבדוק האם הגנה חזקה מול התקפות חלשות, יכולה להוביל לניצחון.

אלוף העולם החמישי מקס אויבה, מתאר בדמיונו מה התחולל במוחו של שטייניץ כשהוא ניתח דו קרב בין שני ענקים שקדמו לו: אנדרסן ומורפי.

שניהם נחשבו קוסמים עם יכולות שחמט וירטואוזיות. הקוסם מורפי ניצח את הקוסם אנדרסן. אויבה מתאר לעצמו ששטייניץ במחקרו חשב שזה טבעי שקוסם ינצח, אבל איך קוסם יכול להפסיד? מצד שני, איך קוסם יכול שלא להפסיד כשהוא נלחם בקוסם אחר?

שטייניץ כנראה הבין, שמשחק השחמט חייב לפעול על פי היגיון, ולא יכול להיות מושפע רק מיופי, המצאה או אינטואיציה. ולהיגיון יש עקרונות, היגיון מגיע עם תוכנית. שטייניץ החל לחקור עקרונות שחמט ותפיסות שלמות והוא הביא לעולם תפיסה חדשה.

התפיסה שלו הייתה אסטרטגית וכללה עקרונות רבים. אחד מהם היה שצריך להשיג יתרונות קטנים, ארוכי טווח, לפני שמתחילים בהתקפה. החלק הקשה היה להוכיח את הרעיונות בפועל. בשנת 1886 פגש שטייניץ את צוקרטורט לדו קרב ראשון על תואר אלוף העולם.

אין זה קל להוכיח תאוריה חדשה. לאחר שניצח במשחק הראשון, הפסיד שטייניץ ארבעה משחקים ברציפות. אך לשטייניץ היה מרכיב חשוב נוסף בתיאוריה שלו: נחישות. הוא ניצח שני משחקים והתוצאה הייתה 4:3.

שטייניץ כמובן תפס את הדו קרב לא רק ככזה שיקבע את אלוף העולם, אלא גם כדו קרב שיוכיח את צדקתם של עקרונותיו. במשחקים הבאים הפסיד שטייניץ עוד פעם אחת אך זכה בשבעה נוספים והפך להיות אלוף העולם הראשון בשחמט.

הוא הצליח להגן על תוארו מפני שחקני על ששיחקו ב”גישה הישנה” והפסיד את התואר רק לשחקן שלמד היטב את עקרונותיו של שטייניץ והפנים אותם לתוך משחקו.

עד יומו האחרון היה שטייניץ נחוש לאתגר עקרונות וסמכויות. בשנותיו האחרונות היה לא יציב בנפשו וטען שהוא משחק מול האל בכבודו ובעצמו ובשביל ההגינות הוא נותן לו רגלי פור.


יניב ניצן – מאמן שחמט ומרצה על קבלת החלטות וחשיבה אסטרטגית דרך משחק השחמט.

yaniv509@walla.co.il

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
חוק ה-1%: הכירו את אסטרטגיית “צבירת הרווחים השוליים”

דינה גורדון, איל לוינטר

גורלו של ענף רכיבת האופניים הבריטי השתנה ביום בהיר אחד, ב-2003. הארגון הלאומי, שהיה אחראי...

המיתוס של המוטיבציה

דינה גורדון

ג'ף האדן (Haden) עבד בפס הייצור של חברת R.R. Donnelley, אחת מחברות הדפוס המסחרי הגדולות בעולם. העבודה הייתה טובה והמשכורת מכובדת, אבל הוא...

האם המחשבות באמת באות מהמוח?

רקפת תבור

שעת בוקר מוקדמת. אתם מצטיידים בקפה, נכנסים למכונית, מתניעים ויוצאים לדרך. המחשבות שוקעות בפגישות המתוכננות בהמשך היום...

האם ניטשה היה “נביא” שלא הובן כהלכה?

מאיה מזרחי

אליזבת' נעמדה מול ערמות עצומות של ניירות שסידרה אמה פרנצ'סקה באהבה ובנאמנות במרוצת השנים. היו אלה פיסות של...

האיש שפיתח חיסון נגד שריפות

רקפת תבור

זאת הייתה שעת לילה. מצדו השני של הקו היה פרופ' אריק אפל (Eric Appel), מהנדס חומרים מאוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה. התקשרתי אליו כדי...

מדוע משוב בשיטת הסנדוויץ’ לא עובד

דינה גורדון

אחת השיטות הנפוצות ביותר בקרב מנהלים למתן פידבק לעובדים, היא שיטת הסנדוויץ' שעובדת כך: מתחילים עם הפרוסה...

טראמפ שחרר את הקראקן

איל לוינטר

לפני חודשיים בדיוק חשפנו כיצד מרבית כלי התקשורת בארץ ובעולם שיקרו לכם, כאשר במשך שנתיים ארוכות התעקשו לקדם נרטיב שלפיו נשיא...

חידת אובמה

איל לוינטר

אין ספק שברק אובמה הוא אדם מרתק וכריזמטי שהשפעתו על העולם המערבי מורגשת עד היום. הוא היה הנשיא השחור הראשון שנבחר בארה"ב, הוא נתפש כנואם מחונן...

שתפו: